Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 05:42
Reklama
Reklama
Reklama

Awantura o drzewa. Kalisz stanie się betonową pustynią czy miastem z uporządkowaną zielenią?

Czy Kalisz stanie się betonową pustynią, ze znikającą coraz bardziej zielenią? Tego obawiają się miejscy aktywiści i stanowczo sprzeciwiają się planowanej wycince drzew znajdujących się przy ulicach, które niebawem przejdą kompleksowy remont. Chodzi o ulice: Asnyka, Młynarską i Łódzką. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji tłumaczy, że tereny tych ulic trzeba raz na zawsze uporządkować, tak by były funkcjonalne dla każdego: kierowcy, rowerzysty i pieszego. Każda wycinka ma być równoważona nowymi nasadzeniami.
Awantura o drzewa. Kalisz stanie się betonową pustynią czy miastem z uporządkowaną zielenią?

5 jesionów wyniosłych i jeden głóg dwuszyjkowy z ulicy Asnyka pójdą pod topór. Tak zadecydował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Lada dzień ruszy remont  ulicy Asnyka na odcinku między Staszica a Polną. I dla miasta jest to najlepszy czas, by doprowadzić ten teren do ładu. - Istniejące drzewa pojawiły się tu w sposób zupełnie niekontrolowany. W niektórych miejscach mamy sytuację, że one kolidują wręcz z wykonaniem zjazdu do danej posesji. Dlatego musimy je usunąć -  wyjaśnia nam Krzysztof Gałka, wicedyrektor MZDiK.

6 drzew do wycinki. W zamian nowych 8 lip

W zamian pojawi się tu 8 młodych lip holenderskich. Na to, by nowe drzewa były dorodne i cieszyły nas zielenią, trzeba będzie jednak poczekać latami. Na wycinkę 6 drzew miasto ma już wszystkie potrzebne pozwolenia. Ma jednak i duży społeczny sprzeciw miejskich aktywistów skupionych między innymi w Kaliskiej Inicjatywie Miejskiej.  - To nie jest tak, że wytniemy drzewo, zasadzimy nowe i wszystko jest w porządku. Żeby takie drzewo wyrosło potrzeba wielu, wielu lat i to nie jest to samo. Każde drzewo powinniśmy chronić, wycinka powinna być ostatecznością – uważa Maciej Błachowicz, miejski aktywista, historyk.

Z ulicy Asnyka pod topór pójdzie 6 drzew. W zamian pojawią się nowe nasadzenia - lipy holenderskie. Miejskich aktywistów to jednak nie pociesza, bo na to, by lipy wyglądały jak drzewa a nie drzewka, ich zdaniem trzeba będzie czekać 15 lat.

MZDiK tłumaczy, że im również zależy na zieleni, a decyzje o wycince są rozsądne. – Większe drzewa przy ulicy Asnyka powodują rozsadzanie nawierzchni, chodniki są niszczone przez korzenie tych drzew. W naszym działaniu naprawdę jest rozsądek, logika. Nigdy celem drogowców nie było, ażeby walczyć z zielenią i tam gdzie nie jest to potrzebne, usuwać drzewa czy zieleń – wyjaśnia Krzysztof Gałka. Wiadomo, że dzięki modernizacji ul. Asnyka na tym odcinku ulicy pojawi się dodatkowych kilkanaście miejsc parkingowych. 

źródło: Maciej Błachowicz/fb 

Zapytaliśmy dziś kaliszan mieszkających przy Asnyka i przechodniów, jak oceniają decyzję miasta. – Jeśli będą nowe nasadzenia, to nie widzę żadnego problemu – mówi nam Krzysztof. – Jeżeli niektóre z nich nie nadają się już do użytku, to niech usuwają. Będą nowe drzewka, zieleń jest potrzebna – uważa Halina Słomian. – Zieleń i tak znika, bo ciągle przycinają te gałęzie, a jak będą nowe drzewa, to będą sobie ładnie rosły. Teraz niektórym zostawili tylko kikuty, a tak nowe drzewka będą wypuszczały nowe gałęzie. Ja wiem, jak jest przy Armii Krajowej przy Hali Arena. Tam przedszkola posadziły nowe drzewka, pięknie rosną i kwitną  – dodaje Elżbieta Cieńska.

Kolejne wycinki przy Łódzkiej i Młynarskiej

Kolejne wycinki planowane są przy ulicy Łódzkiej, na odcinku od Miłej do Mostu na rzece Swędrni. Tu naprzeciwko cmentarza pojawi się chodnik i ścieżka rowerowa, a zostaną wycięte drzewa.  - Ale w zamian za to, po lewej stronie tej ulicy, po stronie cmentarza, będą nowe nasadzenia, w zdecydowanie większej liczbie niż to jest dzisiaj – mówi Krzysztof Gałka.

Niebawem ma ruszyć remont drugiego odcinka ulicy Młynarskiej. Stąd wycięte zostaną wszystkie drzewa. 60 zniknie, a nasadzonych zostanie 30. Powód? Pojawienie się pasów dla rowerów po obu stronach jezdni i konieczność pozostawienia miejsc parkingowych.

Niestety prawdziwy pogrom drzew czeka ulicę Młynarską, od Polnej do Serbinowskiej. Tu zostanie usuniętych 60 drzew, a nasadzonych 30.  - Biorąc pod uwagę, że pojawią się tu pasy dla rowerów, przy lewej i prawej krawędzi jezdni, a jednocześnie dochodzi potrzeba pozostawienia miejsc do parkowania samochodów, wszystkie drzewa na tym odcinku trzeba będzie wyciąć – tłumaczy wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Czy da się zadowolić wszystkich?

Miejscy aktywiści zamierzają zbierać podpisy mieszkańców sprzeciwiających się wycince drzew, napisać w tej sprawie pismo do prezydenta, a nawet na drzewach przy ulicy Asnyka przeznaczonych do wycinki umieścić nekrologi.  - Decyzja o wycince drzew powinna być poprzedzona głębokim namysłem, a poza tym można zrobić tak, żeby nasadzić nowe drzewa i zostawić stare. Pozwólmy tym drzewom dożyć swoich dni – argumentuje Maciej Błachowicz, miejski aktywista, historyk.

Nigdy celem drogowców nie było, ażeby walczyć z zielenią i tam gdzie nie jest to potrzebne, usuwać drzewa czy zieleń. Kiedyś trzeba uporządkować tę przestrzeń - argumentuje Krzysztof Gałka.

Przestrzeni się jednak nie rozciągnie, a trzeba pogodzić na niej potrzeby i kierowców chcących miejsc parkingowych i rowerzystów dopominających się o ścieżki rowerowe i pieszych wymagających prostych chodników.

- Zieleń jest potrzebna w Kaliszu. Im jej więcej, tym lepiej my będziemy się czuć – mówi nam przechodząca ulicą Asnyka kobieta. Bo przecież wszyscy chcieliby przemierzać każdą ulicę w cieniu i zieleni dorodnych drzew.

Agnieszka Gierz, fot. autor, archiwum

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama