Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

- Faktów można nauczyć się z podręczników, a wizyta w tym miejscu ma skłaniać do refleksji i pytań, kiedy przyzwalamy na zło. Będąc na tym największym cmentarzu Europy, trzeba starać się odpowiedzieć na pytania, jakie zadaje nam to miejsce – mówił do uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych Jarosław Liber, przewodnik po obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Birkenau. Grupa nastolatków Oświęcim odwiedziła w ramach projektu „Przez wspólną historię ku przyszłości”, realizowanego przez Muzeum Auschwitz.
Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

Lekcja historii, lekcja tolerancji, lekcja zadumy i refleksji – bo udział w projekcie to nie tylko wizyta w nazistowskim obozie zagłady i suche fakty. Przede wszystkim całodniowy pobyt w Oświęcimiu to możliwość poznania narodu, który przez wieki był integralną częścią naszego społeczeństwa, możliwość przyjrzenia się z bliska historii zagłady – na wszystkich, z których świat postanowił oczyścić Adolf Hitler i jego poddani oraz, co najważniejsze, możliwość zrozumienia, że każdy z nas odpowiedzialny jest za tolerancję i za pokój. – Ten nigdy nie jest nam dany na zawsze. Dlatego będąc tutaj, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, jakie nam zadają obozy Auschwitz i Birkenau. A tych jest wiele. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że lekceważąc zło, pozwalamy, by rosło w siłę – mówił do kilkunastoosobowej grupy kaliskich uczniów Jarosław Liber, przewodnik po obozach.

Całodzienna lekcja rozpoczęła się w Centrum Żydowskim – czynnej synagodze zamienionej w muzeum i miejsce edukacji o historii i kulturze Żydów oraz judaizmie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Birkenau oraz Auschwitz. Wszystko zakończyły warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli sprawdzić wiedzę zdobytą przez kilka godzin pobytu w muzeum oraz podzielić się własnymi przemyśleniami o zagładzie. – W naszej szkole od kilku lat prowadzone są lekcje związane z narodem żydowskim i jego związkami z Polską, a tym samym uczniowie sporo dowiadują się o najczarniejszej karcie w historii współczesnej, czyli o drugiej wojnie światowej, o zagładzie – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, która koordynuje projekty dotyczące judaizmu. – W ten sposób uczymy historii, ale przede wszystkim chcemy, by w dorosłe życie weszli jako osoby otwarte i rozumiejące, że każdy ma prawo do innego wyglądu, innych niż nasze poglądów, do innej religii. Uczymy ich otwartości i ciekawości świata.

Dlatego w ramach projektów odbywają się wyjazdy uczniów do Auschwitz czy Muzeum Polin, ale także studia i międzynarodowe konkursy,  w których z powodzeniem przypominali kaliskich Żydów.

AW, zdjęcia autor  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszTreść komentarza: No niestety nie .Jestem od urodzenia z Kalisza i niestety Kaliszanie , za bardzo głowy do góry a smród dokoła , wiecej krytycyzmu.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:34Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”Autor komentarza: HahaTreść komentarza: Widać w ostrowie brak uczelni wyższych że ludzie tacy niewykształceni tam żyją.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:23Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]