Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:00
Reklama
Reklama
Reklama

Wprowadzają się do TBS-ów

Mieli wprowadzić się już w marcu, później termin przełożono na sierpień, a następnie na początek października. Ostatecznym okazała się końcówka listopada, ale opóźnienie nie przyćmiło radości lokatorów, którzy zaczęli już urządzać własne M w pierwszym z dwóch nowo wybudowanych bloków Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego  na Dobrzecu.
Wprowadzają się do TBS-ów

Spore opóźnienia to wina wykonawcy inwestycji, który popadł w problemy finansowe i przez to nie mógł kontynuować robót we właściwym tempie. Miasto jednak nie zerwało z firmą umowy, bo takie działanie obarczone było zbyt dużym ryzykiem zarówno czasowym, jak i finansowym. W poniedziałek w południe prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz odwiedził trzy rodziny wprowadzające się do TBS-ów u zbiegu ulic H. Sawickiej i Granicznej. Zarówno witał nowych mieszkańców, jak i przepraszał za opóźnienia. - Wiadomo, że te opóźnienia to nie wina ani TBS-u ani nikogo, tylko wykonawcy. Pewnie, że lepiej  byłoby się w lecie przeprowadzić, ale doszło to w końcu do skutku i jesteśmy na finiszu. Ja jestem bardzo zadowolona. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że będę tu mieszkała – mówi Maria Zielińska, jedna z nowych lokatoreku.

Blok przystosowany jest do osób niepełnosprawnych, co jest szczególnie ważne dla pani Marii czy pani Stanisławy. - Ja mieszkałam przy Stawiszyńskiej, na I piętrze. Mój mąż porusza się na wózku inwalidzkim i po schodach już nie mógł schodzić. Oprócz tego, wiadomo stare budownictwo, w piecu musiałam palić, węgiel nosić, także tutaj mam udogodnienia. Naprawdę się bardzo cieszę – przyznaje Maria Zielińska.

- Mąż całe lato przeleżał i nie wyszedł nigdzie, bo nie zejdzie ze schodów, a tutaj będziemy mieć podjazd, wózkiem zjedziemy czy na balkon wejdziemy. Także warunki będą naprawdę dobre – tłumaczy Stanisława Borowska, która właśnie wprowadza się do nowego lokum.


Państwo Aleksandra i Arkadiusz Kopeć każda wolną chwilę spędzają na urządzaniu się w nowym mieszkaniu. Do TBS-u przeprowadzają się ze starej kamienicy przy ulicy Warszawskiej. - Tu mamy bez porównania lepsze warunki. Przede wszystkim cieszy nas centralne ogrzewanie, ciepła woda – mówią małżonkowie.

Kiedy zostanie oddany drugi budynek, to zależy od tempa prac, a to jest jednym słowem mało zadowalające. Firma powinna jednak zakończyć roboty do końca tego roku. - Niestety firma ma kłopoty i działamy różnymi metodami zachęcania, żeby się pospieszyła. Teraz oddajemy jeden blok, 96 mieszkań przygotowany dla osób niepełnosprawnych. I jak widać, ludzie są bardzo zadowoleni, nawet gdy musieli zbyt długo czekać na nowe mieszkanie – mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Mieszkania w zasobach TBS-ów  są przeznaczone dla osób, których ze względu na dochody nie stać na najem na wolnym rynku lub budowę czy kupno własnego M, ale które są w stanie opłacić lokal w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nie są to jednak mieszkania własnościowe. Czynsz wynosi niespełna 9 zł za metr kwadratowych. Udział Miasta w dofinansowaniu osób zdających lokale komunalne i w prywatnych zasobach, na które posiadali decyzję administracyjną oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji osobistej wyniósł 3 314 tysięcy złotych. Dwa bloki kaliskiego TBS-u to w sumie 180 lokali o powierzchni od 30 do 60 metrów kwadratowych.

Kolejne mieszkania na Dobrzecu, ale już komercyjne powstają przy Rondzie Westerplatte. Będą to łącznie 242 lokale w 3 wieżowcach. Natomiast na osiedlu Korczak planowana jest budowa co najmniej 5 bloków, w których znajdzie się 310 mieszkań.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama