Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

'Hajlowanie" ponownie w sądzie. Wyrok uniewinniający dwóch mężczyzn uchylony po apelacji

Gest wyciągniętej ręki – w mieście i kraju o takiej historii jak nasza – musi budzić jednoznaczne skojarzenia, skojarzenia z faszyzmem – tak stwierdził Sąd Okręgowy w Kaliszu. A to oznacza, że dwóch kaliszan, którzy przez sąd pierwszej instancji zostali uniewinnieni od zarzutu propagowania faszyzmu, ponownie odpowie za swoje zachowanie. Mężczyźni w parku sfotografowali się z wyciągniętą ręką, w drugiej trzymając flagę z krzyżem celtyckim, a jeden z nich zdjęcie wrzucił do sieci. Tylko to zachowanie Sąd Rejonowy uznał za propagowanie faszyzmu i skazał jednego z oskarżonych na prace publiczne.
'Hajlowanie" ponownie w sądzie. Wyrok uniewinniający dwóch mężczyzn uchylony po apelacji

Od tego wyroku odwołała się obrona mężczyzny. Sąd odwoławczy orzeczenie podtrzymał. A przy okazji uchylił wyrok uniewinniający obu mężczyzn od zarzutu propagowania faszyzmu poprzez „hajcowanie”. Apelację w tej sprawie złożyła Prokuratura Rejonowa w Kaliszu, która dochodzenie w tej sprawie wszczęła po medialnych doniesieniach i burzy na facebooku, jaką wywołała fotografia. - Oznacza to w praktyce, że Sąd Rejonowy w Kaliszu będzie musiał ponownie przeprowadzić postępowanie dowodowe i ocenić zebrany w sprawie materiał dowodowy, kierując się oczywiście wskazaniami Sądu Okręgowego, który dzisiaj sąd w ustnych motywach przedstawił - mówił po ogłoszeniu orzeczenia Rafał Michalak, prokurator Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. - Z ustnych motywów Sądu Okręgowego jednoznacznie wynika, że nie podzielił on dokonanej przez Sąd Rejonowy oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego i wykładni znamion przypisów, a przede wszystkim uwarunkowań historycznych jeśli chodzi tutaj o rozumienie gestu wyciągniętej ręki. 

Sąd Okręgowy, który rozpatrywał odwołania stron uznał, że różne wyroki – jeden uniewinniający, a drugi skazujący - wykluczają się.  W argumentacji podkreślił także, że trudno uwierzyć w wyjaśnienia składane przez oskarżonych i ich niewiedzę związaną z historycznymi konotacjami gestu. - Posługiwanie się w ich wyjaśnieniach odwołaniem do salutu rzymskiego w ocenie sądu jest niedorzeczne, ponieważ w konkretnych okolicznościach tej sprawy, zwłaszcza w połączeniu z krzyżem celtyckim, w połączeniu z całą przeszłością historyczną naszego kraju, odwoływanie się jako do tego rodzaju symbolu z powołaniem się na salut rzymski jest tak niedorzeczne, jak przyjmowanie, że swastyka jest starohinduskim symbolem szczęścia. Owszem, ale nie w tym mieście, nie w tym kraju i nie przy tego rodzaju historii - wyjaśniał decyzję Marek Bajger, sędzia SO w Kaliszu. - To musi budzić jednoznaczne skojarzenia nawet dla oskarżonych (…), zwłaszcza że przynajmniej jeden z oskarżonych wskazuje, że interesuje się zagadnieniami historycznymi. 

Wyrokowi pierwszej instancji przysłuchiwali się reprezentanci różnych organizacji kaliszan walczących z faszyzmem i zachowaniami rasistowskimi oraz organizujących wydarzenia propagujące tolerancję. W marcu w sądzie stawili się z białymi różami i transparentami. Środowemu wyrokowi nie towarzyszyła taka oprawa, ale pojawiła się nadzieja. - Mam nadzieję, że teraz już Sąd Rejonowy będzie miał inne stanowisko, to jednak jest „hajlowanie”, to jest propagowanie faszyzmu i nie ma na to naszej zgody - powiedziała Monika Mierzejewska. 

Mężczyznom grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Zdjęcie, po którego publikacji sprawa zrobiła się głośna, zrobiono w 2017 roku. W sieci umieścił je Piotr T., a widnieje na mim trzech mężczyzn – jednego nie udało się zidentyfikować.

Fotografię udostępniła, z komentarzem oburzenia, Kaliska Inicjatywa Miejska, a sprawą zajęły się media. Po publikacji artykułu na portalu faktykaliskie.pl zajęła się nią także prokuratura.

AW, zdjęcia autor 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]