Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzy filmy stworzone przez młodych kaliszan walczą w Budapeszcie o wygraną WIDEO

Jak opowiedzieć historię społeczności żydowskiej, która sięga 800 lat wstecz? Albo losy wybitnej rzeźbiarki, utalentowanej artystki, uhonorowanej wieloma nagrodami, przyjaciółki Picassa w 5-minutowym filmie? Udało się to uczniom z Kalisza. Ich reportaże walczą w konkursie CENTROPA – międzynarodowej organizacji wspierającą edukację o Holokauście. Konkurencja jest spora, bo filmy nadesłała młodzież z kilku krajów Europy. Gala i ogłoszenie wyników 25 maja w Budapeszcie. Kaliszanie wraz ze swoją opiekunką już są spakowani i czekają na wyjazd.
Trzy filmy stworzone przez młodych kaliszan walczą w Budapeszcie o wygraną WIDEO

Wcześniej jednak musieli się napracować. Przy filmach, które zgłosili na konkurs. – Miały one pokazać wybrane aspekty z życia religijnego, społecznego i kulturowego społeczności żydowskich z różnych krajów europejskich.  Filmy miały być realizowane w czterech kategoriach tematycznych – zdradza Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka kaliskiego „Ekonomika”, pod której czujnym okiem powstały obrazy.

Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w kaliskim „Ekonomiku”. Jej dziadek uratował w czasie wojny żydowskie dziecko. Odkąd się o tym dowiedziała, zgłębia kulturą żydowską. Wyjechała nawet na studia do Jerozolimy. A swoja pasją zaraża dzieci i uczniów.  

Z Kalisza do Wiednia, gdzie mieści się siedziba organizacji, wysłano trzy filmy. Ich autorami są uczniowie "Ekonomika" – dwie grupy oraz uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu.

- To Alina nas znalazła, przyciągnęła i zatrzymała swoją niesamowitą osobowością, która utwierdziła nas w przekonaniu, że nasze spotkanie nie było przypadkiem - mówią autorki filmu o znanej rzeźbiarce

Ola Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka z kl. 2d Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowały film o urodzonej w Kaliszu rzeźbiarce Alinie Szapocznikow. Dziewczyny były wspierane przez Huberta Pietrasiaka z Zespołu Szkół Techniczno - Elektronicznych w Kaliszu. - Kiedy czytaliśmy informacje biograficzne, otwieraliśmy oczy ze zdumienia, że ktoś taki pochodzi z Kalisza. Sławna na całą Europę, a nawet świat rzeźbiarka, utytułowana, honorowana wieloma nagrodami artystka. W jej rodzinnym mieście mało kto o niej słyszał! Poczuliśmy powinność opowiedzenia o niej, przybliżenia jej sylwetki. Mieliśmy spore trudności ze znalezieniem śladów Aliny Szapocznikow w Kaliszu. Nie wiemy, przy której ulicy mieszkała (karty meldunkowe zaginęły w czeluściach Archiwum Państwowego w Kaliszu). Nie mogliśmy odszukać informacji, do jakiej szkoły chodziła. Zdobycie fotokopii aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego graniczyło z cudem, ale udało się – zdradzają dziewczyny.

Znacznie więcej materiałów do wykorzystania mieli Dawid Herc z kl. 2b i Kacper Kasprzak z kl. 2e ZSE, którzy przedstawili w formie wiadomości telewizyjnych losy społeczności żydowskiej w Kaliszu.

800 lat historii w 5 minut? Wystarczy dobry pomysł. Takim okazał się serwis informacyjny. Wideo: YouTube Dawid Herc

Najmłodszymi uczestniczkami konkursu z naszego miasta są 9-letnie bliźniaczki Antonina i Kornelia, prywatnie córki Izabelli, która od kilku lat realizuje w „Ekonomiku” innowację pedagogiczna dotyczącą kultury żydowskiej i historii Żydów polskich. Dziewczyny przygotowały film o losach dziewczynki Jochawet Ninki Bloch. Losach tragicznych, bo rodzina Jochawet zginęła w czasie powstania w getcie warszawskim. A zainspirowała je do tego Hila Marcinkowska, przedstawicielka wrocławskiej gminy żydowskiej w Kaliszu. - Powiedziała, że Kornelka jest podobna do jednej dziewczynki - Jochawed. Jej znajomy z Izraela dał nam zdjęcia rodziny i opowiedział jej historię. To starszy pan mieszkający w Tel Avivie – opowiadają dziewczyny. - Poszłyśmy z mamą do Archiwum Państwowego. Tam odszukałyśmy karty meldunkowe, dowiedziałyśmy się, gdzie mieszkała rodzina Jochewed. Znalazłyśmy też teczkę z dokumentami z sądu – tata Jochawed musiał sądownie ustalić, że jego żona i córka zginęły w czasie wojny. To było bardzo ciekawe. I smutne. Szukałyśmy w starych dokumentach. Okazało się, że nawet pan Flakowicz nie znał szczegółów śmierci cioci i kuzynki. Bardzo się wzruszył.

Antonina i Kornelia przypomniały dramatyczne losy swojej żydowskiej rówieśniczki 

Każdy film ma 5 minut i zgodnie z regulaminem zawiera łącznie przynajmniej 30 fotografii - zarówno współczesnych, jak i archiwalnych. W pracach tłumaczeniowych pomagały nauczycielki jęz. angielskiego: Beata Antczak i Klaudia Klamka z ZSE oraz Marta Chojnacka-Zimny z SP nr 10.

W dowód uznania za ciężką pracę CENTROPA zaprosiła wybranych uczestników konkursu na uroczystą galę wręczenia nagród do Budapesztu. Nie tylko uczestników z Polski, ale także z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry). Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody i ogłoszone wyniki konkursu. Gala odbędzie się 25 maja 2018 r, o godz. 15:00 w Holocaust Memorial Center w Budapeszcie.

Wideo: YouTube Ola Gadzinowska

Uczniowie będą mieli okazję zwiedzić stolicę Węgier, a także wezmą udział w warsztatach w międzynarodowym towarzystwie. Trzymajcie kciuki za kaliszan!!!

AW, Izabella Galuba-Bryja, zdjęcia: materiały konkursowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama