Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spotkanie z… cydrem ZDJĘCIA

Cydr zyskuje w Polsce coraz więcej wielbicieli, ale daleko mu do poziomu spożycia tego napoju w Anglii, którą uważa się za ojczyznę cydru. Mało kto wie, że to jednak polskie cydry zdobywają najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach. W tym roku jeden z polskich producentów zdobył aż sześć medali. Tą wiedzą podzieliła się z nami Rita Krawczyk – kaliszanka od kilku lat mieszkająca w Wielkiej Brytanii, która nie tylko prowadzi blogi o cydrze w językach polskim i angielskim, ale także napisała książkę „Historia cydru w Anglii”.
Spotkanie z… cydrem ZDJĘCIA

Na pomysł spotkania z autorką książki, wykorzystując jej wakacyjną wizytę w rodzinnym mieście, wpadli właściciele lokalu „Piana”. Rita Krawczyk nie tylko przygotowała multimedialną prezentację inkrustowaną dużą ilością zdjęć i filmów o tym, czym jest cydr i jaka jest jego historia, ale także przywiozła kilka najlepszych angielskich cydrów, by każdy uczestnik spotkania mógł je skosztować i porównać z najlepszymi polskimi cydrami.

Co to jest cydr?

To sfermentowany sok jabłkowy z dodatkiem drożdży i cukru, które mogą pochodzić z samych jabłek (wtedy napój jest naturalny, tradycyjny). W średniowieczu używany był do chrzczenia dzieci, traktowany jako lekarstwo, a w Anglii do tej pory wiążą się z nim specjalne uroczystości i rytuały, np. Wassail, czyli modlitwa do drzewa jabłoni. Najbardziej znane rodzaje cydrów to: musujący, w którym gaz jest jednak delikatny, bo powstaje naturalnie w butelkach, lodowy (powstający przez zamrożenie moszczu) i ognisty (robiony poprzez podgrzewanie moszczu). Cydr robi się ze specjalnych jabłek: sweet (słodki), sharp (cierpki, kwaśny), bittersweet (gorzko-słodki) i bitter-sharp (gorzko-cierpki).

Historia cydru w Anglii

Książka Rity Krawczyk to efekt prawie dwuletniej pracy – kwerendy bibliotecznej, wizyt w muzeach i archiwach, niezliczonych wypraw na pchle targi w poszukiwaniu starych książek o jabłkach, wyjazdów na festiwale cydrowe i do fabryk. Składa się z trzech rozdziałów, zawierających historię cydru angielskiego od neolitu do czasów współczesnych, historie rodzin cydrowych (Weston, Bulmer, Thatcher) oraz tradycje i obyczaje angielskie związane z jabłkiem. Każdy rozdział opatrzony jest zdjęciami z rejonu zachodniej Anglii, miejscu, gdzie cydr się narodził.

Cydr w Polsce

Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a na świecie - trzecim. Mamy jabłka, ale nie rozkoszujemy się cydrem na tyle, na ile moglibyśmy. Owszem, spożycie rośnie, zwłaszcza od roku 2014, kiedy Rosja nałożyła embargo na polskie jabłka i pojawiły się hasła ich większego spożycia „na złość Putinowi”. Sadownicy postawili wówczas na cydr i… już odnoszą spore sukcesy. W tym roku jeden z polskich producentów zdobył aż sześć medali w międzynarodowym konkursie w brytyjskim Bath. Z tej niezwykle prestiżowej imprezy aż cztery polskie firmy wyjechały z nagrodami: Cydr Chyliczki – Jesienny Sad, Kwaśne Jabłko, Winnica Wieliczka i Cydr Lubelski Niefiltrowany.

Znawczyni cydru z Kalisza

Rita Krawczyk jest kaliszanką, ale od sześciu lat mieszka w Anglii. Od 2014 roku zajmuje się cydrem. Jest polonistką i – mimo zmiany obszaru językowego – zajmuje się w Wielkiej Brytanii pisaniem rozmaitych tekstów, copywritingiem, redakcją i korektą. Jej fascynacja cydrem rozpoczęła się wraz ze współpracą z portalem „Kraina Cydru”, na zamówienie którego pisała recenzje i reportaże.

Zdaniem Rity szukając cydru dobrej jakości warto zwrócić uwagę na małych, lokalnych producentów. „W Anglii jest taki rejon, w którym przy niemal każdej farmie funkcjonuje cydrownia” – powiedziała. „Cydr nie może być sztucznie gazowany, dosładzany, wzmacniany syropami. Paradoksalnie najlepszymi są te kwaśne, wytrawne. Owszem, powstają słodkie cydry, ale pozostają w mniejszości. Na potrzeby cydru hoduje się specjalne odmiany jabłek, które raczej nie nadają się do jedzenia”.

Zgromadziwszy mnóstwo materiału na temat historii i produkcji cydru w Anglii Rita Krawczyk postanowiła nie tylko napisać książkę po polsku, ale także prowadzi anglojęzycznego bloga o polskich cydrach www.ciderfrompoland.com i bloga po polsku o historii cydru https://historiacydru.pl/. W ten sposób stała się jedną z najaktywniejszych popularyzatorek cydru, zwłaszcza polskiego.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Maniek 2542Treść komentarza: NIE POTRAFIĄ UTRZYMAĆ ZALEWU SZAŁE A W RAZIE POWODZI ZATAPIAJĄ MIASTO NADMIEREM WODY Z ZALEWU SZAŁE A TERAZ I Z MUROWANICA JAK ZARZĄD KRYZYSOWY PROSI O WCZEŚNIEJSZY ZRZUT Z ZALEWÓW TO POZNAŃ NIE WYRAŻA ZGODY I TRZYMA AŻ PĘKNIE I ZROBI KATASTROFĘ POWIEM KRÓTKO TERAZ JAK BYŁY TRZY POWODZIE TO WODA NA PROŚNIE W OKOLICY MOSTU W PIWONICE MIAŁA POZIOM 320CM A JAK UTWORZĄ ZALEW W WIELOWSI KLASZTORNEJ TO W W RAZIE POWODZI NA MOŚCIE W PIWONICE BĘDZIE TO POZIOM 600CM I TO NIE SĄ ŻARTY TAK SIĘ DZIEJĘ JAK BRAK JEST ZA WSZSTKO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJData dodania komentarza: 9.07.2025, 10:02Źródło komentarza: Wielki zbiornik na Prośnie? Mamy nowe INFORMACJEAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Od wielu lat nie pogłębiana Prosna rezerwy ma raczej małe. Ale tak to jest, gdy od 35 lat główny nacisk na POGŁĘBIANIE WIARY kładziono. Na pogłębianie rzek czasu i pieniędzy brakło. Wszak jak p.Henio Goryszewski w 1993 powiedział; "Nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata. Itd. Szkoda, że nie dodał jeszcze biedna i wysuszona.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:45Źródło komentarza: „Na Prośnie rozpiętrzono jazy”. Strażacy w pełnej gotowościAutor komentarza: WzPTreść komentarza: Którą wydrążyło przez 8 lat okradania państwa Prawo i Sprawiedliwość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:38Źródło komentarza: Alkohol, cukier, papierosy. Czeka nas drastyczna podwyżka cenAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Kaliszanko...Gdybyś włączyła TV i pooglądała co nieco, gdybyś w necie poczytała, to wiedziała byś, że biała broń (siekiery, maczety, noże, bejsbole) jest namiętnie przez Polaków używana. Po prezydenckich wyborach niemal co drugi dzień, można było o nożowo-siekierowych wyczynach polskich chrześcijan poczytać. Przypomnę słynne maczetowe szarże krakowskich kibiców „patriotów”. A jeśli o bezpieczeństwie piszesz, to spróbuj w Kaliszu wieczorem ul. Ciasną, Jabłkowskiego, Lipowa, itp. się przejść. A jeśli przyciemnieni bracia pojawią się i białą bronią machać zaczną, to nasi „patrioci” tego nie zdzierżą i katolicką miłość do bliźnich pokażą. Poczytaj też co Francuzi, Belgowie czy inni przez setki lat w koloniach swoich wyprawiali. Karma wróciła.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:35Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i Koninie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]