Według twórców „Święta Joanna szlachtuzów” to historia rewolucji. Ofiar, które za sobą pociąga i zależności między kapitalizmem, państwem i religią. I klęski, które niesie ze sobą chęć każdej zmiany. Historia świata pokazuje, że nowe na początku otoczone jest euforią, ale im dłużej trwa wprowadzanie zmian, tym więcej niesie ofiar i zwątpienia.
Główną postacią premierowego spektaklu jest kobieta, fanatyczka religijna, która próbuje odnaleźć się w świecie. Sprzedaje ludziom u władzy instrukcje obsługi biednego człowieka. im dłużej przygląda się poczynaniom ludzi, którzy doszli do władzy, tym bardziej traci wiarę w ideały i siebie. - Jak rozmawialiśmy o Joannie byliśmy bardziej skoncentrowani na temacie ekonomii, kryzysie w Grecji. Od wyborów mamy inną rzeczywistość i układ Kościoła i władzy wobec małego człowieka. Tak jak u Brechta - powiedział w czasie spotkania z dziennikarzami reżyser Wojtek Klemm. - Joanna jest opowieścią o nieudanej rewolucji, człowieku, który chce dobrze, chce zmienić świat i rezygnuje z tej drogi, bo boi się zbrudzić ręce, splamić łapy. Pytamy, czy zmiana bez pobrudzenia łap jest możliwa.
I bez znanej od wieków ofiary kozła. Twórcy pytają widza, ile osób musi ucierpieć, by rewolucja się udała? Czy zmiany są możliwe bez krwi? I bez etosu? Czy może w każdym postępowaniu chodzi właśnie bardziej o ofiarę, a później stawianie jej pomników i sprowadzanie do symbolu? - Bez przerwy palimy kogoś na stosie. Chyba to, co chcieliśmy wyciągnąć z dramatu, to ta uniwersalna rzecz, jaką jest zamknięte koło stosów ofiarnych. Teraz oczywiście sztuka dotyka jakiś sytuacji, aluzji. Staramy się by spektakl był aluzyjny i uderzał w jądro ciemności, naszej polskiej rzeczywistości – dodaje Tomasz Cymerman, dramaturg. – Nie chcemy jednak kontrowersji, tylko dyskusji.
Być może dlatego na scenie ludzie pochłonięci przez kapitalizm i korporacje? A może tym jądrem są biało-czerwone barwy i samolot? Wiara i jej brak? Premiera „Świętej Joanny szlachtuzów” w sobotę o 19.00.
AW, zdjęcia autor, Bartek Warzecha
Die heilige Johanna der Schlachthöfe
Bertolt Brecht
Przekład
Roman Szydłowski, Witold Wirpsza
Reżyseria
Wojtek Klemm
Dramaturgia
Tomasz Cymerman
Scenografia
Mascha Mazur
Kostiumy
Julia Kornacka
Asystentka kostiumografki
Kornelia Dzikowska
Muzyka
Dominik Strycharski
Choreografia
Anna Krysiak
Asystent reżysera
Jacek Jackowicz
Autor zdjęć
Bartek Warzecha
Inspicjent
Nikola Brojerska
Obsada
Zbigniew Antoniewicz, Izabela Beń, Agnieszka Dulęba-Kasza, Jacek Jackowicz, Łukasz Kaczmarek (gościnnie), Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Ewa Kibler, Dawid Lipiński, Marcin Trzęsowski, Dariusz Sosiński, Maja Wachowska
Napisz komentarz
Komentarze