Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zrobić mydło ze smalcu? Eksperymenty w kuchni FILMY i ZDJĘCIA

Jak dzięki wywarowi z czerwonej kapusty sprawdzić kwasowość produktów, jak ocet wpływa na wapń, lepsze są kwaszone czy kiszone warzywa, z jaką prędkością latają talerze i czy jabłka mogą wytworzyć prąd? To tylko niektóre z licznych eksperymentów prezentowanych w Gimnazjum w Odolanowie. „Nauka w kuchni” to interaktywna wystawa towarzysząca XXX Warsztatom Naukowym Lato z Helem. Uczniowie z całego regionu, ale i dorośli mogą przyjrzeć się i wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez gimnazjalistów.
Jak zrobić mydło ze smalcu? Eksperymenty w kuchni FILMY i ZDJĘCIA

Przygotowania do Lata z Helem i towarzyszących mu eksperymentów trwają przez kilka miesięcy. Najpierw uczniowie otrzymują hasło, którym w tym roku jest nauka w kuchni. Później pod okiem nauczycieli oraz pracowników Zakładu Fizyki Niskich Temperatur przygotowują eksperymenty. - Dlatego, że to młodzi wymyślają tematy wystawa jest tak niezwykła. Oni są przewodnikami młodszych kolegów, którzy mogą tu doświadczyć chemii, fizyki czy matematyki poprzez zabawę i eksperymenty. To nie wzory i reguły, ale codzienność – mówi Małgorzata Trybuła, sekretarz warsztatów z Zakładu Fizyki Niskich Temperatur.

W naukową zabawę zaangażowani są nauczyciele wszystkich przedmiotów. Od ścisłych, przez językowców po nauczycieli wychowania fizycznego. - Największy jednak wkład mają uczniowie. Przychodzą od stycznia na zajęcia pozalekcyjne i na nich przygotowują prezentacje, a przy okazji pogłębiają wiedzę. To procentuje ciekawą wystawą, ale też sporą grupą osób, które wybierają na studiach kierunki ścisłe-  mówi Przemysław Lepka, dyrektor Zespołu Szkół w Odolanowie.

W warsztatach i wystawie bierze udział ponad 120 gimnazjalistów, którzy przygotowane przez siebie eksperymenty oraz odkrycia naukowe pokazują przez cały tydzień młodszym kolegom z podstawówek i przedszkoli. Można się dowiedzieć, jak konserwować żywność i czym się różni kwaszenie od kiszenia. - Te drugie produkty są zdecydowanie zdrowsze. Kiszenie to dłuższy proces, ale naturalny w trakcie, którego wytwarza się kwas mlekowy i witamina C. Kwaszenie odbywa się za pomocą octu, który źle wpływa na naszą krew – wyjaśniają Kamil Wasiela i Kamil Kulesza.

Za pomocą spadających talerzy uczniowie pokazują, że wszystkie spadające ciała mają prędkość, a dzięki czerwonej kapuście można sprawdzić, który produkt spożywczy ma odczyn kwaśny. - Kwas jest w pomidorach, szczawiu, niektórych tabletkach przeciwbólowych. Można to sprawdzić dzięki wywarowi z czerwonej kapusty. Tym polewamy wybrany produkt. Jeśli zabarwi się na czerwono ma odczyt czerwony, jeśli zasadowy będzie zielony – mówi Milena Gołąbka z jednego z zespołów.

Z kolei dzięki jajku uczniowie udowadniają, że kwasy mają zły wpływ np. na nasze zęby, wypłukując z nich wapń. - To eksperyment na jajku. Dzięki węglanowi wapnia skorupka jest twarda. Wypłukiwanie go w kwasie sprawia, że skorupka robi się miękka i przezroczysta – mówi o pokazywanym eksperymencie Adrianna Oleksy.

Do tego można zobaczyć, dlaczego rośnie ciasto i jak zrobić mydło ze smalcu albo w jaki sposób uzyskać prąd z jabłek. Wystawa potrwa do piątku. Ostatniego dnia zostanie zaprezentowana w Liceum Ogólnokształcącym w Odolanowie.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama