Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:20
Reklama
Reklama
Reklama

„Kopernik” nie strajkuje. Dyrektor szkoły wydała oświadczenie

Wcześniej list napisali uczniowie, później nauczyciele. Teraz głos zabiera dyrektor III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, które z przyczyn formalnych nie przystąpiło do strajku nauczycieli. Pod adresem Anny Narewskiej kierowane są oskarżenia o celowe działanie. W oświadczeniu przesłanym do mediów dyrektor wyjaśnia sytuację i zapowiada kroki prawnych wobec osób rozpowszechniających nieprawdziwe informacje.
„Kopernik” nie strajkuje. Dyrektor szkoły wydała oświadczenie

Zabrakło mediacji i protokołu – elementów niezbędnych do przeprowadzenia legalnego strajku. Informacja, która dotarła do nauczycieli na trzy dni przed rozpoczęciem akcji była kompletnym zaskoczeniem. W odpowiedzi grono pedagogiczne wystosowało list otwarty, w którym zapewniło kolegów z branży o wsparciu dla ich działań i swojej solidarności ze środowiskiem (WIĘCEJ).

Ostatecznie 8 kwietnia 60 pedagogów nie stawiło się w pracy. Większość zachorowała. Nie przyszli także uczniowie, dlatego w pierwszych dniach tygodnia dyrekcja odwołała zajęcia. Formalnie jednak szkoła nie bierze udziału w strajku.

Dostało się za to wszystkim – zarówno nauczycielom, których nazywano łamistrajkami, jak i – a może przede wszystkim – dyrekcji placówki. Pojawiły się oskarżenia, że Anna Narewska działała celowo, by uniemożliwić przeprowadzenie protestu.

Dziś dyrektor III LO oficjalnie zabrała głos. Do mediów wysłała oświadczenie. Oto jego treść:

OŚWIADCZENIE DYREKTORA III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KALISZU

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi enuncjacjami prasowymi, dotyczącymi moich rzekomych działań mających na celu uniemożliwienie przeprowadzenia akcji strajkowej w III Liceum Ogólnokształcącym  im. M. Kopernika w Kaliszu pragnę poinformować, co następuje.

Jako nauczyciel z niemal trzydziestoletnim stażem w pełni rozumiem oczekiwania płacowe koleżanek i kolegów, wykonujących zawód nauczyciela. Postępująca pauperyzacja środowiska, wynikająca z niskich uposażeń, prowadzi do degradacji rangi zawodu, obniżenia poziomu nauki, czego skutki ze względów oczywistych są destrukcyjne dla całej oświaty. W mojej ocenie utrzymanie wysokiego poziomu nauczania jest wyłącznie wynikiem wysokiego zaangażowania nauczycieli, co widzę na co dzień na przykładzie wielu pracowników dydaktycznych, zatrudnionych w szkole, w której pełnię funkcję dyrektora.

Zważywszy na powyższe okoliczności, jako dyrektor placówki oświatowej, zawsze traktowałam swoje obowiązki jako służbę na rzecz całej społeczności szkolnej. Było tak również w sytuacji, kiedy to  przygotowywano akcję strajkową   w III LO w Kaliszu. W tym czasie byłam zawsze do dyspozycji strony pracowniczej, która była inicjatorem wszczętego sporu zbiorowego.

Z uwagi na treść ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wszczynanie, prowadzenie oraz koordynowanie kolejnych etapów przygotowywania strajku leży po stronie pracowniczej. Jednym z etapów poprzedzających ogłoszenie strajku jest przeprowadzenie mediacji, która winna być również zainicjowana przez stronę pracowniczą. W dniach od 6 do 30 marca br., kiedy zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych istniała możliwość przeprowadzenia mediacji, przebywałam w szpitalu rehabilitacyjnym na zwolnieniu lekarskim. Wyjazd ten był zaplanowany dużo wcześniej, aniżeli doszło do wszczęcia sporu zbiorowego. Po powrocie z sanatorium w wyniku konsultacji z radcą prawnym 4 kwietnia br. zorientowałam się, że istnieje prawdopodobieństwo, iż nie zostało przeprowadzone postępowanie mediacyjne w związku z toczącym się sporem zbiorowym. Niezwłocznie po zakończeniu rozmowy z prawnikiem, poprosiłam na rozmowę przewodniczącą komitetu strajkowego, która potwierdziła, że  w szkole mediacji nie było, przyznając, że też nie czytała i nie zna treści ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Nie było czynności prawnej w postaci mediacji, więc nie mógł tym samym, powstać protokół tej czynności. Wtedy okazało się też, że samo referendum przeprowadzone podczas mojej nieobecności było nieważne, bo nie zostało poprzedzone  mediacją, wymaganą  w świetle ustawy. 

W tych warunkach wszelkiego rodzaju doniesienia prasowe przypisujące mi jakiekolwiek działania uniemożliwiające przeprowadzenie strajku w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu są nieprawdziwe. Jednocześnie oświadczam, iż w stosunku do podmiotów, które usiłowały obciążyć mnie odpowiedzialnością za fiasko akcji strajkowej zostały już podjęte właściwe kroki prawne, a ewentualne dalsze rozpowszechnianie takich nieprawdziwych informacji spotka się z taką samą reakcją.

Anna Narewska

MIK, fot. arch.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama