Reklama
Reklama
Reklama

Początki II wojny światowej w Kaliszu. Niemcy wywożą naszych żołnierzy WIDEO

Archiwalny film, prawdopodobnie z września 1939 roku nakręcony m.in. w Kaliszu, rok temu robił furorę w internecie. Widać na nim nie tylko architekturę miasta, ale i kaliszan, w tym żołnierzy wziętych do niewoli przez Niemców. Dokąd ich zabierano? Ilu z nich wróciło do Kalisza? Tego próbują dowiedzieć się ci, którzy odkryli film.
Początki II wojny światowej w Kaliszu. Niemcy wywożą naszych żołnierzy WIDEO

Na ponad godzinnym filmie zamieszczonym na stronie jednego z niemieckich archiwów (cały film dostępny TUTAJ)  widać m.in. przemarsz ulicami Kalisza polskich żołnierzy, wziętych do niewoli przez Niemców.

- Archiwalny film to niemiecka kronika filmowa prawdopodobnie z września 1939 roku. W materiale tym możemy zobaczyć m.in. kaliski dworzec PKP, wokół niego polskich żołnierzy w otoczeniu niemieckich żandarmów, czyli tuż po wzięciu do niewoli – opowiada Tomasz Dalinkiewicz, który zamieścił film na stronie facebookowej ,,Historia Kalisza na zdjęciach’’

- W innym momencie, możemy obserwować przemarsz polskich żołnierzy wziętych do niewoli, idących w asyście Niemców przez Most Kamienny. Jak dla mnie, film jest unikatem ze względu na swoją wartość historyczną – dodaje.

Film został znaleziony w sieci przez Regionalną Grupę Historyczną Schondorf. Jej współzałożyciel Tomasz Buda od dawna wyszukuje w archiwach i w Internecie materiałów dotyczących historii naszego regionu i miasta. - W tym przypadku dopisało nam wyjątkowe szczęście, ponieważ na stronie jednego z niemieckich archiwów natrafiliśmy na film, którego opis wskazywał na to, że znajduje się na nim Kalisz, m.in. dworzec PKP i rzeczywiście tak właśnie było – mówi. – Co ważne na filmie dokładnie widać twarze kaliskich żołnierzy, z których wielu nie powróciło do swoich domów i rodzin – dodaje.

Teraz członkowie RGH ,,Schondorf’’ próbują dowiedzieć się więcej właśnie o tych, których widzimy na filmie. Dokąd zostali wywiezieni? Czy doczekali końca wojny? Jak potoczyły się ich losy? 

Według Tomasza Dalinkiewicza podobnych, nieodkrytych jeszcze filmów jest wiele. - Jestem przekonany, że w sieci jest więcej podobnego materiału dotyczącego historii Kalisza, jednakże dotarcie do niego to mnóstwo poświęconego czasu, cierpliwości i kreatywności przy poszukiwaniach – mówi.

 KK, MS, fot. i wideo YT, Agentur Karl Hoffkes


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama