Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Afryce zbierają informacje i kręcą film o Szolc-Rogozińskim ZDJĘCIA

Od końca stycznia rekonstruują wyprawę do Afryki, którą kaliszanin Stefan Szolc-Rogoziński odbył ponad 130 lat temu. Do kraju wrócą po 20 lutego. Mają już za sobą wizytę u 19. Króla ludu Bamoun, sułtana Nyoja, odwiedziny sierocińca w stolicy Kamerunu i co najważniejsze - wmurowanie w Limbe tablicy pamiątkowej poświęconej odważnemu kaliszaninowi. Wszystko po to, by zdobyć jak najwięcej materiałów o wyprawie kierowanej przez Szolc-Rogozińskiego i stworzyć o nim film.   
W Afryce zbierają informacje i kręcą film o Szolc-Rogozińskim ZDJĘCIA

Pierwszy punkt wyprawy: mogiła odkrywcy

Wyprawa rozpoczęła się krótkim pobytem w Paryżu, gdzie pod kołami omnibusa w wieku 35 lat zginął Stefan Szolc Rogoziński. To tu na jednym z paryskich cmentarzy znajduje się jego grób.

Świeczka w miejscu spoczynku Szolc-Rogozińskiego

Dopiero 3 lata temu zlokalizowała go Barbara Krzywicka-Kłosowicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Puste miejsce między starymi nagrobkami - tyle zostało po grobie odkrywcy Kamerunu. Po śmierci podróżnika grobem opiekowała się jego przyjaciółka. Kiedy jej zabrakło, nikt o mogiłę nie dbał.  Brak na miejscu spoczynku Rogozińskiego choćby najmniejszej tabliczki czy kamienia powinien wzbudzić refleksję. Dlatego Maciej Klósak podjął starania o ekshumację zwłok Stefana Szolc – Rogozińskiego, przeniesienie ich do Kalisza i pochowanie w rodzinnym grobie na Cmentarzu Ewangelickim przy Rogatce. Procedury nadal trwają.

U sułtana

Z Paryża 5-osobowa ekipa udała się do Kamerunu. To w jego stolicy Jaunde podróżnicy odwiedzili sierociniec prowadzony przez Polaka - ojca Dariusza Godawę. - Najmłodszy ma 2-latka, a najstarsza niewidoma dziewczyna 34. Dzieciaki, młodzież, a nawet dorośli. Wszyscy trafili do sierocińca prowadzonego przez o. Dariusz Godawa OP. Dostały czyste pokoje, jedzenie, ubrania, ale i dyscyplinę, żeby zamiast żyć na ulicy, zdobyły edukację i szansę na normalne życie. Jedna z wychowanek została podporucznikiem w oddziałach antyterrorystycznych. Dwie dziewczyny studiują w Polsce. Jedna romanistykę, a druga położnictwo i pracuje na oddziale ginekologicznym – pisze Tomasz Grzywaczewski, młody zdolny reporter, dziennikarz, podróżnik.

Z wizytą u sułtana

W Foumban, stolicy ludu Bamoun, uczestnicy wyprawy mieli zaszczyt gościć na specjalnej audiencji u Sułtana Njoya - 19. Króla Bamoun. Na tę okazję władca specjalnie odsłonił tron swoje dziadka rządzącego królestwem na przełomie XIX/XX w. - Było to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Jest z nami delegacja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie z dyrektorem Adamem Czyżewskim na czele. Dzięki tej wizycie dyrektor pozyskał zbiory do kolekcji afrykańskiej – mówi nam Maciej Klósak.

Pałac sułtana

Historyczny moment

W Limbe, dzięki zaangażowaniu podróżników wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą Rogozińskiemu. To tutaj mieściła się baza wyprawy Rogozińskiego - Udało nam się po wielu perypetiach, dzięki uprzejmości konsula polskiego Mirosławie Etodze, dotrzeć do króla ludu Mondoleh i osobiście otrzymać zgodę od praprawnuka króla Akemy, który w 1883 roku, blisko 130 lat temu sprzedał kawałek ziemi Rogozińskiemu. Król nas podjął i wydał pozwolenie na umieszczenie tablicy na jego pałacu – opowiada Maciej Klósak. Na tablicy widnieje napis:

Stefan Szolc-Rogoziński urodzony w 1861 r. w Kaliszu – zmarł w 1896 roku w Paryżu. Człowiek, który dążył do jedności między narodami, wizjoner i patriota. Kierownik 1-szej Polskiej Ekspedycji do Afryki 1882-1885 w asyście Leopolda Janikowskiego i Klemensa Tomczeka. Na tablicy, wśród mecenasów zostały umieszczone Kalisz i Ostrów wraz ze swoimi herbami. Klemens Tomczek, geolog, który towarzyszył Rogozińskiemu pochodził z Ostrowa Wielkopolskiego. Zmarł podczas wyprawy na malarię, na wyspie Mandoleh”.

 

Tablica upamiętniająca kaliskiegop podróżnika zawisła na pałacu  króla Ekoke Molindo. Na zjd. także Maciej Klósak


Wąż boa na kolację

Kolejnym punktem ekspedycji jest Nigeria. Stamtąd podróżnicy udadzą się do Monrowi, do Liberii, a potem na Wybrzeże Kości Słoniowej. Na razie wyprawa przebiega bez większych przeszkód i problemów. - Myślę, że jedzenie węża boa czy pancernika na kolację nie jest aż taką przeszkodą. Tak poważnie mówiąc, to na pewno większą trudnością będzie dla nas Nigeria ze względu na panujące napięcie w kraju. Na północy Nigerii  i na północy Kamerunu działają terroryści z grupy Boko Haram – mówi Maciej Klósak.

W miniony wtorek, 9 lutego media obiegła informacja o samobójczym zamachu bombowym na północy Nigerii. W wyniku wysadzenia się w powietrze dwóch kobiet zginęło około 80 osób. Zamachów dokonano na terenie obozu dla uchodźców uciekających przed działaniami dżihadystów z Boko Haram – podaje serwis tvn24.pl

Wyprawa  Expédition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016” zakończy się 21 lutego. O Rogozińskim i poszukiwaniu jego śladów na czarnym lądzie przez grupę podróżników powstanie film dokumentalny. Najciekawsze momenty wyprawy rejestruje Władysław Rybiński – filmowiec, autor scenariusza filmu o Rogozińskim, potomek hr. K. Branickiego, sponsora wyprawy Szolc-Rogozińskiego.

Przedsięwzięcie zostało wyróżnione Flagą amerykańskiego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym projektom podróżniczo-badawczym z całego świata.

Stefan Szolc-Rogoziński – polski Indiana Jones

Jego postać jest niestety jedną z najbardziej zapomnianych i stanowczo za mało spopularyzowanych. Postanowiła to zmienić grupa pasjonatów historii i podróży. Inicjatorem zorganizowania wypraw badawczych śladami Rogozińskiego jest Maciej Klósak, ostrowianin, samorządowiec, wykładowca akademicki, z zamiłowania podróżnik. Na przełomie 2013 i 2014 odbyła się „Wyprawa Kamerun 2014”, zrealizowana w 130-stą rocznicę przybicia Łucji Małgorzaty do brzegów Kamerunu. Jej uczestnikami byli: Maciej Klósak – kierownik wyprawy, Dariusz Skonieczko, kurator merytoryczny wyprawy, Agata Kosmalska i Julian Kernbach, który archiwizował materiały filmowe. - Zamierzeniem naszym było odtworzenie trasy zapomnianych, choć wielkich polskich podróżników, przywróceniu ich pamięci, a także podniesienie naukowo – patriotycznego celu, jaki jej uczestnicy wypełnili - wyjaśnia Klósak.

Sierociniec

Obecna wyprawa „Vivat Polonia 2016” to powtórzenie brakującej części trasy.  Podróżnicy odwiedzają według planu: Kamerun, Nigerię, Liberię i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Stefan Szolc-Rogoziński urodził się w 1861 roku w Kaliszu, w polsko-niemieckiej rodzinie. Wyprawę badawczą do Afryki zorganizował, mając zaledwie 21 lat. Po Powstaniu Styczniowym polski naród pogrążony był w rozpaczy. Kolejny zryw mający przywrócić nam niepodległość, zakończył się klęską. W tym właśnie czasie Rogoziński wpadł na pomysł, by mały skrawek Polski utworzyć w Afryce. Ziemie między Nigrem a Kongiem nie były jeszcze niczyją kolonią. Na ten szalony pomysł Rogoziński przeznaczył cały spadek po matce. Prośbę o wsparcie jego wyprawy zamieścił w wielu gazetach, między innymi w „Wędrowcu”. Entuzjastami inicjatywy kaliszanina byli między innymi Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Potrzebną sumę udało się uzbierać i Rogoziński wraz ze swoim szkolnym kolegą, Klemensem Tomczekiem z Ostrowa Wlkp. i Leopoldem Janikowskim z Zielonki wyruszyli do Kamerunu.

Zalążek polskiej kolonii w Kamerunie powstał w 1882r. W 1884 r. na polską osadę składała się wyspa Mondoleh w Zatoce Ambas, dzisiaj Zatoka Gwinejska i 30 ha ziemi w Victorii, obecnie Limbe. Obawa przed zajęciem terenów przez Niemców, który wkroczyli do Kamerunu w 1884 r. z armią, była na tyle silna, że Rogoziński przekazał swoją bazę pod protektorat brytyjski. Rogoziński nie napadał i nie krzywdził miejscowej ludności, ta traktowała go jako swojego przyjaciela.

Rok 2017 w Kaliszu zostanie ogłoszony rokiem Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Uczestnicy Expedition Africaine Rogoziński Vivat Polonia 2016:


Maciej Klósak – kierownik wyprawy, współorganizator i kierownik Wyprawy Kamerun 2014, autor artykułów o wyprawie Szolc-Rogozińskiego

Władysław Rybiński – filmowiec, autor scenariusza filmu o Rogozińskim, potomek hr. K. Branickiego, sponsora wyprawy Szolc-Rogozińskiego

Dariusz Skonieczko – afrykanista z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, uczestnik Wyprawy Kamerun 2014, autor wystawy i artykułów na temat wyprawy Szolc-Rogozińskiego

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz i podróżnik, autor książek „Przez dziki Wschód” oraz „Życie i śmierć na Drodze Umarłych”, członek The Explorers Club

W ekspedycji uczestniczy także delegacja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na czele z Dyrektorem Adamem Czyżewskim.

Agnieszka Gierz, fot. Maciej Klósak, Tomasz Grzywaczewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama