Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Burgery nie przestają zaskakiwać! 7 ciekawostek o najpopularniejszej kanapce świata

Burgery w wydaniu slow food od kilku sezonów utrzymują się na szczycie listy najchętniej kupowanych lub zamawianych online dań. Czemu zawdzięczają tak dużą popularność? Burger to danie uniwersalne, znakomicie odnajdujące się zarówno w roli szybkiego biurowego lunchu, jak i podczas wieczornego wypadu na miasto czy spotkania z przyjaciółmi w domowym zaciszu. Bogactwo dostępnych obecnie kompozycji sprawia, że bez najmniejszego trudu możemy dopasować burgera do naszych preferencji smakowych – dobre burgerownie nie zapominają aktualnie ani o osobach nieprzepadających za wołowiną, ani o tych, które przestrzegają ścisłej wegetariańskiej lub wegańskiej diety. Z burgerami związanych jest wiele interesujących faktów i statystyk. Oto niektóre z nich:
Burgery nie przestają zaskakiwać! 7 ciekawostek o najpopularniejszej kanapce świata
  • Burgery (których pełna nazwa to oczywiście „hamburgery”) maja swoje „korzenie” w Hamburgu. Pierwowzorami burgerów były powszechnie jadane w tym mieście przysmaki takie jak „kiełbasa hamburska”, rundstuck warm (bułka z mięsnym nadzieniem) czy hamburger steak (befsztyk z siekanej wołowiny). Przepisy na te potrawy dotarły do Ameryki pod koniec XIX wieku wraz z napływem emigrantów z Niemiec. Pierwszy prawdziwy „amerykański burger” powstał na pewno na początku XX stulecia, ale ustalenie autora tego wynalazku nie należy do łatwych zadań. O to zaszczytne miano konkuruje kilka postaci, m.in. Louis Lassen, Otto Kause i Flatcher Davis.
  • W czasie II Wojny Światowej amerykańscy żołnierze, żywiąc silną i szczerą niechęć wobec wszystkich słów, które w jakikolwiek sposób wiązałby się z Niemcami, zwykli nazywać burgery „Liberty Sandwich”.
  • Każdego roku sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych około 50 miliardów burgerów! Gdyby ułożyć je wszystkie jeden obok drugiego, powstałaby linia, którą można by okrążyć ziemię ponad 32 razy.
  • Aż 60% wszystkich sprzedawanych na świecie kanapek to burgery.
  • Największy burger w historii powstał w 1982 roku. Gigant ten ważył ponad 1600 kilogramów i skosztowało go około 10 000 osób.
  • Najdroższego burgera na świecie podaje się w Las Vegas. Smakołyk o nazwie FleurBurger5000, w którego skład wchodzą m.in. słynna wołowina z Kobe, foie gras i czarne trufle, kosztuje 5 000 dolarów za sztukę.
  • Odwiedzając miejscowość Seymour w stanie Wisconsin, możemy zwiedzić poświęcone burgerom muzeum, Hamburger Hall of Fame.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama