Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Trzynastego wszystko zdarzyć się może…” Czy jesteśmy przesądni?

Czarny kot przebiegający drogę z lewej strony na prawą, czerwona wstążka w wózku niemowlaka, umieszczanie luster naprzeciw siebie, przechodzenie pod drabiną, sól rozsypana na podłodze czy siadanie przy rogu stołu - nie sposób wymienić wszystkich przesądów, które z pewnością obiły nam się o uszy, a być może w niektóre z nich nawet wierzymy. Szczególnie w takie dni jak dzisiaj – piątek trzynastego.
„Trzynastego wszystko zdarzyć się może…” Czy jesteśmy przesądni?

Czarny kot to już klasyka...

Połowa Polaków wierzy w przesądy

Podobno prawie połowa dorosłych Polaków wierzy w przesądy. Często wiąże się to po prostu z przekonaniami wyniesionymi z domu rodzinnego. Już z dziada pradziada przekazywano sobie prawdy, wierzenia i zabobony. Nasze matki, babki czy prababki często nie znały podstaw tych wierzeń, wiedziały jedynie, że jeśli na przykład przejdziemy pod drabiną to przyniesie nam to nieszczęście. Okazuje się, że wierzenie związane z drabiną wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z czasów średniowiecza. Wówczas miała symbolizować szubienicę, na której wieszani byli ludzie.

Inny przesąd mówi o tym, aby zawsze w wózku niemowlaka zawiesić czerwoną wstążeczkę. Czerwień ma ochronić przed złym spojrzeniem, przez rzuceniem uroku. Podobne znaczenie ma czerwona nitka wiązana na nadgarstku. Często spotykana jest u celebrytów, np. Magdy Gessler, czy piosenkarki Kayah.

Kolejny przesąd - rozsypana sól zwiastuje kłótnie i nieporozumienia i aby ich uniknąć należy wziąć szczyptę soli i rzucić za siebie przez lewe ramię. Natomiast siadanie w rogu stołu oznaczało dla osoby samotnej ryzyko zostania starą panną czy kawalerem.

Kiedy pieką nas uszy ma to oznaczać, że ktoś nas obgaduje, a gdy kładziemy torebkę na podłodze mogą uciec nam pieniądze. Słynny czarny kot, który przebiega drogę o poranku oznaczał przecięcie nici życia.

Za to kominiarz podobno przynosi szczęście

Zdarza się tak, że znane przesądy są dziś interpretowane całkiem inaczej niż na przykład w średniowieczu. Kiedyś znalezienie pieniędzy na ziemi uważano za złą wróżbę, teraz oznacza to szczęście. Chuchając na nie, mamy przyciągnąć kolejne pieniądze.

Piątek trzynastego

Piątek trzynastego jest dniem, który większość Polaków uznaje za pechowy. Oprócz Polski traktowany jest podobnie również w krajach anglojęzycznych oraz francuskojęzycznych. Ciekawostką jest fakt, że na przykład w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Istnieje nawet coś takiego jak strach przed piątkiem trzynastego i nosi nazwę paraskewidekatriafobia.

Czy takie wierzenia są rzeczywiście związane z prawdą, czy są tylko wytworem naszej wyobraźni? Naukowcy, a w szczególności fizycy kwantowi uważają, że to nasze myśli tworzą otaczającą nas rzeczywistość i w dużej mierze to od nas zależy, jak przeżyjemy dany dzień, czy spotka nas szczęście, czy może negatywne myśli wykreują równie negatywne zdarzenia…

Karolina Bazan, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama