Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak będzie wyglądać centrum przesiadkowe w Kaliszu?

Już w marcu, w budynku dworca kolejowego funkcjonować zaczną również kasy PKS-u. To początek tworzenia Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, którego celem będzie skupienie usług wszystkich przewoźników w jednym miejscu. Na kasach się jednak nie skończy. Docelowo powstanie cała infrastruktura parkingowo-drogowa dla autobusów, taksówek, rowerów oraz pieszych. 
Jak będzie wyglądać centrum przesiadkowe w Kaliszu?

Od stycznia w wyremontowanym dworcu PKP trwają prace adaptacyjne. Na użytek Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji Miasto wynajęło ponad 582 m2 powierzchni, za wynajem której płaci około 6 tys. zł miesięcznie. – Powierzchnia wynajmowana jest na potrzeby związane z organizacją publicznego transportu i obsługą pasażerów. Następnie te pomieszczenia zostaną wykorzystane w ramach Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, które będzie obejmowało również dworzec PKP – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Prace powinny zakończyć się w marcu. Od tego czasu bilety na pociąg i autobus będzie można kupić w jednym miejscu.  

Już wkrótce na dworcu PKP zaczną funkcjonować także kasy PKS-u

Celem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego jest umożliwienie pasażerom korzystania z wszelkiej komunikacji bez potrzeby przemieszczania się między budynkami. Dlatego na kasach się nie skończy; potrzebna będzie cała infrastruktura drogowo-parkingowa. - Teren przy dworcu PKP jest jednak za mały, dlatego trzeba poszerzyć go o kolejne działki. W tym celu Rada Miejska podjęła na ostatniej sesji uchwałę w sprawie przygotowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. 


Będzie on „nakładką” na dwa już istniejące plany i obejmie swoim zasięgiem teren od ul. Dworcowej do dworca kolejowego, przestrzeń miedzy Galerią Amber a dworcem, teren PKS-u, a także działki wzdłuż ul. Wrocławskiej – do Urzędu Skarbowego. – Ostatnia działka, należąca do prywatnego przedsiębiorcy, przeznaczona jest pod obiekty wielkopowierzchniowe, ale zostanie to zmienione na usługi i biura zlokalizowane w mniejszych obiektach – mówi Sławomir Miłek, naczelnik Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Do 2018 r. mają tu powstać parkingi dla autobusów, taksówek i rowerów

Główne prace związane z utworzeniem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego prowadzone będą na terenie między Galerią Amber a dworcem PKP. – Ma tam powstać parking dla komunikacji miejskiej, autobusów dalekobieżnych, taksówek i samochodów osobowych. Powstaną wiaty, miejsca dla rowerzystów i połączenia dla pieszych – wymienia Krzysztof Gałka. Na potrzeby centrum przesiadkowego zaadaptowany zostanie także parking dzisiejszego PKS-u.  – Z kolei za budynkiem PKS-u, od Galerii Amber poprowadzona zostanie droga, która pobiegnie do ul. Wrocławskiej, gdzie dziś znajduje się wyjazd z terenu PKS – dodaje Gałka.

Miasto nie ma jedynie koncepcji na zagospodarowanie samego budynku PKS-u, który po przeniesieniu kas na dworzec PKP przestanie spełniać dotychczasową funkcję. - Na tę chwilę nie możemy nic konkretnego powiedzieć, rozpatrujemy różne warianty - mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. Jednym z podstawowych jest przeznaczenie budynku dla kierowców autobusów. - Mówimy o przewoźnikach nie tylko naszych miejskich, ale również o przewoźnikach zewnętrznych. Te osoby mogłyby tam mieć miejsce, gdzie mogą przyjść, napić się kawy, posiedzieć, poczekać, kiedy mają tzw. postoje między kursami. Chcemy im ułatwić życie, by ci kierowcy mogli w normalnych warunkach odpocząć - wyjaśnia Kijewski.

Tu mieliby odpoczywać kierowcy autobusów - to jedna z koncepcji

Budowę Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego Miasto chce sfinansować ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przy założeniu, że uda się pozyskać pieniądze, inwestycja ma być realizowana sukcesywnie do 2018 r.

MIK, fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]