Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na jego otwarcie czekało wielu chorych. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu przyjmuje coraz więcej pacjentów

Minęło już ponad pół roku, odkąd Ośrodek Radioterapii w Kaliszu rozpoczął leczenie pierwszych pacjentów. Jak dziś wygląda praca kaliskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii?
Na jego otwarcie czekało wielu chorych. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu przyjmuje coraz więcej pacjentów

Mariannie kilka tygodni temu zdiagnozowano nowotwór głowy. Dziś jest pacjentką oddziału onkologii klinicznej kaliskiego szpitala i jednocześnie przychodzi na naświetlania do ośrodka radioterapii. Obecnie to jedna z 20. pacjentów leczonych codziennie w placówce przy ul. Kaszubskiej. – Jestem bardzo zadowolona z opieki i leczenia – mówi nam Marianna. Kobieta pochodzi z Grabowa nad Prosną. Dzięki możliwości przechodzenia chemioterapii i radioterapii w Kaliszu, częściej odwiedzają ją bliscy.

Marianna pochodzi z Grabowa nad Prosną. W Kaliszu leczy się na oddziale onkologii klinicznej i w ośrodu radioterapii, które są ze sobą bezpośrednio połączone.

W lipcu radioterapię w kaliskim ośrodku rozpoczęła Maria Strychalska. Wcześniej kaliszanka na leczenie musiała jeździć do Poznania. – Choruję już od trzech lat na raka piersi. Teraz przez 8 tygodni przyjeżdżam tu sama samochodem na naświetlania. Pracują tutaj bardzo dobrzy lekarze i pielęgniarki, bardzo mnie wspierają – mówi nam Maria.

Ośrodek powoli się rozkręca

Ośrodek radioterapii w Kaliszu, filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii pierwszych pacjentów zaczęła leczyć 25 stycznia tego roku. Wówczas na naświetlania zakwalifikowano czterech chorych. - W tej chwili leczymy dziennie około 20 pacjentów. Pomału dochodzimy do takiej liczby krytycznej przypadającej na jednego lekarza, którą możemy w sposób bezpieczny obsłużyć. Tygodniowo kwalifikujemy do leczenia około 14 nowych pacjentów  – mówi prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Jak oceniał podczas otwarcia kaliskiej filii prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, docelowo zdolności ośrodka w Kaliszu to około 50 pacjentów dziennie. Nabór pacjentów i zatrudnienie kolejnych lekarzy i specjalistów radioterapii musi następować stopniowo. Każdy nowo powstały ośrodek sukcesywnie zwiększa liczbę leczonych chorych, a proces od przyjęcia pierwszych pacjentów do działania na pełnych obrotach może zająć od kliku miesięcy do roku.

Dominuje rak piersi

Większość pacjentów ośrodka radioterapii przy Kaszubskiej to kaliszanie i mieszkańcy powiatu kaliskiego. Te osoby dojeżdżają na samą radioterapię. Na chorych z dalszych miejscowości czeka hostel, w którym mogą zamieszkać na czas leczenia. Obecnie jest on tylko częściowo wykorzystywany. - Leczymy wszystkie typy nowotworów, które kwalifikują się do leczenia radioterapią. W tej chwili dominuje rak piersi, ale także leczymy nowotwory płuc, jelita grubego, nowotwory głowy i szyi – wymienia prof. Dariusz Kowalczyk.

Duża część pacjentów leczy się jednocześnie w oddziale onkologii klinicznej szpitala przy ul. Toruńskiej, gdzie przyjmują chemioterapię. Oddział chemioterapii onkologicznej jest połączony bezpośrednio łącznikiem z Ośrodkiem Radioterapii, pacjenci zatem nie muszą nawet wychodzić na zewnątrz, by się do niego przedostać.

Kaliski Oddział Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii kosztował około 30 milionów złotych. Blisko 80% tej kwoty - 26 mln złotych wyłożył Urząd Marszałkowski. Kalisz na ten cel wydał 2,7 mln złotych. W ciągu roku kaliska radioterapia ma leczyć około 900 pacjentów.

AG, fot. autor

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama