Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:22
Reklama
Reklama
Reklama

„Kopernik” nie strajkuje. Nauczyciele tłumaczą, uczniowie wspierają nauczycieli

Ogromne emocje panują w III LO. Z powodu niedopełnienia formalności 8 kwietnia „Kopernik” nie przystąpi do strajku nauczycieli. Informacja ta zszokowała grono pedagogiczne, które wystosowało list otwarty, solidaryzując się z kolegami po fachu i tłumacząc zaistniałą sytuację. Swoich nauczycieli wspierają także uczniowie szkoły. W piątek na ich ręce przekazali specjalny list.
„Kopernik” nie strajkuje. Nauczyciele tłumaczą, uczniowie wspierają nauczycieli

Podpisy pod listem młodzież zbierała przez cały tydzień. Wyraziła w nim swoje poparcie dla przygotowujących się do strajku nauczycieli i ich postulatów. Pod jego treścią podpisało się kilkuset uczniów „Kopernika”. Dodatkowo w piątek rano przed III LO młodzież namalowała kredą napisy „Wspieramy nauczycieli i pracowników szkoły”.

Jeszcze wtedy nie było wiadomo, że liceum nie przystąpi do akcji protestacyjnej. Brak jednego protokołu uniemożliwia przeprowadzenie legalnego strajku (więcej). W tej sytuacji list, który miał być wręczony w poniedziałek 8 kwietnia przekazano nauczycielom jeszcze tego samego dnia. Uczniowie napisali w nim:

Art. 13 Kodeksu Pracy

Pracownik ma prawo do godnego wynagrodzenia za pracę.[…].

Drodzy Nauczyciele,

Jesteście z nami bezustannie od momentu rozpoczęcia naszej edukacji w Koperniku. Pomagacie nam odnosić sukcesy, budować poczucie własnej wartości, wspieracie często w sprawach pozaszkolnych, swoją postawą uczycie jak być dobrym człowiekiem. Poświęcacie swój wolny, prywatny czas na przygotowania do olimpiad, na zajęcia dodatkowe, własne przygotowanie do lekcji. Mówiąc wprost, zdajemy sobie sprawę, że Wasza praca nie kończy się wraz z wyjściem ze szkoły i niejednokrotnie rezygnujecie z własnych planów na rzecz dobra uczniów.

Dlatego nie możemy biernie przyglądać się temu, jak jesteście traktowani. Uważamy Wasz protest za uzasadniony i chcemy pokazać nasze wsparcie. Wiemy, że stajecie teraz przed skomplikowanymi wyborami i zawsze staracie się mieć na uwadze nasze dobro. Tym razem to my dbamy o Was. Mamy świadomość, że strajk nie jest wymierzony przeciwko nam. W obecnej sytuacji takie działania są uzasadnione. Rozumiemy Wasze decyzje i wspieramy Was. Przecież “praw się nie dostaje, prawa się zdobywa”.

Uczniowie III LO”

Nauczycieli są niezwykle poruszeni postawą uczniów. Piszą do nich tak:

Drodzy Uczniowie!

Kochani, jesteśmy z Was niezwykle dumni i wzruszeni Waszą postawą. Bo egzamin z postawy obywatelskiej zaliczyliście celująco. Czujemy się zaszczyceni tym, że przypadło nam w udziale nauczanie tak dojrzałej i świadomej Młodzieży. Wasze pełne poparcie zarówno w obliczu zagrożenia strajkowego, jak i w obecnej, chyba jeszcze trudniejszej dla nas wszystkich, sytuacji jest dla całego grona niezwykle ważne. Dziękujemy Wam za to z całego serca.

Wasi nauczyciele”

List otwarty wystosowali także do swoich kolegów po fachu. Odnoszą się w nim do zaistniałej w ich szkole sytuacji.

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Pracownicy Pedagogiczni i Niepedagogiczni kaliskich Szkół i Przedszkoli

Pragniemy odnieść się do zaistniałej sytuacji związanej z niemożnością zorganizowania strajku zaplanowanego na 8. kwietnia br. w III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Na wstępie wszystkich Państwa serdecznie przepraszamy za to, co się wydarzyło.

Całym sercem jesteśmy z Wami, solidaryzujemy się ze strajkującymi i wspieramy Was w każdej możliwej formie. Informujemy, że zaistniała sytuacja jest związana z uchybieniem proceduralnym, o którym dowiedzieliśmy się dopiero w piątek 5. kwietnia. Odbyło się wówczas spotkanie z udziałem przewodniczącego lokalnych struktur ZNP, który poinformował nasze grono zarówno o braku możliwości rozpoczęcia przez nas legalnego strajku w planowanym terminie, jak i późniejszego dołączenia do tej formy protestu. Przestrzegł nas, że udział w nielegalnym strajku skutkować będzie pociągnięciem jego uczestników do odpowiedzialności karnej, a w dalszej konsekwencji pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu.

Zostaliśmy zatem postawieni przed faktem dokonanym i zmuszeni do odstąpienia od strajku, co jest sprzeczne z naszą wcześniejszą decyzją.

Jesteśmy tym zaskoczeni i czujemy się ogromnie rozczarowani, zwłaszcza, że zdecydowana większość pracowników naszej szkoły w przeprowadzonym w marcu referendum opowiedziało się za strajkiem. Ponadto, od początku mamy ogromne poparcie naszych wspaniałych uczniów, którzy nadal są z nami, pomimo tego, co się wydarzyło. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni i dumni z ich postawy.

Grono pedagogiczne III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu”

MIK, fot. III LO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama