Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:51
Reklama
Reklama
Reklama

Więzienie niczyje

Mijają dokładnie trzy lata od zamknięcia kaliskiego więzienia. Zabytkowy obiekt przy ul. Łódzkiej, popularnie nazywany „Zamkiem” przestał pełnić funkcję Zakładu Karnego 30 listopada 2015 roku. I od tej pory pomysłów na jego zagospodarowanie było co niemiara, ale póki co żaden nie doczekał się realizacji.
Więzienie niczyje

Blisko 170-letnią historię  funkcjonowania Zakładu Karnego przy ul. Łódzkiej zakończył ówczesny minister sprawiedliwości Borys Budka z PO. Budynek miał być remontowany, dlatego wywieziono stąd więźniów, a funkcjonariuszy skierowano do innych zakładów. Później z tego pomysłu zrezygnowano na rzecz budowy nowego więzienia. Remont zabytku miał się nie opłacać. Prezydent Grzegorz Sapiński nie krył wówczas niezadowolenia z takiego obrotu sprawy i miał jeszcze nadzieję na odwrót decyzji. - Czynimy starania, żeby tę decyzję, to zarządzenie wstrzymać, bo jest to bardzo niekorzystny trend dla Kalisza. Byłaby to kolejna instytucja, która jest odbierana naszemu miastu. To jest degradacja miasta, powiedzmy sobie szczerze – mówił w 2015 r.

Klamka jednak zapadła. A problem pozostał. Obiekt to mienie Skarbu Państwa, a zarządza nim kaliski samorząd. Pomysłów na zagospodarowanie zabytkowego gmachu było już co najmniej kilkanaście: muzeum więziennictwa, magazyn eksponatów muzealnych, muzeum narodowe, kaliska stacja Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nauki Calisia. Obiekt z powodzeniem wykorzystywano do celów kulturalnych: odbyła się tu wystawa fotografików i artystów – galeria bezdomna, która przyciągnęła tłumy kaliszan. Budynek urzekł również filmowców, m.in. Agnieszkę Holland. Do tej pory powstały tu nagrania do czterech filmów.

Najbardziej aktywny w temacie planów na niszczejący budynek był Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.  Jako kandydat na prezydenta miasta w kampanii wyborczej obiecywał, że gmach zostanie zagospodarowany na cele Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapewnienia padły z ust samego ministra obrony narodowej. - Dziś możemy powiedzieć, że, przekazać dobrą wiadomość dla Kalisza, rozmawialiśmy przed chwilą na temat wykorzystania słynnego obiektu kaliskiego na potrzeby WOT, na stworzenie centrum ćwiczebnego, które będzie służyło nie tylko 12 brygadzie WOT, ale także całemu piątemu rodzajowi polskich sił zbrojnych – mówił jeszcze niedawno Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Poseł Kaleta zapowiadał, że prace adaptacyjne mają ruszyć wiosną 2019 roku. Kilka dni temu zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej na jakim etapie jest ta inwestycja.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi analizę dotyczącą możliwości przejęcia terenu i przystosowania go do potrzeb wojska - odpowiedział nam Wydział Prasowy MON.

A jaką wizję na wykorzystanie gmachu ma nowy prezydent, architekt Krystian Kinastowski? - Jakiś pomysł jest, ale ponieważ jest to w tym momencie dopiero zalążek, nie chciałbym w tej chwili go ujawniać. Uważam, że jest to budynek zabytkowy w centrum miasta, bardzo charakterystyczny, o ciekawej funkcji, historii. Myślę, że przy odrobinie dobrej woli i przy sensownym zagospodarowaniu może bardzo dobrze miastu służyć – mówi prezydent.

Budowa kaliskiego więzienia rozpoczęła się w 1840 r. i trwała 6 lat. "Zamek" powstał w stylu neoromańskim. Jest to najstarszy budynek w Polsce wznoszony od początku z przeznaczeniem na więzienie. 

AG, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama