Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:33
Reklama
Reklama
Reklama

Zamienią kościół na… kawiarnię? ZDJĘCIA

Do końca lat 70. był miejscem kontemplacji, wyciszenia, modlitwy i spotkania z Bogiem. Potem przez kilkadziesiąt lat stał pusty, bo parafianie wyjechali na Zachód. Kościół ewangelicko-augsburski w Stawiszynie ma szansę dostać teraz nowe życie. W jego budynku fundacja Laera z Kalisza chce otworzyć kawiarnię i sale koncertową lub galerię sztuki. To jednak nie wszystkim się podoba, bo czy była świątynia jest odpowiednim miejscem na rozrywkę?
Zamienią kościół na… kawiarnię? ZDJĘCIA

W kościele ewangelicko-augsburskim, wybudowanym w 1874 roku, msze nie są odprawiane od ponad 30 lat. Bo właśnie tyle czasu minęło od momentu, kiedy wyjechali ze Stawiszyna ostatni parafianie. Do dziś stoi pusty i niszczeje. - Gdyby ci parafianie byli, to na pewno byłyby łożone środki, by ten kościół remontować - zapewnia nas pastor Michał Kuhn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu. Ale wiernych nie ma, a co za tym idzie - uchwałą konsystorza parafia ewangelicko-augsburska w Stawiszynie została zniesiona. Sam budynek świątyni aktem notarialnym został przekazany 30 września fundacji Laera z Kalisza, która starała się o niego od kilku miesięcy. Nowy właściciel ma zamiar stworzyć tam miejsce spotkań, zarówno z innymi ludźmi, jak i z kulturą.- Kościół nie będzie miał funkcji sakralnych. Będzie tu mała kawiarnia, miejsce spotkań ludzi stąd, którzy narzekają, że fajnie byłoby się gdzieś spotkać, porozmawiać, wypić kawę, zagrać w szachy, zagrać w karty, cokolwiek, ale nie ma do tego miejsca – mówi Łukasz Jarych z fundacji Laera.

Teoretycznie otworzenie w kościele kawiarni czy galerii sztuki jest możliwe, ponieważ budynek przeszedł desakralizację, czyli  pozbawiono go cech świętości. W obrządku uczestniczył pastor Michał Kuhn. - Na desakralizację przyjechał zwierzchnik naszej diecezji ksiądz biskup prof. Marcin Hinc i w obecności księdza radcy Janusza Staszaka i mojej, w trójkę tego dokonaliśmy  - tłumaczy pastor.

Pomimo tego niektórzy mieszkańcy Stawiszyna nie są pewni, czy taka powinna być przyszłość kościoła. Pan Tomasz ma wątpliwości: - Szczerze mówiąc, kościół to chyba nie jest odpowiednie miejsce na jakieś sale koncertowe i kawiarnie – uważa. Inni mieszkańcy mówią z kolei, że nieważne co tam będzie się znajdować; najistotniejsze jest dla nich wyremontowanie walącej się świątyni.  - To bardzo dobrze, ponieważ obok znajdują się inne kościoły i bank. Ten kościół może się zawalić, dlatego dobrze, że go remontują – mówi pan Adam.

Łukasz Jarych (na zdj.) przyznaje, że będzie co remontować. - Na tę chwilę obiekt rzeczywiście troszeczkę straszy, nie ma kawałka dachu, aczkolwiek myślę, że jeśli uporamy się z tą częścią papierologiczną to będziemy w stanie w ciągu dwóch lat uruchomić ten obiekt, odrestaurować i wpuścić tutaj ludzi – prognozuje.

Doprowadzenie kościoła do stanu używalności będzie kosztować około 1,5miliona złotych. Fundacja Laera chce starać się o dofinansowanie m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządowej kasy Stawiszyna oraz z Unii Europejskiej. Co z tego wyjdzie? I czy w 2016 roku będziemy mogli pod tym dachem, już naprawionym, spotkać się na kawie? Zobaczymy.

Materiał na ten temat obejrzycie w Magazynie Miejskim z dn. 09.10.2014 r.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama