Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

- Faktów można nauczyć się z podręczników, a wizyta w tym miejscu ma skłaniać do refleksji i pytań, kiedy przyzwalamy na zło. Będąc na tym największym cmentarzu Europy, trzeba starać się odpowiedzieć na pytania, jakie zadaje nam to miejsce – mówił do uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych Jarosław Liber, przewodnik po obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Birkenau. Grupa nastolatków Oświęcim odwiedziła w ramach projektu „Przez wspólną historię ku przyszłości”, realizowanego przez Muzeum Auschwitz.
Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

Lekcja historii, lekcja tolerancji, lekcja zadumy i refleksji – bo udział w projekcie to nie tylko wizyta w nazistowskim obozie zagłady i suche fakty. Przede wszystkim całodniowy pobyt w Oświęcimiu to możliwość poznania narodu, który przez wieki był integralną częścią naszego społeczeństwa, możliwość przyjrzenia się z bliska historii zagłady – na wszystkich, z których świat postanowił oczyścić Adolf Hitler i jego poddani oraz, co najważniejsze, możliwość zrozumienia, że każdy z nas odpowiedzialny jest za tolerancję i za pokój. – Ten nigdy nie jest nam dany na zawsze. Dlatego będąc tutaj, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, jakie nam zadają obozy Auschwitz i Birkenau. A tych jest wiele. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że lekceważąc zło, pozwalamy, by rosło w siłę – mówił do kilkunastoosobowej grupy kaliskich uczniów Jarosław Liber, przewodnik po obozach.

Całodzienna lekcja rozpoczęła się w Centrum Żydowskim – czynnej synagodze zamienionej w muzeum i miejsce edukacji o historii i kulturze Żydów oraz judaizmie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Birkenau oraz Auschwitz. Wszystko zakończyły warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli sprawdzić wiedzę zdobytą przez kilka godzin pobytu w muzeum oraz podzielić się własnymi przemyśleniami o zagładzie. – W naszej szkole od kilku lat prowadzone są lekcje związane z narodem żydowskim i jego związkami z Polską, a tym samym uczniowie sporo dowiadują się o najczarniejszej karcie w historii współczesnej, czyli o drugiej wojnie światowej, o zagładzie – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, która koordynuje projekty dotyczące judaizmu. – W ten sposób uczymy historii, ale przede wszystkim chcemy, by w dorosłe życie weszli jako osoby otwarte i rozumiejące, że każdy ma prawo do innego wyglądu, innych niż nasze poglądów, do innej religii. Uczymy ich otwartości i ciekawości świata.

Dlatego w ramach projektów odbywają się wyjazdy uczniów do Auschwitz czy Muzeum Polin, ale także studia i międzynarodowe konkursy,  w których z powodzeniem przypominali kaliskich Żydów.

AW, zdjęcia autor  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 4 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kiedyś sprzedawali dosłownie za 1 złotówkę żeby się tego pozbyć. Warunkiem było odrestaurowanie. Większość w ten sposób sprzedanych, zostało rozkradzionych, zdewastowanych i wyglądało gorzej niż przed sprzedażą.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 17:59Źródło komentarza: Cudo architektury ukryte w LESIE! Przyciąga ciekawskich z całego kraju ZDJĘCIAAutor komentarza: ErisTreść komentarza: Na tablicach urzędów powiatowych w Turku - jest napisane "powiat turecki". Czyżby sami nie wiedzieli jak się nazywają?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:55Źródło komentarza: Przedsiębiorcy z Wielkopolski zatrzymani przez CBA!Autor komentarza: DrugaTuraBezTreść komentarza: Don't worry, CPK to miś...Wystarczy spojrzeć na flightradar..... A im miś jest droższy.... Ale skutecznie dzieli Polaków i odwraca uwagę od rzeczy wielokrotnie ważniejszej - atomu. Bełchatów, generujący 25% mocy w skali kraju, wypadnie za kilka lat, bo kończy się złoże węgla.... Litwa ma atom, Ukraina, Białoruś, Słowacja, Czechy... Tylko wielokrotnie większa Polska ni ma.....Zadali sobie pytanie - czemu? 30 letnie tramwaje z Bonn zasilane z używanych wiatraków... fajna wizja.. co nie .....Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:08Źródło komentarza: „Czy to warte jest, by niszczyć życie tylu ludziom?” Kaliszanie protestują WIDEOAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Niezawodna oferta pożyczki. Udzielamy pożyczek wszystkim poważnym osobom, które są w stanie spłacić pożyczone pieniądze. Mamy szybki i wydajny zespół, który jest do Państwa dyspozycji, aby służyć Państwu na najlepszych możliwych warunkach. Oferujemy pożyczki z oprocentowaniem 3%; nasz adres e-mail: [email protected] Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Z poważaniem,Data dodania komentarza: 5.05.2025, 13:42Źródło komentarza: Poważny wypadek z udziałem motocyklisty. U sprawcy doszło do zatrzymania krążenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama