Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opłatek - najważniejszy z symboli Bożego Narodzenia. Korzeniami sięga początków chrześcijaństwa

Święta zaczynamy od dzielenia się opłatkiem. Najprawdopodobniej zwyczaj ten pochodzi z czasów rzymskich, kiedy to pierwsi chrześcijanie dzielili się w trakcie spotkań chlebem. I chociaż dotarł do nas z Zachodu to kultywowany jest przede wszystkim w krajach słowiańskich, ale tylko w Polsce robione są ozdoby z opłatków.
Opłatek - najważniejszy z symboli Bożego Narodzenia. Korzeniami sięga początków chrześcijaństwa

Dzielenie się opłatkiem to dla wielu najważniejszy moment Bożego Narodzenia. Moment podziękowań, moment chowania waśni i wybaczania. Także moment pojednania z Bogiem.

Zwyczaj do naszego kraju przywędrował mniej więcej 250 lat temu z Niemiec i chociaż kultywowany jest u naszych wschodnich i południowych sąsiadów, czyli w  Czechach, Słowacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, ale też we Włoszech to właśnie w Polsce zyskał szczególny wymiar. Dzielenie się opłatkiem korzeniami sięga początków chrześcijaństwa, przypomina Wojciech Zjawiony, etnograf z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Jeśli chodzi o dzielenie się opłatkiem jako fakt historyczny to możemy się cofnąć do wczesnych wieków chrześcijaństwa, kiedy rzeczywiście chrześcijanie dzielili się chlebem na każdej mszy i ten chleb pobłogosławiony przez kapłana zabierali ze sobą, by obdarowywać osoby, które się np. ukrywały - wyjaśnia etnograf. - Wiemy, że we wczesnych wiekach chrześcijaństwo było religią niedozwoloną i jej wyznawanie było często karane. I tu możemy doszukiwać się konotacji z wigilijnym dzieleniem się opłatkiem współcześnie.  

I chociaż zwyczaj ten spotykany jest jeszcze w kilku innych krajach to charakterystycznym elementem i typowo polskim, którego nie spotkamy nigdzie na świecie, jest robienie z opłatków ozdób choinkowych. Często z opłatków barwionych na różne kolory. Takie ozdoby nazywano światami - od kształtu przypominającego kulę ziemską - lub wilijkami. 

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Maniek 2542Treść komentarza: NIE POTRAFIĄ UTRZYMAĆ ZALEWU SZAŁE A W RAZIE POWODZI ZATAPIAJĄ MIASTO NADMIEREM WODY Z ZALEWU SZAŁE A TERAZ I Z MUROWANICA JAK ZARZĄD KRYZYSOWY PROSI O WCZEŚNIEJSZY ZRZUT Z ZALEWÓW TO POZNAŃ NIE WYRAŻA ZGODY I TRZYMA AŻ PĘKNIE I ZROBI KATASTROFĘ POWIEM KRÓTKO TERAZ JAK BYŁY TRZY POWODZIE TO WODA NA PROŚNIE W OKOLICY MOSTU W PIWONICE MIAŁA POZIOM 320CM A JAK UTWORZĄ ZALEW W WIELOWSI KLASZTORNEJ TO W W RAZIE POWODZI NA MOŚCIE W PIWONICE BĘDZIE TO POZIOM 600CM I TO NIE SĄ ŻARTY TAK SIĘ DZIEJĘ JAK BRAK JEST ZA WSZSTKO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJData dodania komentarza: 9.07.2025, 10:02Źródło komentarza: Wielki zbiornik na Prośnie? Mamy nowe INFORMACJEAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Od wielu lat nie pogłębiana Prosna rezerwy ma raczej małe. Ale tak to jest, gdy od 35 lat główny nacisk na POGŁĘBIANIE WIARY kładziono. Na pogłębianie rzek czasu i pieniędzy brakło. Wszak jak p.Henio Goryszewski w 1993 powiedział; "Nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata. Itd. Szkoda, że nie dodał jeszcze biedna i wysuszona.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:45Źródło komentarza: „Na Prośnie rozpiętrzono jazy”. Strażacy w pełnej gotowościAutor komentarza: WzPTreść komentarza: Którą wydrążyło przez 8 lat okradania państwa Prawo i Sprawiedliwość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:38Źródło komentarza: Alkohol, cukier, papierosy. Czeka nas drastyczna podwyżka cenAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Kaliszanko...Gdybyś włączyła TV i pooglądała co nieco, gdybyś w necie poczytała, to wiedziała byś, że biała broń (siekiery, maczety, noże, bejsbole) jest namiętnie przez Polaków używana. Po prezydenckich wyborach niemal co drugi dzień, można było o nożowo-siekierowych wyczynach polskich chrześcijan poczytać. Przypomnę słynne maczetowe szarże krakowskich kibiców „patriotów”. A jeśli o bezpieczeństwie piszesz, to spróbuj w Kaliszu wieczorem ul. Ciasną, Jabłkowskiego, Lipowa, itp. się przejść. A jeśli przyciemnieni bracia pojawią się i białą bronią machać zaczną, to nasi „patrioci” tego nie zdzierżą i katolicką miłość do bliźnich pokażą. Poczytaj też co Francuzi, Belgowie czy inni przez setki lat w koloniach swoich wyprawiali. Karma wróciła.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:35Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i Koninie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]