Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolor samochodu – auta o jakich barwach są najchętniej wybierane?

Kolor auta ma duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Może wpływać na bezpieczeństwo jazdy, a także wartość pojazdu na rynku wtórnym. Jakie kolory są najpopularniejsze?
Kolor samochodu – auta o jakich barwach są najchętniej wybierane?

KOLOR SAMOCHODU - JAKI KOLOR SAMOCHODU NAJŁATWIEJ SPRZEDAĆ?

Kolor pojazdu ma duże znaczenie, choć nie każdy bierze go pod uwagę. Wpływa przede wszystkim na estetykę pojazdu. Sporo osób uważa, że kolorystyka samochodu ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także na jego wartość na rynku wtórnym. Jaki więc kolor wybrać, aby najszybciej sprzedać auto?

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KOLORY SAMOCHODÓW

W czasach stale rozwijającej się gospodarki, przemysłu, elektroniki i wielu innych - rosną także wymagania klientów. Coraz częściej osoby decydujące się na zakup samochodu, biorą pod uwagę kolory bardzo popularne licząc w ten sposób, że w razie czego łatwiej takowy pojazd sprzedadzą. Mimo rozwijającego się przemysłu, eksperci twierdzą, że dostępność wielu możliwości nie ma znaczącego wpływu na preferencje klientów względem kolorystyki nadwozia. Obecne trendy w wyborze barw pojazdów nie różnią się znacznie od tych sprzed dziesięciu lat.

Najmodniejsze kolory według Polaków sugerując się zeszłorocznymi badaniami, to:

- srebrny,

- biały,

- czarny,

- szary,

- czerwony,

- zielony,

- niebieski.

Samochody o bardziej intensywnych kolorach, takich jak: żółty, pomarańczowy, złoty czy różowy, są zdecydowanie mniej popularne i rzadko pojawiają się na polskich drogach. Jednak do ich niekwestionowanych zalet zalicza się to, że odnotowują najniższy współczynnik deprecjacji. Oznacza to, że znacznie dłużej zachowują ich pierwotną wartość. Niszowa barwa powoduje, że samochody te stanowią niewielki odsetek spośród całej gamy i uznaje się je za niszowe. Mimo to zdecydowana większość kierowców wybiera kolorystykę nieszczególnie wyrazistą, a raczej po prostu pospolitą. Co może niektórych zaskoczyć, tendencja przy wyborze sztampowych kolorów jest zupełnie niezależna od płci. Mitem jest to, że kobiety kupują auta rzucające się w oczy, ekstrawaganckie, krzykliwe lub wyjątkowo barwne.

Prawdą jest natomiast to, że statystycznie mężczyźni decydują się na samochody o nieco ciemniejszej barwie, kobiety natomiast wybierają jaśniejsze i bardziej pastelowe kolory.

DOMINUJĄCE KOLORY SAMOCHODU

Samochody o srebrnej kolorystyce wiodą prym na polskich drogach. Ten kolor uznaje się za najbardziej praktyczny, ponieważ w najmniejszym stopniu widać na nim zabrudzenia, dzięki czemu ogranicza się konieczne wizyty na myjni. Mówi się, że srebrną barwę pojazdu wybierają osoby oszczędne i gospodarne.

Biel to kolor podobnie popularny jak srebrny. Uznaje się go za najbardziej naturalną barwę. Wraz z samochodami o barwie szarej dominują w segmencie aut służbowych z tego względu, że widać na nich banery reklamowe.

Biały kolor karoserii posiadają równie często samochody sportowe, rodzinne czy dostawcze

O estetykę dbają najbardziej osoby decydujące się na samochód o barwie czarnej. Lakier o tym kolorze uznaje się za najbardziej elegancki, a także uniwersalny. Prezentuje się bardzo dobrze na niemalże każdym modelu samochodu. Czerwień to kolor najchętniej wybierany przez sympatyków sportów. Wybierany jest właśnie ten kolor, ponieważ sprawia wrażenie szybszego niż auto jest w rzeczywistości, a także widać go z bardzo daleka - co ma wpływ na wzrost bezpieczeństwa na drodze.

Czerwony kolor karoserii dominuje w samochodach sportowych

Natomiast samochody o kolorach niebieskich i zielonych najczęściej spotyka się pośród rodzinnych modeli. Oferują najwięcej opcji odcieni.

KWESTIE PRAWNE ZWIĄZANE Z KOLOREM SAMOCHODU

Obecnie uregulowania prawne nie określają kwestii dotyczących odcieni lakieru nadwozia auta. Natomiast zakazane jest umieszczanie na karoserii samochodu jakichkolwiek oznaczeń należących do pojazdów uprzywilejowanych i porządkowych.

KOLORY SAMOCHODÓW UPRZYWILEJOWANYCH I PORZĄDKOWYCH

Pojazdy pożarnicze – czerwony i biały,

Ambulanse ratownictwa medycznego – biały, żółty, niebieski,

Wozy policyjne – niebieski, biały, granatowy,

Pojazdy straży miejskiej – srebrny, żółty, granatowy,

Pojazdy straży kolejowej i granicznej – jasnozielony,

Pojazdy służb celnych – niebieski, biały, zielony.

W dowodzie rejestracyjnym nie jest konieczne zamieszczanie informacji o barwie samochodu. Dane te podaje się podczas rejestracji auta, a także przy ubezpieczeniu autocasco. Nie trzeba informować wydziału komunikacji o zmianie koloru nadwozia, jednak można to zrobić na życzenie właściciela pojazdu. Problem może zaistnieć podczas policyjnej kontroli drogowej. Jeśli zmiana koloru nie zostanie zgłoszona, policja będzie musiała szczegółowo sprawdzić auto poprzez weryfikację numeru VIN.

Inna kwestia to zmiana wyglądu nadwozia poprzez użycie folii w płynie albo naklejanie reklam. Tego rodzaju zabiegi nie są uznawane za zmianę koloru, ponieważ nie wprowadzają one stałej zmiany. W każdym momencie można przywrócić poprzedni kolor pojazdu.

Zupełnie inna sprawa to zgłoszenie ubezpieczycielowi zmiany barwy samochodu. Ubezpieczyciel wykona aktualizację zdjęć do autocasco. Może to być bardzo cenne podczas ewentualnego wypadku. Zwiększa to ryzyko uzyskania odszkodowania, a także zmniejsza ryzyko obniżenia wartości pojazdu.

LAKIER Z POŁYSKIEM A LAKIER MATOWY

To, jak wygląda nadwozie samochodu jest kwestią przede wszystkim estetyczną. Lakiery matowe charakteryzują się tym, że w specyficzny sposób rozpraszają światło, dzięki czemu wyglądają bardzo dobrze. Ponadto lakier matowy wygładza kształt karoserii, co sprawia, że wygląda bardziej gładko niż lakier akrylowy czy metalizowany.

Samochód wykończony na całkowity połysk także posiada zalety. Nadaje pojazdowi szlachetności i głębi, bez względu na kolor nadwozia.

Każdy samochód, który uczestniczy w ruchu powinien być wyposażony,utrzymany oraz zbudowany w taki sposób, aby nie zagrażał innym użytkownikom, nie narażał ich na szkodę i nie naruszał porządku na drodze.Mocno chromowany wygląd nadwozia odbija słońce, a tym samym może oślepiać innych kierowców.

W wypadku braku zadowolenia z obecnego koloru karoserii, warto zdecydować się na jego zmianę w specjalistycznym warsztacie. Profesjonalne usługi z zakresu lakiernictwa dają pewność zadowolenia z uzyskanego efektu – niezależnie od modelu pojazdu oraz wybranej barwy. Jeśli natomiast zdarzy Ci się wypadek, nie zwlekaj, tylko zadzwoń po pomoc drogową, która na miejscu zajmie się Twoim bezpieczeństwem, a także profesjonalnie zatroszczy się o Twoje auto.

Artykuł powstał przy współpracy z Michałem Kutą

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama