Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konserwacja łożyska – co warto wiedzieć?

Jakie powinno być dobre łożysko? To wie każdy. Odporne na zatarcie, korozję i bezawaryjne. W skrócie: takie, które długo i dobrze pracuje. Niestety, bez odpowiedniej konserwacji o takiej pracy elementu możemy tylko pomarzyć. Dlatego w tym tekście wyjaśniamy, jak konserwować łożysko w prawidłowy sposób.
Konserwacja łożyska – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że sama konserwacja nie ma sensu, jeśli nie będzie wykonywana w sposób sumienny i regularny. Łożysko jest elementem, które cechuje ciągła eksploatacja. Naturalne jest więc, że w końcu się zużyje. Możemy jednak przedłużyć czas jego pracy poprzez odpowiednie czynności. To prawidłowy montaż, dopasowanie, optymalne warunki pracy oraz odpowiednia konserwacja. O prawidłowej konserwacji opowie nam sklep EBMiA.pl oferujący ogromny wybór łożysk pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-c-196_140.html

 

Jak kontrolować stan łożyska?

Na początku warto umieć rozpoznawać, kiedy łożysko nie chodzi jak powinno. Zamiast cichej i płynnej pracy – szumi. Albo wydaje inne niepokojące dźwięki. Ponadto da się wyczuć, że obrót odbywa się ze zwiększonym luzem, a temperatura mechanizmu się podnosi. Takie rzeczy można wyłapać, jeśli łożysko regularnie kontrolujemy. Kontrola musi być przynajmniej raz w roku w sytuacji, kiedy je regularnie czyścimy. Jeśli nasz mechanizm pracuje z większym ciężarem, kontrolę trzeba przeprowadzać częściej.

Na początku zadbajmy, aby w naszym wyposażeniu znalazł się stetoskop, czujnik temperatury oraz analizator widma drgań. Pierwszym zmierzymy poziom szumu, a drugim temperaturę łożyska (najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie znajduje się otwór olejowy). Analizator oczywiście pomoże nam zbadać częstotliwość drgań. Pamiętajmy tylko, aby tego pomiaru dokonywać w oparciu o indywidualne wytyczne dla danej maszyny, zgodnie z warunkami pracy łożyska oraz miejscem pomiaru.

Podstawa to smarowanie i optymalne środowisko pracy

Prawidłowa konserwacja łożyska zakłada, że zapewnimy mu regularne i odpowiednie smarowanie oraz właściwe warunki pracy. Smarowanie należy wykonywać zgodnie z wytycznymi dla danego modelu. Szczególnie istotny jest tu rodzaj elementów tocznych i prędkość obrotowa. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie łożyska, aby zapobiec jego korozji lub zniszczeniu. Miejsce to należy chronić przed ryzykiem dostania się żrących środków chemicznych. Po dłuższym składowaniu łożysk trzeba je wyjąć i wyczyścić z użyciem nafty lub benzyny, a następnie posmarować.

O myciu trzeba też pamiętać, kiedy element jest silnie zabrudzony. Wspomniane warunki pracy związane są przede wszystkim z temperaturą i wilgotnością powietrza. Łożysko powinno pracować w otoczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 25°C, a wilgotność  60% wilgotności względnej. W poradniku https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/jaki-smar-do-lozysk/ dowiedzą się Państwo jaki dobrać smar do łożyska.

 

Kiedy łożysko jest do wymiany?

Zużycie łożyska to normalna sprawa. Konieczność jego wymiany można wywnioskować na podstawie symptomów świadczących o zmęczeniu materiału. Są to wyłuszczenia na bieżniach i częściach tocznych. Ponadto element należy wymienić, kiedy występują na nim uszkodzenia powstałe na skutek złej eksploatacji, niewłaściwego montażu, złego smarowania oraz korozji. To najczęstsze przyczyny uszkodzenia lub szybkiego zużycia łożyska. W dobraniu odpowiedniego łożyska pomogą fachowcy ze sklepu EBMiA.pl

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama