Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:05
Reklama
Reklama
Reklama

Piaskownice pod folią, czyli radni o powietrzu

W Kaliszu pojawiły się nowe czujniki jakości powietrza. I temat ten stał się okazją do krótkiej dyskusji podczas ostatniej Sesji Rady Miasta na temat kaliskiego smogu i sposobów na jego przeciwdziałanie. Czy inwestować w sensory czy w oczyszczacze powietrza? Czy nie lepiej zwiększać dotację na wymianę pieców? Pojawił się też ciekawy, ale mało realny, bo bardzo kosztowny, pomysł budowy kominów z wirami rozbijającymi zanieczyszczenia powietrza. Aż w końcu jeden z radnych stwierdził, że w obawie o jakość tego, czym przyszło nam oddychać, zapętliliśmy się tak daleko, że być może należy tworzyć place zabaw … pod folią.
Piaskownice pod folią, czyli radni o powietrzu

Do tej pory stopień zanieczyszczenia powietrza śledziliśmy głównie dzięki stacji pomiarowej na Dobrzecu. Wyniki nie dotyczyły zatem wielu obszarów miasta, położonych znacznie niżej od największego kaliskiego osiedla.

Od niedawna możemy łatwo sprawdzić jakość tego, czym oddychamy w 4 punktach miasta. Czujniki zamontowano przy ul. Księdza Wacława Blizińskiego, ul. Górnośląskiej 56, ul. Śródmiejskiej 11 i na ratuszu –w oknie gabinetu wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka. - Zaproponowano nam 6 miesięcy bezpłatnego pilotażu, by pokazać, jak to działa. Stan powietrza możemy śledzić na aplikacjach mobilnych w systemie iOS i Android, na komputerach, co było dla mnie ważne, by szczególnie młodzież miała dostęp do tych informacji. Czujniki to tylko element większej układanki. Uważam, że podstawą powinna być edukacja. Planujemy organizować prelekcje, pokazy i doświadczenia dotyczące ochrony jakości powietrza – mówi wiceprezydent.

Czujniki przez pół roku działają za darmo, a po tym czasie miasto będzie musiało zdecydować o ich pozostawianiu bądź rezygnacji z usług firmy.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza

Radnych żywo zainteresował temat sensorów. Barbara Oliwiecka z Koalicji Obywatelskiej przypomniała, że wraz z radnym Piotrem Mrozińskim opracowali szereg rozwiązań długoterminowych i doraźnych związanych ze zwalczaniem smogu. Jednym z nich jest zamontowanie urządzeń pomiarowych na każdej szkole. – Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczaczy powietrza dla żłobków i szkół, tak jak zrobił to np. Kraków? – zaproponowała radna SLD, Kamila Majewska.  Tę karuzelę pomysłów przerwał, na chwilę, radny PiS, Artur Kijewski. - Proszę nie brać tego do siebie. Ogólnie odnoszę wrażenie, że zaczyna się jakieś szaleństwo z tymi wszystkimi sprawami dotyczącymi czystości powietrza. Powiem tak: ja się zastanawiam, jak ja dożyłem 52 lat, bo kiedyś tylko palono węglem, może świadomość jest teraz większa, ok. (…) Nie wprowadzajmy rozwiązań, które są rozwiązaniami tymczasowymi. Jeżeli trzeba, to zamiast dokładać na te czujniki, które mają być w szkołach, żłobkach czy Bóg wie jeszcze gdzie dołóżmy na wymianę palenisk, żeby to ludzie polikwidowali. Bo co to da, że dziecko tylko w czasie żłobka będzie, a potem co? Na podwórko nie wyjdzie czy będą piaskownice pod folią? Nie wiem, zastanawiam się – mówił radny.

- Nie ma tutaj żadnej przesady. Powiem więcej, nie chcę wchodzić w szczegóły, ale robimy dużo w tym celu: interpelacje, odpowiedzi itd. Ale jeśli dzisiaj nie podejmiemy zdecydowanych działań, to za 30 lat nie będziemy mieli w ogóle do tego możliwości podejścia, bo nie będziemy mieć po co – odpowiedział radny Nowoczesnej, Piotr Mroziński. - AGH w Krakowie zajęło się tematem smogu w sposób głębszy. Walka ze smogiem to nie tylko wymiana pieców, to nie jest tylko forma edukacji, ale także przede wszystkim w rejonach tak zagęszczonych jak w Śródmieściu - budowanie kominów wietrznych, które powodowałyby tzw. wiry powietrzne. To jest temat bardzo trudny pod względem finansowym – dodał wiceprezydent.

Pomysłów jest zatem mnóstwo. Trzeba je usystematyzować, zdecydować się na najlepsze i co najważniejsze, zabezpieczyć na nie pieniądze.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama