Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przebieg radioterapii - praktyczne porady dla pacjentów

Radioterapia jest jedną z najważniejszych metod leczenia nowotworów, również złośliwych. Poddaje się jej ok. ¾ pacjentów. Może być wykorzystywana samodzielnie lub jako element leczenia skojarzonego np. z chirurgią, czy chemioterapią. Dowiedź się, w jaki sposób przebiega radioterapia i jak się do niej przygotować.
Przebieg radioterapii - praktyczne porady dla pacjentów

Czym jest radioterapia?

Jest to technika leczenia onkologicznego, wykorzystująca promieniowanie jonowe do zwalczania komórek rakowych i niwelowania związanego z chorobą bólu. Właściwa dawka napromieniowania ustalana jest przez lekarza onkologa i zależy m.in. od wielkości oraz cech guza, obecności zmian nowotworowych w węzłach chłonnych, czy przebytych wcześniej operacji. Pojedyncze sesje napromieniowania trwają dość krótko – zazwyczaj maksymalnie kilkanaście minut – konieczne jest jednak ich wielokrotne powtarzanie. Osoba przechodząca radioterapię nie gromadzi w sobie szkodliwego napromieniowania, nie stanowi więc zagrożenia dla otoczenia.

Przeczytaj więcej o radioterapii: https://www.affidea.pl/radioterapia/

Jak przebiega radioterapia?

Aby rozpocząć leczenie, pacjent musi wyrazić pisemną zgodę. Zostaje również poinformowany o jego przebiegu oraz możliwych skutkach ubocznych. W skrócie etapy radioterapii można przedstawić tak:

  1.       Najpierw konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, której zadaniem jest jak najdokładniejsze wyznaczenie obszaru, który zostanie poddany promieniowaniu.
  2.       Następnie lekarz ustala plan sesji, a fizyk medyczny dobiera wiązki promieniowania w ten sposób, aby skutecznie usunąć komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek.
  3.       Podczas radioterapii pacjent zostaje umieszczony w specjalnym aparacie terapeutycznym. Przebieg sesji wygląda podobnie, jak badanie rezonansem magnetycznym – konieczne jest położenie się na specjalnym stole oraz pozostanie w bezruchu przez cały okres naświetlania.
  4.       Jedna sesja radioterapii trwa kilka lub kilkanaście minut. Leczenie podzielone jest na fakcje, w skład których może wchodzić nawet kilkadziesiąt sesji.
  5.       W czasie zabiegu radioterapii pacjent nie odczuwa bólu.

Jak przygotować się do radioterapii?

Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, a o wszelkich zasadach dotyczących higieny, diety, czy pielęgnacji skóry podczas leczenia pacjent zostaje szczegółowo poinformowany przez prowadzącego lekarza onkologa. W niektórych przypadkach konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety (np. przy napromieniowaniu jamy brzusznej), natomiast przed napromieniowaniem okolic głowy i szyi konieczne jest całkowite wyleczenie uzębienia, w celu wyeliminowania możliwości powstania stanów zapalnych. W tej kwestii jednak każdy pacjent otrzyma szczegółowe wskazówki jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

 Na temat radioterapii krąży wiele nieprawdziwych informacji, np. mówiących o tym, że podczas jej trwania nie można się myć, czy przyjmować żadnych leków, a chory musi być izolowany od innych osób. Wynikają one prawdopodobni z niewielkiej wiedzy na temat tej metody leczenia i mają niewiele wspólnego z prawdą.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 29°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]