Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na dnie zbiornika w Szałem z kamerą. Co kryją odmęty zalewu? WIDEO

Co się kryje pod lustrem wody zbiornika Szałe? Jak wygląda dno tego akwenu? Od dłuższego czasu z takimi pytaniami zgłaszali się do nas czytelnicy portalu faktykaliskie.pl. Jako że, dla naszych reporterów nie ma rzeczy niemożliwych, a nasze kamery pracowały już w wyjątkowo ekstremalnych warunkach i na ziemi i w powietrzu. Dziś z kamerą zeszliśmy pod wodę, na dno zbiornika Szałe. Akcja udała się dzięki pomocy druhów z OSP Kalisz, z sekcji ratownictwa wodnego i członków Klubu Płetwonurków Bursztyn.
Na dnie zbiornika w Szałem z kamerą. Co kryją odmęty zalewu? WIDEO

Gdyby lekko pobudzić wyobraźnię, to na dnie Szałego, a właściwie Jeziora Pokrzywnickiego, można by się spodziewać zatopionej historii regionu sprzed 40 lat. Dokładnie w 1976 roku rozpoczęto budowę tzw. jeziora zaporowego na gruntach należących do wsi Szałe i Trojanów.  Zbiornik o powierzchni 1,6 km² i pojemności całkowitej 4,5 mln metrów sześciennych może w swoich odmętach skrywać interesujące krajobrazy. Kierowani ciekawością wybraliśmy się na dno…

Widoczność zerowa

Zbiornik na całej swej długości ma głębokość 2- 3 metrów. Najgłębiej jest przy samej tamie, bo aż  8 metrów.  Jak się dziś przekonaliśmy, Szałe nie jest wymarzonym miejscem do nurkowania i podwodnego safari. Widoczność praktycznie zerowa. W głębinie, przy mocnym oświetleniu widać zaledwie 20- 30 centymetrów przed nami.

Ekstremalnie trudne warunki nie przeszkodziły nurkom z OSP Kalisz w dotarciu na dno. Jeden z nich wyposażony był w nasza kamerę i udało się mu zejść na ponad 2 metry i sfilmować to, co 40 lat temu zalała woda.

W odmętach

Dno zbiornika jest dość równe, zbudowane z piaszczysto – glinianego podłoża. Właśnie struktura gruntu sprawia, że widoczność jest prawie żadna, a barwa wody brunatno- zielona.  Przy samym dnie wystarczy delikatny ruch ręką, by wzburzyć osadzone tam drobiny mułu i gliny.

Struktura dna od strony miejscowości Szałe jest jednolita i stabilna. Inaczej wygląda bliżej drugiego brzegu. Na dnie zbiornika od strony torów kolejowych jest uskok. To dawne koryto rzeki Pokrzywnicy. Jak mówią strażacy z OSP Kalisz, podczas budowy zbiornika koryto zostało zasypane korzeniami i pozostałościami drzew, które usuwano pod budowę jeziora. Dziś ta część zbiornika jest niestabilną, często śmiertelną pułapką. Po wejściu do wody o głębokości kilkudziesięciu centymetrów, nagle możemy nastąpić na kilkumetrowy uskok.

Przyjemnych widoczków brak

Być może jesteśmy pierwszą, a na pewno jedną z niewielu ekip telewizyjnych, która wybrała się na dno tego zalewu. Nurkowie – amatorzy, albo tacy, którzy szukają przejrzystych krajobrazów, nigdy się tu nie zapuszczają. Nie ma po co. Przyjemnych widoczków brak. Druhowie z sekcji ratownictwa wodnego ćwiczą tutaj dość często. To dla nich ekstremalny poligon. Przy niemal zerowej widoczności pod wodą, muszą liczyć albo na kompas, albo tylko na siebie. W podobnych warunkach nurkowie pływają trzymając się ramię w ramię, a ewentualnych ofiar żywiołu szuka się dosłownie po omacku. Po podwodnych ćwiczeniach w Jeziorze Pokrzywnickim strażakom żaden inny akwen nie będzie straszny.

Nam z tej wyprawy pozostało jeszcze dużo interesujących nagrań i wypowiedzi. Zobaczycie je wszystkie w reportażu o nurkowaniu w Szałem, który ukaże się już w przyszłym tygodniu w Magazynie Miejskim i na portalu faktykaliskie.pl.

Za pomoc w realizacji tego materiału dziękujemy OSP Kalisz, a w szczególności naczelnikowi Bogdanowi Dopierale, Dariuszowi Grodzińskiemu, Michałowi Kaftanowiczowi, Kamilowi Tamasiukowi, Łukaszowi Balcerzykowi i druhnie Michalinie Kaftanowicz. 

M. Spętany, fot. autor, wideo P. Jankowski, OSP Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]