Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:06
Reklama
Reklama
Reklama

Rowerowa pielgrzymka samorządowców do Częstochowy ZDJĘCIA

Samorządowcy, przedsiębiorcy, sportowcy – w sumie 16 osób wyruszyło w piątek na trasę rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę. W Częstochowie będą jutro. Uczestnicy dziesiątej wyprawy wezmą udział w specjalnym nabożeństwie w intencji pielgrzymów z Wielkopolski.
Rowerowa pielgrzymka samorządowców do Częstochowy ZDJĘCIA

Przed startem pełna mobilizacja. Ostatnie sprawdzenie sprzętów i zapasów, które pozwolą pokonać pierwszy odcinek trasy zaplanowany na piątek. Jednak o formę przed wyprawą każdy z pielgrzymów dba na bieżąco, mówi Maciej Kozłowski, przedsiębiorca ze Stawiszyna. – Jeżdżę dwa, trzy razy w tygodniu po 30 kilometrów. Staram się nie przekraczać 40 kilometrów ze względu na to, że na co dzień prowadzę firmę i mam mało czasu, ale ten wypracowany dystans pozwala na trening i reset. W tym roku jadę pierwszy raz, dlatego kilka razy zrobiłem próbę na 80 kilometrów i poszło dobrze, więc na trasie też powinno być bez problemów.

Pielgrzymka samorządowców wyruszyła w tym roku po raz 10. Początkowo na rowerach do Częstochowy jeździli burmistrzowie i wójtowie oraz starosta kaliski i przedstawiciele gminy Czajków. Od kilku lat towarzyszą im - i tych osób przybywa - także przedsiębiorcy czy osoby związane z działalnością społeczną. Każdy z jadących przyznaje, że jedzie, by podziękować Matce Boskiej Częstochowskiej lub z intencjami, mając nadzieję, że zostanie wysłuchany. - Dziękujemy za to, że nasze gminy się dobrze rozwijają, że mamy za co budować, że pisane przez nas wnioski przechodzą. Te intencje są bardziej w stronę dziękczynienia niż potrzeb – mówi Henryk Plichta, wójt gminy Czajków w powiecie ostrzeszowskim. Mieszkaniec tej same gminy, Józef Kowal, który jest  przedsiębiorcą, jedzie w prywatnej intencji. - Żona groziła mi rozwodem, jadę żeby się modlić, by do tego nie doszło - twierdzi.  Tomasz Głuszczak, także właściciel firmy z terenu powiatu kaliskiego, do pielgrzymki dołączył przed czterema laty. Z pasji do kolarstwa i dlatego, że do Częstochowy zawsze jadą ludzie, którzy dobrze się ze sobą dogadują. - Mam też takie duchowe przesłanie, które zawsze do Częstochowy wożę, to moja osobista intencja.

O tym, że pielgrzymka jest już tradycją mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Każdy jedzie w swojej indywidualnej sprawie, zawsze mamy za co Panu Bogu dziękować i Maryi, ale też z jakąś prośbą. Pielgrzymka trwa, to już kilkunastoosobowa grupa. W większości stabilna, ale pojawiają się nowe osoby i myślę, że to dobrze wróży, bez względu na to, kto będzie starostą to ta pielgrzymka będzie kontynuowana

W tym roku, z okazji jubileuszu rowerowej pielgrzymki, jej organizatorzy postanowili zmienić trasę. Nadal wyprawa rozłożona jest na dwa dni, ale część drogi pokonają nowym szlakiem. Wyruszyli punktualnie o godzinie 8.00 rano. Cyklistów przed kaliskim starostwem żegnał wicestarosta Jan Kłysz. W Częstochowie będą w sobotę około południa, tak by wziąć udział w nabożeństwie o 13.00. - Jest tu ukłon ze strony księży z Częstochowy dla naszej ekipy – mówi kolarz Bronke Krakus. - Od 2 lat siedzimy przed głównym ołtarzem na wydzielonym miejscu za kratami; kto zna Częstochowę wie, że to miejsce tylko dla księży i wybitnych gości. My się nie czujemy wyjątkowo, bo jesteśmy zwykłymi cyklistami, jednak miło, że w czasie mszy ksiądz celebrant mówi o naszej sztafecie.

W piątek pielgrzymi pokonają 10 kilometrów. Nocować będą z Załęczu Wielkim. W sobotę przejadą 60 kilometrów.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama