Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzeciomajowy platan. Pod tym drzewem powstawała Konstytucja

Platan patronuje mędrcom, filozofom i masonom. Według legendy, pod tym rosnącym przy bramie prowadzącej do dobrzyckiego pałacu, powstawał zarys Konstytucji 3 Maja. Aleksander Gorzeński, były właściciel tamtejszych dóbr, był współtwórcą Uchwały Rządowej, której rocznica wprowadzenia przypada właśnie dzisiaj.
Trzeciomajowy platan. Pod tym drzewem powstawała Konstytucja

Piękny, rozłożysty i wiekowy. Platan witający wszystkich wchodzących na teren parku w Dobrzycy stał się symbolem wprowadzonej 3 maja 1791 roku Konstytucji. Jak mówią mieszkańcy tego niewielkiego miasta Aleksander Gorzeński, właśnie w cieniu drzewa przypisanego mędrcom, filozofom i masonom – czyli ludziom światłym i wykształconym – pracował nad Uchwałą Rządową. - Pierwszy i najbardziej okazały platan został zasadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku. W tym momencie jest jednym z największych platanów w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy 34 metry – mówi Kazimierz Balcer, przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy.   

Platan, jak i cały park, wiosną wyglądają najpiękniej 

Dziś mija rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji regulującej ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Może warto sprawdzić, czy platany rosnące w parku w Dobrzycy dodają siły?

Egzemplarz Konstytucji, której współtwórcą był właściciel Dobrzycy można oglądać na wystawie w pałacu

W sumie rosną tam trzy drzewa tego gatunku. Jednak dwa kolejne zasadzono znacznie później. - Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachowaćdodaje przewodnik.

Aleksander Gorzeński prowadził intensywne życie. Udzielał się politycznie i społecznie. Był też masonem. Wolnomularskie symbole w dobrzyckim majątku można spotkać na każdym kroku. 

Gorzeński nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i tworzeniu Konstytucji, ale przede wszystkim zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w swojej posiadłości, m.in. uwłaszczył mieszczan. Właściciel był też uważany za członka loży masońskiej o czym mają świadczyć symbole znajdujące się w samym pałacu oraz parku.

AW, zdjęcia: autor, archiwum  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 29°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowejAutor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Nie Sąd Najwyższy a utworzona przez PiS i nieuznawana w UE Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, czyli twór ziobrowski! Nie wprowadzajcie czytelników w błąd! Równie dobrze ta Izba może ogłosić, że Polska jest Królestwem a królem wybrano Jarosława Zbawiciela :)Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:09Źródło komentarza: Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie są ważne. Karol Nawrocki zostanie prezydentemAutor komentarza: PLTreść komentarza: Tutaj kładka nie będzie widoczna a przy szlaku bursztynowym będzie się ładnie prezentować . Potrzeby ludzi są na drugim planie .Data dodania komentarza: 2.07.2025, 09:54Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowejAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: To nie pierwsza tragedia w tym miejscu. Ale pewnie zamiast wybudowac tam kladke lepiej ladowac kase w rap koncerty. Moze prezydent w koncu zacznie myslec o kaliszu.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 08:51Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]