Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy Elektrociepłownia emituje niebezpieczne związki? Sprawdzili to eksperci

Dym wydobywający się z kominów Elektrociepłowni Kalisz pod lupą ekspertów zajmujących się smogiem. Badania pod kątem ilości szkodliwych substancji trafiających do powietrza przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku. I według nich fabryka emituje do atmosfery śladowe procenty najgroźniejszego z nich benzo-a-pirenu.
Czy Elektrociepłownia emituje niebezpieczne związki? Sprawdzili to eksperci

Benzo-a-piren jest jednym z najbardziej szkodliwych składowych smogu, a według lekarzy też jest jednym z podstawowych czynników rakotwórczych. Im więcej go w powietrzu tym gorzej dla naszego zdrowia. A ile niebezpiecznego związku emituje Elektrociepłownia Kalisz? Według najnowszych badań poniżej dolnej granicy oznaczalności. – Benzo-a-piren powstaje w momencie, w którym paliwa stałe, np. drewno czy węgiel, nie są w pełni spalane. Ma to miejsce przy niskich temperaturach, w kotłach o niskiej sprawności. W warunkach polskich chodzi najczęściej o przydomowe kotłownie i piece. W porównaniu z nimi kotły naszych elektrociepłowni są wydajne i spalają paliwo w tak wysokich temperaturach, że proces jest pełny, a liczba szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery zredukowana do minimum – tłumaczy Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Energi Kogeneracji.

Nowoczesne technologie stosowane w energetyce i ciepłownictwie zawodowym już od dawna wykorzystywane są do redukcji skutków negatywnych środowiskowo. Według badań i analiz ekspertów, elektrownie i ciepłownie odpowiadają łącznie jedynie za ok. 2 proc. wszystkich zanieczyszczeń, jakie emitowane są do atmosfery w Polsce. – Energa od dawna prowadzi działania dziś określane jako antysmogowe. Inwestujemy w zaawansowane technologie produkcji energii elektrycznej i ciepła, aby zostawiała ona jak najmniejszy ślad na otaczającej nas przyrodzie. Wyniki elektrociepłowni w Kaliszu już po raz drugi potwierdzają, że to słuszny kierunek. Nowoczesne sieci ciepłownicze stanowią odpowiedzialną alternatywę dla przydomowych kotłowni i starych pieców, popularnych m.in. na starówkach wielu polskich miast. Warto jednak podkreślić, że każdy nasz klient może walczyć ze smogiem również samodzielnie. Aby Polacy wiedzieli, w jaki sposób to robić, i mieli odpowiednie narzędzia, rozpoczęliśmy realizację kompleksowego programu „Oddycham z energią”, pierwszego takiego przedsięwzięcia w kraju – podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Ruch samochodowy - inny popularny podejrzany jeśli chodzi o smog – również generuje jedynie ok. 5 do 10 proc. zanieczyszczeń. Głównymi sprawcami tzw. niskiej emisji, a tym samym smogu są, niestety, przydomowe piece – mało wydajne, opalane paliwem o niskiej jakości, np. zawilgoconym węglem albo zwykłymi śmieciami.

AW, Grupa Energa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama