Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miodu jak na lekarstwo. Wina suszy i człowieka

Uwijają się jak w ukropie, ale miodu z tego nie będzie. Tegoroczne zbiory są o ponad połowę mniejsze niż rok temu. A wszystkiemu winna nie tylko susza, ale też my sami. Roślin ubywa, a jeśli już są to brak deszczu powoduje, że słabo kwitną. Dlatego jeśli ktoś lubi miód – szczególnie ten z okolicznych pasiek - może mieć problem. A że ten warto jeść – i ze względów zdrowotnych, i smakowych - to chyba nikogo przekonywać nie trzeba.
Miodu jak na lekarstwo. Wina suszy i człowieka

Wrze jak w ulu. Pszczoły swoją pracę zaczynają już na przełomie stycznia i lutego. - Matki zaczęły czerwić. Widać jajeczka - wyjaśnia to, co można zobaczyć, zaglądając do ula Paweł Nowacki, w którego rodzinie pszczlarstwo to wielopokoleniowa tradycja. 

Pszczoły świetnie radzą sobie same, ale pomocą pszczelarzy nie gardzą. Dlatego wraz z kwitnieniem pierwszych roślin – wczesną wiosną – zaczynają mieć pełne ręce roboty. Oczywiście oprócz pielęgnacji uli i pszczelich rodzin to także zbieranie miodu. - W plastrach miód się błyszczy - dodaje. - Pszczoły już zaczynają zasklepieć. Uznały, że miód jest na tyle odparowany, że jego wilgotność jest na poziomie ok. 18%. Wtedy one zaczynają ten miód zasklepiać i jak będzie tak w 2/3 zasklepione, to znaczy, że miód jest w pełni dojrzały.  

Jeszcze trzeba poczekać na koniec okresu kwitnienia danej rośliny: rzepaku, akacji, lipy czy wrzosu, bo to najpopularniejsze rodzaje miodów w naszym regionie. I oczywiście wielokwiatowy. Wtedy można zacząć zbierać miód. Jednak mimo uwijania się pszczół i samych właścicieli odwiedzonej przez nas pasieki  w Jastrzębnikach w gminie Blizanów, niewiele ramek wypełnia się miodem w zadowalającej ilości. - W moim przypadku to może być i nawet 70% - ocenia pszczelarz. - Tak że w tym roku, jeśli lipa nie zawiedzie całkowicie, jestem "na zero". Będę skłonny z tego, co uda się wybrać zakarmić rodziny pszczele na przyszły rok. Do sprzedaży będzie niewiele. W tym roku mamy około 4-5 litrów na ul. W zeszłym roku mieliśmy ok. 15, w  niektórych regionach kaliskiego udawało się zebrać nawet 20 litrów.

Spora w tym wina suszy. Mniej deszczu to gorsze kwitnienie roślin. Jednak nie tylko na brak opadów możemy zrzucać zmniejszającą się ilość miodu i pogarszającą kondycję pszczół. Te wymierają i to już wina człowieka. A wystarczy niewiele, by pomóc naszym małym sprzymierzeńcom. - Trzeba dbać o bioróżnorodność w roślinności i o to, by rolnicy nie stosowali pestycydów w ciągu dnia, a jedynie wieczorami. Jeżeli chodzi o osoby, które mają balkon, czy ogródek przydowmowy to pamiętajmy, by nie kosić traw, zostawmy te trawy odłogiem, ponieważ skoszona trawa to pustynia dla owadów - podpowiada Aleksandra Nowacka, kolejne pokolenie pszczelarzy w tej rodzinie. - Siejmy kwiaty. W ogrodach, na balkonach i na parapetach. Albo zioła, szałwię czy lawendę. Zostawmy też poidełko dla pszczół. Jeśli one są zmęczone i przysiądą na naszym parapecie to będą mogli się posilić  wodą z cukrem. 

Tak niewiele, a może pomóc. Inaczej pszczoły będą wymierać. I nie chodzi tylko i wyłącznie o mniejszą ilość miodu, chociaż jego walory smakowe i zdrowotne są niepodważalne. Owady to niezbędny element całej gospodarki.

AW, zdjęcia autor 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]