Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:48
Reklama
Reklama
Reklama

Pijani kierowcy na okładce

Dane osób, które zostały skazane za jazdę pod wpływem alkoholu opublikowało na pierwszej stronie "Życie Pleszewa". W środku tygodnika, obok imienia i pierwszej litery nazwiska, można znaleźć też karę, jaką wymierzono przestępcy. Na liście znajduja się kaliszanie. Czy to dobry sposób na „otrzeźwienie” kierowców? Policja uważa, że jak najbardziej. 
Pijani kierowcy na okładce

Publikowanie skazanych w ubiegłym roku za jazdę na "podwójnym gazie" to akcja Południowej Oficyny Wydawniczej, do której należy 5 tytułów, w tym "Życie Pleszewa". Tekst to profilaktyka. Na liście znaleźli się wszyscy złapani na terenie Pleszewa i powiatu pleszewskiego kierowcy, których sprawy trafiły na wokandę. Dlatego w tym gronie można znaleźć m.in. mieszkańców Kalisza. Autor tekstu mówi, że przyczynkiem do upublicznienia informacji o skazanych pijanych kierowców była niedawna rozprawa przed sądem w Pleszewie.

 

- Mamy nadzieję, że wpłynie to na stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Co tydzień informujemy o kolejnych zatrzymanych pijanych kierowcach, kolizjach i wypadkach przez nich spowodowanych. Ostatnio w Pleszewie zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła kobieta, a pijany kierowca uciekł z miejsca zdarzenia – wyjaśnia Przemek Górlaczyk, autor artykułu „Piją i jadą do sądu”.  

 

Pijani kierowcy bulwersują wszystkich. Coraz częściej reagujemy, kiedy widzimy, że osoba za kierownicą jest pod wpływem alkoholu. Nadal jednak nie ma dobrego pomysłu, jak trafić do samych kierowców, którzy bardzo często są sprawcami tragedii.

 

- Pleszew i miejscowości ościenne to małe społeczności. Łatwo się domyślić o kim piszemy, kto kryje się pod pseudonimem. Być może wstyd spowodowany publikacją da do myślenia takim kierowcom – dodaje dziennikarz "Życia Pleszewa". 

 

Pytani na ulicach Pleszewa mieszkańcy miasta uważają, że takie piętnowanie może okazać się dobrym sposobem na walkę z nietrzeźwymi kierowcami.

- Często nie wiemy, że ktoś z naszych sąsiadów został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Patrząc na artykuł łatwo się domyślić, o kogo chodzi. Może wstyd pomoże. Jeśli w ten sposób zapobiegniemy chociaż jednej tragedii to już sukces – mówią przechodnie.

Pomysł artykułu pochwala też plicja. Kontroli na trzeźwość jest coraz więcej. To jednak nie działa na wyobraźnię i ciągle słyszymy o rekordowej ilości zatrzymanych pijanych kierowców.

 

- W 2013 roku policjanci z pleszewskiej komendy zatrzymali 312 pijanych kierowców. Regularnie prowadzimy działania, które mają wyeliminować kierowców pod wpływem alkoholu i narkotyków. Każda z tych osób może być sprawcą wypadku drogowego – mówi Monika Kołaska (na zdj.), oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. – Artykuł to dobre działanie prewencyjne. Być może w świadomości kierowcy, który został skazany i umieszczony w gazecie zakiełkuje myśl, że znajomi go rozpoznają. Będą wiedzieć, że to on narażał innych na niebezpieczeństwo, ale może da to też do myślenia kierowcom, którzy będą chcieli wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

 

 

Przemysław Góralczyk ma świadomość, że niektórzy zamieszczeni na liście kierowcy mogą mieć do niego pretensje. Wszystko jednak jest zgodne z prawem. O dane wystąpił do sądu, który nie widział zastrzeżeń, by w gazecie opublikować informacje, które np. można znaleźć też na tablicach ogłoszeń urzędów gmin.

 

AW, zdjęcia autor   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama