Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dom z poddaszem użytkowym – jak zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń?

Domy z poddaszem użytkowym dominują w krajobrazie naszego kraju i nieraz są faworyzowane w zapisach Planów Miejscowych.
Dom z poddaszem użytkowym – jak zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń?

To optymalne rozwiązanie zwłaszcza pod względem kosztów budowy. Nie może, więc dziwić fakt, że projekt domu z poddaszem jest pożądany przez niejednego inwestora. Podpowiadamy, jak zaprojektować funkcjonalny i komfortowy układ pomieszczeń w domu, a także jak dokonać idealnego.

Funkcjonalny dom piętrowy

Dużą przewagę nad domami parterowymi mają projekty domów z poddaszem użytkowym głównie za sprawą łatwiejszego podziału strefy dziennej i nocnej, zgodnie z naturalnym podziałem na kondygnacje. Przeczytaj więcej na temat porównania kosztów budowy domu z poddaszem użytkowym oraz domu parterowego Dom z poddaszem użytkowym czy parterowy? Porównanie kosztów.

Piętrowy dom pozwala komfortowo i funkcjonalnie podzielić przestrzeń mieszkalną na dwie wyraźnie oddzielone od siebie strefy. Strefa dzienna, w której można przyjmować gości, spożywać posiłki i pracować, a także strefa nocna, gdzie zlokalizowane są sypialnie, garderoba i łazienka.

Projekt domu z poddaszem użytkowym to przede wszystkim rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, głównie z uwagi na bezproblemowe oddzielenie strefy dla seniorów od strefy dla młodszego pokolenia, które może zająć piętro. Domy z poddaszem użytkowym są ekonomicznym rozwiązaniem, które sprawdza się na niewielkich działkach.

Idealny układ pomieszczeń w domu

W jaki sposób rozsądnie zaplanować układ pomieszczeń w domu? Parter można zaaranżować pod strefę dzienną, która może składać się z kuchni, jadalni (lub kuchni otwartej na salon), gabinetu, łazienki, pomieszczenia gospodarczego oraz niewielkiego przedpokoju. Z przedpokoju można zaplanować przejście do piwnicy (o ile projekt domu uwzględnia piwnicę). Plan domu parterowego zwykle obejmuje także garaż z jednym lub dwoma miejscami parkingowymi.

W strefie nocnej, na poddaszu warto zlokalizować sypialnie wszystkich domownikówłazienkę, a także garderobę. Należy wziąć pod uwagę, że dom z poddaszem użytkowym posiada na piętrze skosy, które mogą okazać się trudne do zaaranżowania. Głównie w przypadku szaf wnękowych. O ile powierzchnia domu na to pozwala, na poddaszu można również zaaranżować niewielką biblioteczkę z biurkiem do pracy. W sytuacji, gdy jeden z domowników na parterze domu przyjmuje gości, na górze domownicy mogą w skupieniu pracować, ponieważ ustronne miejsce gwarantuje ciszę i spokój.

Projekty domów z poddaszem użytkowym - gdzie szukać?

Niewątpliwie kluczem do sukcesu przy budowie domu jest przygotowanie dobrego planu działania. Wybór projektu jest początkowym etapem i w tym miejscu warto wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które mogą wpływać na komfort życia. Przede wszystkim warto pokusić się o rozmowę z doświadczonym architektem, który posłuży fachową poradą. Ogromny wybór projektów domów znajdziesz na stronie internetowej pracowni architektonicznej Dobre Klimaty https://www.domoweklimaty.pl/ a także uzyskasz szereg wartościowych porad, które pomogą w początkowej fazie inwestycji.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]