Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ważny dzień dla pszczół

2 miliony złotych na wymianę węzy pszczelej, czyli szablonów plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wszystko w trosce o pszczoły, niezbędne do życia nam pracowite owady, do których śmierci sami się przyczyniamy. Pierwszy tego typu projekt w Polsce właśnie rusza. I nie jest jedynym innowacyjnym przedsięwzięciem samorządu dla pszczół.
Ważny dzień dla pszczół

8 sierpnia w Polsce po raz szósty obchodzony był „Wielki Dzień Pszczół”. Dzień później Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę dotyczącą rozstrzygnięcia konkursu na realizację „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. - Jako władze województwa podjęliśmy swoje niezależne działania. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo oczekiwane i wymierne wsparcie, na które z informacji, jakie do nas docierają bardzo czekają pszczelarze. Cieszę się, że symbolicznie dzień po „Wielkim Dniu Pszczół” przekazujemy te środki na naprawdę dobry i potrzebny cel - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W konkursie złożona została jedna wspólna oferta wszystkich związków pszczelarskich z terenu wielkopolski. Ofertę złożyły :

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. Prof. Teofila Ciesielskiego w Kaliszu

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie

Rejonowy Związek Pszczelarzy w Lesznie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu

Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na wymianę około 40-50 % węzy na terenie województwa i jest pierwszym tego rodzaju działaniem w Polsce prowadzonym przez samorząd województwa. 

Nie tylko węza

Samorządowa pomoc dla pszczół i pszczelarzy zaczęła się od absolutnie nowatorskiego pomysłu dofinansowania kwotą ponad 1,6 mln złotych zakupu miododajnych sadzonek drzew. Wiele drzew już zostało posadzonych w różnych regionach Wielkopolski, a w sumie dzięki tej akcji przybędzie ponad 24,5 tysiąca nowych drzew. - Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele następnych latmówi Krzysztof Grabowski.

Warto przypomnieć, że ponad 40% światowych zasobów żywnościowych rodzi się w wyniku zapylania roślin przez pszczoły – to naukowo dowiedziony fakt, a jak określają pszczelarze stwierdzenie Alberta Einsteina mówiące, że gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostaną 4 lata życia, nie jest czczym aforyzmem, lecz groźną przestrogą, z której najwyższa pora zdać sobie sprawę.

AW, Szymon Wdowczyk, UMWW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama