Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:01
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne problemy ze ścieżką rowerową na Śródmiejskiej. Powstanie dopiero na zimę?

To chyba jedna z najbardziej pechowych inwestycji w Kaliszu. Wzbudzająca wiele kontrowersji ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Śródmiejskiej miała powstać do wakacji. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że prace nad jej wykonaniem nie rozpoczną się co najmniej do jesieni. Powód? Brak chętnej firmy, która opracuje projekt modernizacji sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, przez które przebiegać będzie pierwszy w Kaliszu kontrapas dla rowerzystów.
Kolejne problemy ze ścieżką rowerową na Śródmiejskiej. Powstanie dopiero na zimę?

Realizacja ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Śródmiejskiej, na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego idzie wyjątkowo topornie. Czy to jakieś fatum? – Zawsze jeśli robi się coś w mieście pierwszy raz i chce się to przeprowadzić porządnie, to napotyka się na różnego rodzaju problemy. I tak jest w tym przypadku – uważa dr inż. Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Termin „do wakacji” niemożliwy

Pierwszy kaliski kontrapas dla rowerzystów o długości 450 metrów miał powstać do wakacji. Takie były przewidywania odpowiedzialnego za przeprowadzenie inwestycji Dariusza Mencla, dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. Dziś już wiadomo, że ten termin jest niemożliwy do zrealizowania. Na przeszkodzie stanął brak oferty na opracowanie projektu modernizacji sygnalizacji świetlnej na trzech skrzyżowaniach przylegających do planowanej ścieżki rowerowej. Chodzi o krzyżówki: ul. Harcerska – Kopernika i ul. Nowy Świat – Harcerska – Górnośląska oraz wyposażenie skrzyżowania ul. Śródmiejska – Fabryczna – Kościuszki w nową sygnalizacje świetlną. - W sygnalizacjach na skrzyżowaniu zarówno z ulicą Górnośląską, jak i z ul. Fabryczną i Kościuszki zostaną wprowadzone dodatkowe grupy sygnałowe umożliwiające bezpieczny przejazd dla rowerzystów, jak i włączenie się ich w dowolną relację na skrzyżowaniu – wyjaśniał nam Paweł Kociok, inżynier ruchu.

Ogólny projekt wykonania ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Śródmiejskiej jest gotowy. Potrzebny jest jeszcze jednak projekt modernizacji sygnalizacji świetlnych, które mają zyskać dodatkowe sygnały dla rowerzystów

Na opracowanie projektu związanego z sygnalizacjami ogłoszono już dwa zaproszenia do złożenia oferty cenowej. Do pierwszego zgłosiły się dwie firmy, ale obie zastrzegły, że na jego wykonanie potrzebują około 3 miesięcy. Dla MZDiK wydało się to za długo. Ogłoszono drugie zapytanie. Określono w nim, że projekt powinien być gotowy do 11 lipca. Nie zgłosiła się żadna firma. – Próbujemy znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji. Prowadzimy rozmowy z jedną z firm, która złożyła swoją ofertę w pierwszym ogłoszeniu. Podtrzymuje ona 3-miesięczny czas potrzebny na stworzenie takiego projektu. Nie ma już zatem szans na to, by ścieżka powstała do wakacji. A kolejny termin trudno w takiej sytuacji wyznaczać – mówi nam Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Wcześniej spore problemy wystąpiły z ogólnym projektem ścieżki rowerowej. Cztery razy ogłaszano konkurs na jego wykonanie i albo nie było w ogóle chętnych, albo ich oferty były zbyt drogie. W końcu ówczesny jeszcze Zarząd Dróg Miejskich porozumiał się z firmą, która wykonuje inne projekty drogowe dla Miasta, by to ona zajęła się tym zadaniem i udało się stworzyć projekt.

Jeden pas, ograniczenie prędkości, progi zwalniające

Opracowanie zakłada, że ulica na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów. Po lewej stronie, patrząc od Rogatki w kierunku centrum zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów o szerokości 1,5 m. Będzie to w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. Pojawi się za to kilka dodatkowych miejsc postojowych pomiędzy ul. Fabryczną a ul. Pułaskiego, a także stojaki na rowery. Dodatkowo, tak jak pisaliśmy wyżej, pojawią się specjalne sygnalizatory dla rowerów na ulicy Fabrycznej i na Rogatce.

Kontrapas w Łodzi

Prędkość zostanie ograniczona na tym odcinku do 30 km/h, a na jezdni pojawią się progi zmuszające kierowców do zwolnienia. - Zdajemy sobie sprawę, że zwężenie jezdni będzie w pierwszych tygodniach wzbudzało różne odczucia, szczególnie u kierowców. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że po zmianach przejezdność tej ulicy zostanie zachowana, zostaną zapewnione warunki bezpieczeństwa, a zarazem poprawimy komfort jazdy dla rowerzystów – mówi dr inż. Dariusz Mencel, dyrektor MZDiK.

Tę inwestycję wybrali sami kaliszanie. Dwa lata temu, w 2014 roku podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Zagłosowało na nie blisko 2,5 tysiąca kaliszan, a inwestycja znalazła się na 6. (na 13.) miejscu pod względem uzyskanej liczby głosów.

Ścieżka rowerowa wzdłuż Śródmiejskiej jak na razie nie będzie połączona z żadnym innym ciągiem dla rowerzystów.

 

Agnieszka Gierz, fot. archiwum

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama