Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:39
Reklama
Reklama
Reklama

"Szałe? W porządku!". Leśnicy włączają się do akcji sprzątania terenu wokół zalewu

Nadleśnictwo Kalisz włącza się w akcją sprzątania Szałego. Leśnicy dostarczą worki, udostępnią kontenery i parking dla przyjezdnych. Porządkowanie lasu i terenu wokół zbiornika zaplanowano na sobotę, 13 kwietnia.
"Szałe? W porządku!". Leśnicy włączają się do akcji sprzątania terenu wokół zalewu

Maciej Garbowicz dla uczestników akcji przygotuje prelekcję "Co w trawie piszczy, co w rzece pływa?"

Porządkowanie otoczenia zbiornika w Szałem jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Wielu kaliszan wypoczywa i spędza aktywnie czas w tym miejscu: ścieżkami i leśnymi duktami nad zalew podążają spacerowicze, biegacze, rowerzyści i rolkarze.- Pamiętajmy też o wędkarzach, którzy także licznie oddają się swojej pasji nad zbiornikiem Pokrzywnica – podkreśla wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Właśnie członkowie Koła PZW Kalisz-Miasto byli inicjatorami proekologicznego wydarzenia. Wsparły ich samorządy: Kalisza oraz Opatówka. W ostatnich dniach do organizatorów dołączyło Nadleśnictwo Kalisz. O akcji mówiono w ratuszu podczas konferencji prasowej. - Problem śmieci w lasach jest niestety powszechny i dotyczy nie tylko naszego regionu. Co roku Nadleśnictwo Kalisz musi wydawać 70 tysięcy złotych na sprzątanie śmieci pozostawionych przez ludzi na podlegających nam 11 tysiącach hektarów lasów. A moglibyśmy zamiast tego przeznaczyć te środki na wspólne działania z mieszkańcami. Do akcji „Szałe? W porządku!” przystąpiliśmy z ogromną chęcią. Zadbamy o przywiezienie worków dla wszystkich uczestników akcji, mamy też swój kontener na śmieci. Chętnie udostępnimy miejsca parkingowe, bo siedziba Nadleśnictwa Kalisz mieści się niedaleko od tamy. Wchodzimy w tę akcję szeroko i jak najbardziej ją popieramy – powiedział Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego.

Jak podkreśla przedstawiciel Nadleśnictwa Kalisz, ludzie do lasu wyrzucają praktycznie wszystko, od odpadów kuchennych po wielkogabarytowe. A śmieci są niebezpieczne, ranią a nawet zabijają zwierzęta. - To temat, który jest poważnym problemem. Ukrywane w lasach kamery działają na świadomość społeczną i coraz mniej ludzi wjeżdża do lasów, żeby wyrzucić tam śmieci. Jednak każdego roku kierujemy kilka spraw tego typu do sądu – poinformował Łukasz Wyrzykowski.

O znaczeniu edukacyjnym akcji "Szałe? W porządku!" mówił także Maciej Garbowicz, przedstawiciel Koła PZW Kalisz-Miasto oraz grupy Prosna od źródeł. -Akcja jest świetną odpowiedzią na potrzeby wielu mieszkańców i organizacji. Zaangażowanie Miasta Kalisza oraz Gminy i Miasta Opatówek pozwoli nadać temu wydarzeniu zupełnie inną rangę. Przy okazji będziemy mogli najmłodszym uczestnikom dużo pokazać i dużo opowiedzieć, zaszczepić w nich ekologiczne odruchy. Prosna i Szałe to nie są już tylko niebieskie kreski na mapie, prezydenci widzą, że z tymi obszarami coś trzeba zrobić. Cieszy mnie taka postawa władz samorządowych – powiedział Maciej Garbowicz, który dla uczestników akcji przygotuje prelekcję "Co w trawie piszczy, co w rzece pływa?".

Porządki wokół zbiornika w Szałem zaplanowano na 13 kwietnia, od godziny 10.00 do 14.00. Miejsce zbiórki – ul. Lubelska przy tamie. Dla uczestników zostanie przygotowany ciepły posiłek oraz upominki.

 Źródło: kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama