Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

II Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką już w tę sobotę

„Weekendowe Podróże PKP”, „Na dachu świata i nie tylko” oraz „Korona Gór Polskich” – takie trzy prelekcje zaprezentowane zostaną w sobotę, 9 marca podczas II Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką.
II Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką już w tę sobotę

Zaproszeni goście opowiedzą o swoich wędrówkach i podróżniczych doświadczeniach. Opowieściom towarzyszyć będzie dokumentacja fotograficzna przedstawiająca najciekawsze chwile z ich wypraw, odmienność kulturową, tradycję oraz otaczającą kulturę.

W Galerii w Hallu w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki można oglądać wystawę trzydziestu fotografii z podróży do Azji Ady Widawskiej, której, jak mówi sama autorka,  ciekawość świata jest motorem napędzającym ją do kolejnych, niskobudżetowych podróży. Do tego odmienna przyroda, inny klimat, smaki i zapachy kuszą, aby założyć plecak  i ruszyć w podróż.

Szczegółowy program wydarzenia:

godz. 16:00 Otwarcie / Paweł Krymarys – „Weekendowe Podróże PKP”

godz. 18:00 Ada Widawska – ” Na dachu świata i nie tylko”

godz. 20.00 Dominika Sójka – „Korona Gór Polskich”

Prowadzenie: Karolina Bazan – Była sobie podróż

Podróżnicy prowadzący prelekcje

Paweł Krymarys

Pomysłodawca i organizator Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyk.

Fotograf, podróżnik i miłośnik  Polskiej Kolei, którą bardzo często podróżuje.

„Moja pasja kolejowa zaczęła się  w dzieciństwie ponieważ mieszkam w niedalekiej  odległości od linii kolejowej.  Swoją  przygodę z podróżami, pociągami i zwiedzaniem ciekawych  terenów Polski rozpocząłem w wieku 18 lat i tak jest do dziś…”

„Weekendowe Podróże PKP”

to opowieść o tym jak tanio podróżować pociągami w Polsce i gdzie najlepiej.

Ada Widawska

” Na dachu świata i nie tylko”

„Azja wciąga!!! Duża, rozłożysta. Ciągnie się niemal od bieguna do równika. W pionie też nie ma sobie równych – od najgłębszej depresji świata po najwyższy szczyt na Ziemi. Od syberyjskich śniegów po tropikalną dżunglę. Od tropikalnej dżungli po lodowce dumnie błyszczące w wysokich górach. I w tej mozaice przyrody mozaika ludzkich ras, religii, zwyczajów, kontrastów biedy i bogactwa, trudu, znoju, zabawy i uśmiechu.

Chcę Was zabrać na Dach Świata, gdzie tybetańscy mnisi mruczą swoje mantry i jaki brykają po zielonych łąkach, do Ladakhu, gdzie Stok Kangri (jeden z 6-tysięczników) pozwolił mi podziwiać widoki ze swego wierzchołka i do pustynnego Omanu, gdzie islam wytycza rytm życia, ale praktycznie wszyscy znają Boba Marleya. Aromatyczna Sri Lanka i jej uśmiechnięci mieszkańcy wprawiają w błogostan, ale echa konfliktu Syngalezów z Tamilskimi Tygrysami wciąż wybrzmiewają. Liczę, że uda nam się jeszcze wskoczyć w parę innych azjatyckich miejscówek! Dokąd? Zapraszam na prelekcję.”

Dominika Sójka

Nie można o niej powiedzieć, że „wybiera się jak sójka za morze”, ponieważ zamiast nad morze to zazwyczaj wybiera się w góry i robi to dość skutecznie. Rodowita kaliszanka, która postanowiła całe życie mieć pod górę.  Od 20 lat wykorzystuje każdą okazję na wędrówki po polskich górach. W tej chwili nie jest w stanie zliczyć ile ich było.

Różnorodność górskich krajobrazów, zamiłowanie do turystyki górskiej, podziw dla piękna przyrody i chęć poznawania nowych miejsc – to tylko kilka powodów, które zaowocowały pomysłem zapisania się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, którego członkiem jest od 2016 roku.

Od tego czasu zdobyła 20 z 28 najwyższych szczytów każdego z głównych pasm górskich naszego kraju i w tym roku zamierza zdobyć pozostałe osiem, by otrzymać odznakę
i oficjalny wpis na listę Zdobywców Korony Gór Polski żeby wreszcie mogła powiedzieć, że była we wszystkich polskich górach. To jej marzenie, które z pasją realizuje, mimo wielu trudności.

„Korona Gór Polskich”

Podczas prezentacji zostaniecie przeniesieni na poszczególne szczyty w słońcu, deszczu, śniegu, mgle, podczas burzy a nawet w nocy.  Przekazanych zostanie również garść informacji praktycznych, np.:  jaki wybrać plecak i jak go spakować, na co zwrócić uwagę przy zakupie kijków i dlaczego warto z nich korzystać w górach, co oznaczają kolory szlaków czy jak planować trasę.

Wystawy towarzyszące

Znaczki turystyczne – Stowarzyszenie Stacja Inspiracja

Stowarzyszenie Stacja Inspiracja tworzy siedem aktywnych i niesamowitych kobiet.

Każda z nich reprezentuje inne środowisko: Ewa - nauczycielka z powołaniem, pasjonatka podróży i nordic walking; Aneta - fotografka z niezwykłym hobby - szydełkowaniem; Magda - dekoratorka wnętrz i cukiernik; Agnieszka - malarka artystka, tworząca niesamowite prace z kobietami w roli głównej, Ania - nauczycielka w-fu, trenerka rugby - zakochana w tematyce wellness, Iwona - rehabilitantka, zajmująca się także hipoterapią dla dzieci oraz Małgosia - przedsiębiorcza Polka.

Fotografia Anny Buzek

Anna Buzek - fotografka i podróżniczka. Od ponad 20 lat zapędza się w najdalsze zakątki świata. Dla fotografii i podróży porzuciła pracę w wyuczonym zawodzie i całkowicie poświęciła się swoim największym pasjom. Ciekawością świata zaraziła ją mama, z którą już jako 4-letnie dziecko zwiedziła prawie całą Europę. W swoich wyprawach szczególnie uwielbia ten czas, gdy w ciszy może pochylić się nad aparatem uwieczniając niezwykłe obrazy. Oprócz klasycznej fotografii posługuje się rzadko spotykaną techniką robienia zdjęć w podczerwieni. Jest finalistką międzynarodowego konkursu fotograficznego EISA MAESTRO 2017 oraz otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „PORTRET/2 EDYCJA”.

Fotografia Karoliny Bazan

Karolina Bazan, z zamiłowania podróżniczka i dziennikarka.

Podczas II Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką zaprezentuje skromną cząstkę swej dokumentacji fotograficznej z podróży do Indii i Nepalu. Przeprowadzi nas przez klimaty zupełnie innej kultury, pełnej kontrastów, barw, zapachów i smaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama