Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:43
Reklama
Reklama
Reklama

Episkopat: lekcje religii obowiązkowe

„Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach” – oświadczenie tej treści wydała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. To komentarz do burzy medialnej wokół kaliskiej Kurii, która nakazała informowanie dzieci wybierających etykę, że to „forma pisemnej apostazji”, czyli porzucenia Kościoła katolickiego. Kilka dni temu Kuria wycofała się z tego stanowiska.
Episkopat: lekcje religii obowiązkowe

Przypomnijmy, że portal faktykaliskie.pl jako pierwszy napisał o tej sprawie 3 września br. CZYTAJ WIĘCEJ. Na stronie kaliskiej Kurii Diecezjalnej natrafiliśmy na instrukcję duszpasterską, która nakładała na katechetów „obowiązek” informowania uczniów wybierających etykę, że to „forma pisemnej apostazji”, co oznacza świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem. Informacja ta wywołała medialną burzę; w minionym tygodniu Kalisz odwiedziły największe stacje telewizyjne i radiowe. Pod naporem krytyki Kuria Diecezjalna szybko wycofała się ze swojego stanowiska, tłumacząc je „nadinterpretacją przepisów” przez autora instrukcji, ale i tak sprawa wywołała wśród rodziców uczniów określone reakcje. – Rodzice uczniów zapisanych na etykę wystraszyli się, że ich dzieci zostaną napiętnowane, że będę mieć kłopoty z przyjmowaniem sakramentów, komunii św. itp. I w konsekwencji niektórzy wypisali dzieci z etyki – zdradziła nam dyrektorka jednej z kaliskich szkół.

W odpowiedzi na doniesienia medialne głos w sprawie zabrała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która mimo wszystko przypomina rodzicom dzieci i dorosłym uczniom, że uczęszczanie na religię jest obowiązkiem. „Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii – czytamy w oświadczeniu. - Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie”.

Komisja Wychowania przypomina, że lekcje religii są jednym z elementów przygotowania do przyjęcia sakramentów świętych: pierwszej komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania. „(…) uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia” – czytamy w oświadczeniu.

Zajęcia religii i etyki nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą nie uczęszczać na żaden z tych przedmiotów lub na oba jednocześnie. Od tego roku szkolnego wolę uczęszczania na zajęcia z religii lub etyki trzeba dostarczyć szkole na piśmie.

MIK, fot. int.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama