Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koleda, kadena i koledari. Bułgarskie święta Kostowa

W Bułgarii Święta Bożego Narodzenia zaczynają się już 20 grudnia i trwają aż sześć dni. Ich celebracja różni się od zwyczajów, do których przyzwyczajeni są Polacy. O specyfice bułgarskiej „Koledy” opowiada Iwelin Kostow, na co dzień piłkarz KKS-u Kalisz.
Koleda, kadena i koledari. Bułgarskie święta Kostowa

Choć Bułgaria jest krajem, w którym znakomitą większość stanowią wyznawcy prawosławia, to zamiast kalendarza juliańskiego do celów liturgicznych stosowany jest tam kalendarz gregoriański. Oznacza to, że Święta Bożego Narodzenia, zwane nad Morzem Czarnym „Koledą”, obchodzone są podobnie jak w krajach katolickich pod koniec grudnia. Tradycje i zwyczaje różnią się jednak od tych doskonale znanych w Polsce.

W ojczyźnie Iwelina Kostowa, który od roku jest piłkarzem Kaliskiego Klubu Sportowego, Święta zaczynają się już 20 grudnia i trwają sześć dni. – Nasze tradycje mówią o tym, że bóle porodowe Matki Boskiej zaczęły się na cztery dni przed narodzinami Jezusa. Właśnie 20 grudnia zaczyna się przygotowywanie świątecznych potraw oraz kupuje się choinkę – mówi Kostow na łamach oficjalnej strony klubu. Przystrajanie drzewka odbywa się dopiero w Wigilię. W tradycji prawosławnej najczęściej robi to głowa rodziny w tajemnicy przed dziećmi. Na choince często wiszą suszone papryki, suszone owoce oraz ziarna kukurydzy symbolizujące dobrobyt.

Kulminacyjnym dniem Koledy jest 24 grudnia. Tego dnia Bułgarzy ściśle przestrzegają postu i najczęściej wigilijna kolacja jest ich jedynym posiłkiem. Na stole znajdują się wyłącznie dania bezmięsne w nieparzystej liczbie 7, 9 lub 11. Do klasycznych potraw zalicza się suszoną paprykę nadziewaną ryżem lub serem, soczewicę, kutię, kapustę z kiszoną fasolą, uszaw (kompot z suszonych owoców) i sarmi, czyli małe gołąbki z ryżowym nadzieniem zawijane w specjalnie marynowane liście winogron. – W wielu domach nie ma dań z ryb, które też uważane są za mięsne – przyznaje Kostow. Jest za to drożdżowy kołacz, tzw. pogacz. Kładziona na nim moneta i gałązka derenia są symbolem bogactwa i zdrowia. „Kadenę” lub „Neyadkę”, bo tak w Bułgarii nazywa się wieczerzę wigilijną, poprzedza zapalenie ognia – dziennika Yule – czyli kawałka specjalnie ściętego, dębowego lub gruszkowego drzewa, które musi palić się przez całą noc. Jest to symbol narodzin Jezusa Chrystusa, ale nie tylko. Ogień ma bowiem przyciągać na wieczerzę duchy zmarłych przodków.

W Wigilię Bułgarzy nie śpiewają kolęd ani nie uczęszczają na pasterkę. O północy natomiast do ich domów pukają tzw. koledari, czyli przebrani w tradycyjne bułgarskie stroje chłopcy. Domownikom śpiewają oni krótkie ludowe piosenki, życząc im jak najlepiej. W zamian otrzymują dary w postaci pieniędzy, owoców czy cukierków, które najczęściej przekazują później potrzebującym.

To, co łączy polską tradycję Świąt z bułgarską jest ich rodzinny charakter. Do spotkań z najbliższymi Bułgarzy przywiązują ogromną wagę i tak jak w Polsce świąteczny okres jest dla nich najlepszą okazją do odwiedzenia rodziny.

Dodajmy, że w KKS-ie występuje dwóch piłkarzy z bułgarskim paszportem – wspomniany Kostow oraz Stajko Stojczew.

(mso)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszTreść komentarza: No niestety nie .Jestem od urodzenia z Kalisza i niestety Kaliszanie , za bardzo głowy do góry a smród dokoła , wiecej krytycyzmu.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:34Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”Autor komentarza: HahaTreść komentarza: Widać w ostrowie brak uczelni wyższych że ludzie tacy niewykształceni tam żyją.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:23Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]