Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powiat śpiewa z okazji 100-lecia Niepodległości. Cykl koncertów w każdej z gmin ZDJĘCIA

Powiat Kaliski rozpoczął uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inauguracyjny koncert z cyklu „Artyści dla Niepodległej” odbył się w Brzezinach. Towarzyszyła mu wystawa prac plastyków z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, który włączył się w wydarzenie. Przy okazji to także lekcja historii. Podobne koncerty będą organizowane w każdej z gmin powiatu kaliskiego, a zakończy je wielkie wspólne śpiewanie w Kaliszu 11 listopada.
Powiat śpiewa z okazji 100-lecia Niepodległości. Cykl koncertów w każdej z gmin ZDJĘCIA

Koncertów będą mieli okazję wysłuchać wszyscy mieszkańcy powiatu kaliskiego. Odbędą się one w każdej z gim. A słuchacze mają śpiewać razem z artystami – wykładowcami i studentami Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu. – Główny repertuar będzie oscylował wokół piosenek legionowych, żołnierskich. To znane standardy można powiedzieć „Serce w plecaku”, „Warszawianka”, „Przybyli ułani pod okienko”, ale i „Rota” czy kompozycje Chopina oraz Paderewskiego, a wszystko będzie okraszone tekstem, m.in. Szymborskiej, Tuwima, wszystko związane z Ojczyzną – zachęca do udziału i wspólnego śpiewania Eryk Szolc, wykładowca uczelni i jeden z wykonawców. – Być może przy okazji tych koncertów niektórzy sięgną do tych utworów ponownie, już w domu.  

W artystyczną część obchodów włączył się kaliski wydział UAM. Nie tylko ze względu na samo stulecie odzyskania Niepodległości, ale i na fakt, że powstanie uczelni to pokłosie wydarzeń z 1918 roku. Powołanie uniwersytetu było jednym ze znaków wolności.  

Cały 2018, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości ma być wyjątkowy i bogaty w wydarzenia przypominające to, co działo się sto lat temu. – Część mieszkańców kocha muzykę i tym rozpoczynamy i chcemy, by tak świętowali, ale część kocha sport i takie wydarzenia też będą miały miejsce, część kocha uroczystości patriotyczne czy rekonstrukcje i te też planujemy – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Myślę, że każdy znajdzie dla siebie godny sposób, interesujący go, aby włączyć się w to wielkie świętowanie.

Cykl koncertów zakończy się wspólne muzykowanie w Kaliszu. 11 listopada także mieszkańcy miasta będą mieli okazję posłuchać i pośpiewać. I przypomnieć sobie, jak wyglądało wyzwalanie miasta sto lat temu. – To był majstersztyk sprytu, buty i pewności siebie – przypomina Karol Matczak, z grupy rekonstrukcyjnej, która będzie organizowała pokazy związane z tamtym okresem. – Dwóch ubranych po cywilnemu poruczników weszło do budynku starostwa, w którym wtedy urzędował gubernator kaliski generał Sontag i zażądali oddania władzy. Facet zdębiał, nie wiedział, co się dzieje. Generał próbuje porozumieć się z Berlinem, telefony nie działają, w Niemczech wrze, a na ulicach zaczyna się spontaniczne rozbrajanie żołnierzy. Po chwili mów, że on nie może oddać władzy, bo jej nie posiada, nikt go już nie chce słuchać. Prosi nawet o chwilę do namysłu, Polacy się zgodzili, ale nie w siedzibie starostwa, bo jak oznajmili urzędują w nim już oni. I w ten sposób Kalisz została zdobyty. Oczywiście przy udziale harcerzy, gimnazjalistów, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, peowiaków, którzy od lat czekali tylko na sygnał.

Kolejny koncert z cyklu „Artyści dla Niepodległej” odbędzie się w Blizanowie 23 lutego 2018 o 18.00.

AW, zdjęcia autor   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 1 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: To prawda ktoś zafundował nam mieszkańcom „wspaniałą sobotę” Hałas nie do wytrzymania przez kilka godzin krążył nad domami helikopter. Hałas taki, na odpoczynek w ogrodzie nie był możliwy. Widać decydenci w Urzędzie Gminy nie bardzo troszczą się o mieszkańców. W zeszłym roku było to samo i nadal nic się nie zmieniło. Może burmistrz Opatówka wyjaśni nam mieszkańcom dlaczego nie szanuje spokoju mieszkańców miejscowości Szale. Jak były rozmowy o używaniu łodzi motorowych na zbiorniku był brak zgody a włodarze zasłaniali się utworzona w Szałe strefa ciszy. A jak lata godzinami helikopter to już ta strefa nie obowiązuje? Jak to jest Panie Burmistrzu?Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:18Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Niestety fanatyków psów przybywa i nie idzie już spotkać psa z kagańcem! pytam się dlaczego? Zostałem pogryziony przez psy i to jako dziecko i nie na wsi lecz w naszym kochanym Kaliszu! Te ataki oprócz ran, spowodowały we mnie ogromny stres i traumę po dziś dzień i nie chce mieć z tym gatunkiem zwierzęcia nic wspólnego!Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:56Źródło komentarza: „Zaatakował męża i syna”. Ostrzeżenie dla wypoczywającychAutor komentarza: KonfederatTreść komentarza: On jeździ za Mosińskim, tak jak za Mentzenem jeździ kamerzysta Siekielskiego i też go nagrywa, żeby obrzydzić tych ludzi wyborcom, bo przecież musi wygrać jedyny kandydat - pupilek premiera bo innej opcji przecież nie ma! A Trzaskowskiego przed wyborami dodatkowo ogłoszą papieżem bo jest TAKI nieskazitelny. To jest celowa robota i nie zdziwię się jak mają jeszcze za to płacone, żeby jeździć za posłami opozycji i szukać haków na każdym kroku na nich.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:47Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tak piszesz o mieszkańcach Kalisza, którzy a niego głosowali? A Witczaka, Pęcherza, Pawliczak kto wybrał? Jak to napiszę to będę miał policję o 5 rano w pokoju po wyważonych drzwiach od domu. Taka wolność! Ugryź się w język i zatruj się swoimi toksynami.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:42Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama