Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cierpienie zapisane na płótnie. Całun Turyński u Jezuitów ZDJĘCIA

Nazywany „ikoną Wielkiej Soboty”. Dla chrześcijan jest symbolem męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Oryginał Całunu Turyńskiego przechowywany jest we Włoszech i ostatni raz był pokazany światu – za pomocą transmisji telewizyjnej w 2014 roku. Wierną kopię płótna, którym okryto po śmierci Jezusa można też oglądać w kościele Ojców Jezuitów.
Cierpienie zapisane na płótnie. Całun Turyński u Jezuitów ZDJĘCIA

Całun Turyński dla chrześcijan jest jednym z najważniejszych reliktów wiary potwierdzających męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu i jego zmartwychwstanie. Według religii ciało Jezusa zostało owinięte w płótno tuż przed złożeniem do grobu. O pośmiertnej szacie Zbawiciela wspominają wszyscy ewangeliści. Jednak przez wieki jej losy nie były znane.

W 1357 roku sporządzono istniejący do dziś dokument, w którym materiał został opisany.  Od tego czasu znane są losy całunu. Do Turynu, gdzie przechowywany jest do dziś trafił 1578 za sprawą książąt Sabaudii. Wizerunek, który całun przedstawia powstał na materiale za pomocą promieniowania, którego od wieków nie potrafią wytłumaczyć naukowcy. Widać na nim ślady po koronie cierniowej, której w czasach Chrystusa nie stosowano, ale wiemy, że Zbawicielowi ją nałożono. Odbiło się także ponad 600 ran kłutych, które według badaczy zadały dwie osoby. Dla osoby wierzącej płótno jest ikoną wiary, ale dla osób niewierzących może być symbolem tragicznej śmierci i okrucieństwa.

Kopia płótna trafiła do Kalisza w 2003 roku. Była szóstą w naszym kraju. Zdjęcie o wymiarach zgodnych z oryginałem - 437 centymetrów wysokości i 113 szerokości – wykonane na folii fotograficznej i wtopione w materiał - pobłogosławił św. Jan Paweł II, a wprowadził do kościoła ks. bp. Stanisław Napierała. Obok całunu, w kaliskim kościele Jezuitów wisi obraz Chrystusa Zmartwychwstałego namalowany pod dyktando ks. Sopoćki. Porównanie twarzy z obrazu i płótna daje ten sam wizerunek.

AW, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GajakaknTreść komentarza: Ile zyska ? Jak długo zyska ? Rok dwa? Później wystarczy przestawić zwrotnice na torach i nic nie będzie odbijało na kalisz z PKP bo nie będzie musiało-pojedzie bypassem...tyle w temacie....a domy jak będą wyburzone tak będą....najgorszy wariant KDP jaki może być.....jakby był wymuszony przejazd przez Kalisz jak to było w poprzednim wariancie to chciał nie chciał pociągi jeździłyby przez Kalisz.Ale dla 3 minut zrobili za duże pieniądze obwodnice kolejową która i tak zrujnuje życie mieszkańcom wyburzonych domów a będzie ich tyle samo tylko w innym miejscu miasta .....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:25Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: GhiTreść komentarza: Dobrze że jest remont wiaduktu na Czestochowskiej i pociągi na całym odcinku od dworca kolejowego do Piwonic jezdzą jednym torem i znaczenie wolniej niż normalnie. I to spowodowało że udało się uniknąć wypadku.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:36Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEOAutor komentarza: FredTreść komentarza: Żaden pajac z PO nie pojawi się!! Zapomnijcie oni nic jeszcze dobrego nie zrobili dla kalisza to samo radni dyrektorzy z nadania złodzieje grzesków !!!!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:20Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: PolakTreść komentarza: jechali walczyć, a tu taki pech. Może znajdą się dobrzy ludzie i kupią im nowe moto, żeby dojechali w końcuData dodania komentarza: 1.05.2025, 08:11Źródło komentarza: Zderzenie dwóch motocykli. Jechało dwóch Ukraińców i nastolatka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama