Wakacje, brawura, brak wyobraźni… Jak co roku kaliszanie skarżą się na nocne wyścigi samochodowe i motocyklowe. O pomoc poprosili jednego z radnych.
Sprawę tę zgłosili mi mieszkańcy ulicy Górnośląskiej, ale wiem, że problem dotyczy także m.in. nowej nawierzchni ul. Nowego Światu, która wręcz zachęca do nocnych eskapad samochodowych miłośników nadmiernych prędkości.
W związku z powyższym, bardzo proszę podległe Prezydentowi Miasta Kalisza służby oraz współpracującą z nimi policję, o zwrócenie uwagi, szczególnie w godzinach nocnych, na nieustannie powtarzające się wyścigi samochodowe, które są uciążliwe ze względu na hałas mocno przerobionych i podrasowanych silników, ale przede wszystkim niebezpieczne dla innych użytkowników dróg - pisze Mirosław Gabrysiak, lekarz rodzinny, wieloletni radny.
Policja co jakiś czas przeprowadza kontrole wymierzone w amatorów wyścigów i tuningu.
Pojazdy z modyfikacjami układów wydechowych poruszające się najczęściej w porze wieczorowo – nocnej z uwagi na niejednokrotne przekraczanie norm hałasu, stają się realną uciążliwością dla mieszkańców - mówi podkom. Anna Jaworska – Wojnicz, rzecznik prasowy KMP w Kaliszu.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU PONIŻEJ
Mundurowi zachęcają mieszkańców do dalszego zgłaszania uciążliwych zachowań kierowców – zarówno przez numer alarmowy 112, jak i aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
W minionych dniach kaliscy policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w pierwszym półroczu 2025 roku. Według wstępnych danych odnotowano zmniejszenie liczby wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.
Od stycznia do czerwca 2025 roku doszło do 42 wypadków drogowych, czyli o 4 mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku, kiedy odnotowano 46 wypadków.
W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosła 1 osoba – to o 2 ofiary mniej niż rok wcześniej (w pierwszej połowie 2024 r. zginęły 3 osoby).
Najczęstszymi przyczynami wypadków pozostają:
niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
nieprawidłowe zachowania wobec pieszych.
Policjanci ruchu drogowego codziennie prowadzą intensywne kontrole, aby eliminować z ruchu kierowców stwarzających zagrożenie. W pierwszym półroczu 2025 roku przeprowadzono 20071 kontroli pojazdów (w roku ubiegłym 19729). Przeprowadzono 33 591 badań stanu trzeźwości kierowców, to o 11 499 więcej niż w I półroczu 2024 r. Podczas kontroli ujawniono 139 kierowców którzy wysiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, co oznacza wzrost w stosunku do 2024 roku (wówczas – 125).
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze