Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem – i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach. Czym charakteryzuje się rower typu fat bike?
Czym charakteryzują się rowery fat bike?

Czym jest i do czego służy rower typu fat bike?

Czym są i do czego służą rowery typu fat bike? Z odpowiedzią spieszy sklep Immotion: sam model określany mianem „fat bike” nie doczekał się swojej polskiej nazwy, która mogłaby zostać wpisana w słownik i przyjąć się na stałe. Jest wielce prawdopodobne, że wynika to nie tylko ze znajomości przynajmniej podstaw języka angielskiego u młodszego pokolenia, które stanowi główną grupę docelową korzystającą z tego modelu rowerów, ale też z tego, że ten typ roweru jest relatywnie “świeżynką” na rynku rowerowym. W mowie potocznej użyjemy sformułowania „grubas”, „fat” albo po prostu właśnie angielskiego „fat bike”. Każde z tych określeń w oczywisty sposób odnosi się przede wszystkim do bardzo grubych opon, które optycznie czynią fat bike'i ciężkimi. W rzeczywistości jednak nie jest wcale tak źle, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Wysokiej klasy fat bike będzie ważył tyle, co rower z pełną amortyzacją klasy enduro, czyli maksymalnie ok. 14 kilogramów. Są oczywiście i bardziej wybitne jednostki, wyposażone w najlżejszy dostępny na rynku osprzęt, których masa nie przekracza nawet górnej granicy 12 kilogramów. Osiągnięcie tak niskiej masy wiąże się jednak z bardzo dużymi kosztami, co jak na rower użytkowany sezonowo może nie mieć uzasadnienia.

Rowery fat bike były na początku wykonywane wyłącznie przez pasjonatów jazdy na rowerach górskich w wyjątkowo trudnych terenach. Wkrótce jednak trend zauważyły również firmy produkujące rowery i zaczęły powstawać pierwsze profesjonalne modele fat bike'ów, czyli rowerów charakteryzujących się przede wszystkim rozpoznawalni szerokimi oponami, znacznie szerszymi niż w klasycznych rowerach górskich. Dziś na rynku nie brakuje firm zajmujących się produkcją nie tylko rowerów miejskich, crossowych czy górskich, zwanych również MTB, lecz także fat bike'ów. Również w Polsce pojawiają się one coraz częściej, co od kilku lat zauważamy już nie tylko przy okazji różnego typu specjalistycznych targów rowerowych, ale też w miastach. Choć rowery tego typu zdecydowanie nie są przeznaczone do jazdy miejskiej, nie brakuje dziś jednak osób, które chcąc się wyróżnić na miejskich ścieżkach, postanawiają zakupić rower typu fat bike. Choć fat bike jest bowiem znacznie mniej uniwersalny od typowego roweru górskiego, na którym ze względną łatwością możemy poruszać się również po mieście, nie powinien on nam sprawić większego problemu przy miejskiej jeździe. Nie wystartujemy nim jednak z pewnością w maratonie rowerowym, gdyż jego opony są na tyle szerokie i stawiają na tyle wysoki opór, że będziemy się poruszać raczej stosunkowo wolno, a rozpędzenie się zajmie nam dłuższy czas i zużyje mnóstwo energii.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama