Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:55
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto od roku płaci za pustą halę. Nie ma pomysłu na jej wykorzystanie?

A to niespodzianka. Galeria im. Jana Tarasina będzie miała swoje miejsce wystawiennicze na dworcu kolejowym. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by tę placówkę w całości przenieść do wyremontowanych pomieszczeń PKP, ale nowi włodarze odstąpili od tych planów. Teraz zmieniają zdanie. Być może dlatego, że część dworca, którą dzierżawi Miasto od prawie roku jest wykorzystywana w minimalnym stopniu, a koszty utrzymania pół tysiąca metrów kwadratowych przekraczają miesięcznie 10 tysięcy złotych.
Miasto od roku płaci za pustą halę. Nie ma pomysłu na jej wykorzystanie?

Od czasu hucznego otwarcia dworca po remoncie, tj. od roku dzierżawiona przez Miasto powierzchnia stoi pusta, ale samorząd co miesiąc za nią płaci

Miasto prawie 500 metrów kwadratowych dzierżawi od roku. Każdego miesiąca płaci PKP 7 tysięcy złotych czynszu. Do tego dochodzi 5 tysięcy kosztów utrzymania w większości niewykorzystywanej przestrzeni. Tylko niewielką część metrażu zajmują komórki związane z transportem publicznym Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu i dwie kasy biletowe. Ich wyposażenie kosztowało 50 tysięcy złotych.

Docelowo pozostała przestrzeń ma służyć centrum kierowania ruchem dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Jest to jeden z planów wykorzystania pieniędzy, o które Kalisz ubiega się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ale to jeszcze wiele długich miesięcy - jak dobrze pójdzie może koniec tego roku. Dlatego pusta przestrzeń miała mieć także inną funkcję. Kiedy w maju ubiegłego roku ówczesny dyrektor MZDiK Dariusz Mencel, prezentował nową lokalizację podległej mu jednostki, dodał, że reszta będzie wykorzystywana na cele edukacyjne i kulturalne. Plany się nie zmieniły, chociaż przez rok w sporym hallu gościł raczej wiatr niż spragnieni wiedzy młodzi ludzie. -  Część centralną, czyli duży hall, chcemy wykorzystać na działania z zakresu edukacji komunikacyjnej i bezpieczeństwa połączone z prezentacjami multimedialnymi – mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski. I dodał, że jest jeszcze jeden pomysł na zagospodarowanie hali. – Został zgłoszony pewien projekt, który chcemy tam zrealizować.

Tajemniczy projekt to oddanie przestrzeni Galerii im. Jana Tarasina. I to już niebawem. Ta informacja może dziwić. Plany przeniesienia galerii na dworzec miały już poprzednie władze, ale po wyborach nowi samorządowcy storpedowali ten pomysł. M.in. z tego powodu z pracy zrezygnowała ówczesna dyrektor BWA Małgorzata Kaźmierczak, która przyszła do Kalisza z własną wizją zagospodarowania tej przestrzeni, ale wobec zmiany stanowiska Miasta uznała, że placówka – a przy tym i ona sama – nie rozwija się, a Ratusz nie ma na nią pomysłu. Pomysłu najwyraźniej nie ma też na wynajmowaną od PKP powierzchnię, bo wróciło do koncepcji udostępnienia jej galerii. – Cała powierzchnia to kropla w morzu potrzeb jeśli mówimy o całym centrum przesiadkowym.  Zagospodarowany będzie także teren między dworcem a galerią handlową oraz część obecnego parkingu PKS, który zostanie przekształcony w dojazd do centrum przesiadkowego od strony ul. Wrocławskiej – wyjaśnia prezydent Grzegorz Sapiński.  

AW, zdjęcie arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama