Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:06
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkańcy ul. Browarnej walczą o bramę ZDJĘCIA

Sterta podrzucanych śmieci, bezdomni załatwiający swoje potrzeby i inni niechciani „goście”, również podpalacze. To zmora mieszkańców zabytkowej kamienicy przy ul. Browarnej 3. Na lokatorskie podwórko dostać się bowiem może każdy, bo budynek nie jest wyposażony w porządną, zamykaną na klucz bramę. Mieszkańcy od lat proszą o jej zamontowanie Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Bezskutecznie.
Mieszkańcy ul. Browarnej walczą o bramę ZDJĘCIA

Do ogólnodostępnych pojemników trafiają śmieci także z okolicy

Dla mieszkańców kamienicy taki widok to już codzienność. Lokatorzy Browarnej 3 od lat starają się to zmienić, niestety jak na razie bezskutecznie. – Chcemy mieć w końcu czysto, chcemy mieć spokój i czuć się bezpiecznie. Zgłaszaliśmy, żeby nam zrobiono bramę. Wtedy obcy ludzie nie przychodziliby tutaj i nie wyrzucali śmieci. Nie byłoby takiego bałaganu ani załatwianych swoich potrzeb – mówi mieszkanka kamienicy.

Dla lokatorów wstawienie nowej, zamykanej bramy to najlepsze rozwiązanie tego problemu. Dzięki temu nie tylko zapanuje porządek, ale i mieszkańcy poczują się bezpieczniej. - Któregoś dnia w zimie, było już ciemno, wchodziłam do góry i drzwi mi się zatrzasnęły, a za swoimi plecami słyszę, jak stoją jacyś mężczyźni. Jak weszłam do domu to o mało zawału nie dostałam - opowiada mieszkanka kamienicy.

Mieszkańcy bezskutecznie walczą z podrzucaniem odpadów przez osoby z zewnątrz

Na Browarnej 3 były już trzy pożary koszy na śmieci, które, jak wynika z rozmów z mieszkańcami, zostały wywołane przez podpalaczy. Co zatem stoi na przeszkodzie, żeby taką bramę założyć? – Budynek przy ulicy Browarnej 3 jest budynkiem prywatnym. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych zarządza nim na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o prowadzeniu cudzych praw bez zlecenia. To powoduje, że mamy ograniczone możliwości działania tylko do zabezpieczenia budynku przed zagrożeniem dla życia i zdrowia. Prowadzone są prace zabezpieczające budynek. Jest wymiana systematyczna stolarki okiennej, drzwiowej. Była naprawa częściowo dachu, przebudowa kominów. Natomiast w 2012 roku była też dokonana renowacja bramy istniejącej wtedy. Niestety brama ta nie cieszyła się zbyt długo swoim wyglądem po renowacji. Została zniszczona – mówi Marzena Wojterska, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu.

Dlaczego mamy cierpieć za tych, co nie płacą? - pytają rozżaleni lokatorzy

Duży problem, jeśli nie najważniejszy, stanowi również sytuacja finansowa budynku. – Budynek teoretycznie przynosi dochody. W chwili obecnej jednak mamy ponad 100 tys. zł zadłużenia na tym budynku – dodaje Marzena Wojterska. I między innymi to stoi na przeszkodzie, by MZBM inwestował w kamienicę.  Mieszkańcy, którzy poprosili nas o interwencję, nie chcą ponosić jednak odpowiedzialności za osoby, które nie wywiązują się z opłat, bo sami są uczciwi i opłacają regularnie rachunki.  Natomiast wniosek o założenie nowej bramy podejmowali już niejednokrotnie. – Było zgłaszane do MZBM, do pana dyrektora. Pisaliśmy nawet pismo do prezydenta. Zero odpowiedzi. Owszem była zrobiona brama, ale to jest renowacja starej bramy, która już się nie zamyka  – mówi mieszkanka ulicy Browarnej.

Kamienica to zabytek, a to oznacza, że wszelkie prace remontowe podlegają opinii i wskazaniom konserwatora. To również ma być przeszkodą w zamontowaniu bramy. - Skoro tu jest budynek zabytkowy, jakim prawem administracja zrobiła okna plastikowe? – pytają mieszkańcy. - Nie powinno być nic ruszone. To nie mogą tej bramy otworzyć tak, jak otwarli tam bramę naprzeciwko i wstawić kratę? Mogą, ale nie chcą. Dla nich najważniejsze, żeby wpływała pensja.

Budynek jest prywtany, a do tego zabytkowy i zadłużony. To główne powody, dla których MZBM odmawia zamontowania bramy.

Czy mieszkańcom ulicy Browarnej 3 uda się wygrać tę sprawę i doczekają się wymarzonej bramy? Gdyby budynek nie był zadłużony, z pewnością MZBM przychylniej spojrzałby na ich prośbę. Niestety, jak to często bywa w komunalnych budynkach – przez błędy i nieodpowiedzialność części lokatorów, cierpią pozostali, uczciwi mieszkańcy.

KB, AG, fot. KB


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama