Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezydenci piszą do wicepremier o nową drogę Kalisz - Ostrów

O przebudowę drogi krajowej nr 25, łączącej Kalisz z Ostrowem Wielkopolskim, wnioskują do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej prezydenci obu miast. Dwujezdniowa droga umożliwiłaby szybsze skomunikowanie aglomeracji z autostradą A2 w okolicach Konina i ekspresową „8” do Wrocławia i Łodzi, a dalej do Warszawy. To zadanie niełatwe, bowiem w planach wieloletnich takiej modernizacji nie przewidziano. Janusz Pęcherz i Jarosław Urbaniak podkreślają jednak, że brak takiego rozwiązania komunikacyjnego uniemożliwi rozwój i stworzenie prawdziwej aglomeracji miejskiej i gospodarczej.
Prezydenci piszą do wicepremier o nową drogę Kalisz - Ostrów

Nowa, dwujezdniowa „25” miałaby biec dotychczasową trasą z Ostrowa do Kalisza, dalej przy Castoramie kierować się przez pola dobrzeckie do ul. Poznańskiej, stąd przez mosty (na razie nieistniejące) na Prośnie i Kanale Bernardyńskim, a następnie przez tereny gminy Blizanów do Kokanina. Tu, według zamysłu, miałby powstać węzeł prowadzący kierowców czteropasmówką do Konina. Takie rozwiązanie wraz z uzasadnieniem prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i włodarz Ostrowa Jarosław Urbaniak rekomendują Elżbiecie Bieńkowskiej.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowywało plany zagospodarowania przestrzennego kraju, w których my, czyli Ostrów Wielkopolski i Kalisz znaleźliśmy się jako jedyny w kraju ośrodek regionalny – tzw. duopolis.  Tak więc nie jesteśmy standardowym miejscem na mapie Polski, jesteśmy traktowani w ten sam sposób co duże metropolie – mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

- Jako aglomeracja nie możemy jednak przeprowadzić tej inwestycji ani z pieniędzy własnych, ani z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W takie przedsięwzięcie muszą być zaangażowane środki z budżetu centralnego, w tym środki unijne. Stąd nasza inicjatywa – dodaje prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Od lewej: prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i Ostrowa Wlkp. Jarosław Urbaniak.

W piśmie do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej włodarze miast podkreślają, że obecna droga łącząca Kalisz z Ostrowem jest jednojezdniowa, obciążona intensywnym ruchem samochodowym. Dla rozwoju aglomeracji kalisko-ostrowskiej konieczne jest stworzenie wspólnego rynku pracy, dostępu do edukacji, usług, opieki zdrowotnej, kultury i sportu, a to wszystko wymaga zdecydowanie lepszych połączeń komunikacyjnych. Trzonem tego – zarówno wewnątrz aglomeracji, jak i na zewnętrz - jest krajowa „25”, z dostępem  autostrady A2 i drogi ekspresowej S8. Poza tym druga krajowa nr 25 łączy krajową „11” w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego (konieczne jest dokończenie budowy obwodnicy miasta) oraz „12” w Kaliszu.



Inicjatywa prezydentów nie byłaby możliwa, gdyby w 2008 r. nie powołano aglomeracji kalisko-ostrowskiej, a w 2011 nie wpisano jej jako tzw. duopolis do „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”. Zakłada ona, że w ciągu najbliższych 20 lat rozwój Polski będzie przebiegał w oparciu „o sieć powiązań funkcjonalnych krajowych ośrodków wzrostu opartej na policentrycznej metropolii sieciowej”; sieć tę tworzyć będzie 18 silnych ośrodków plus sieć ośrodków regionalnych.

MIK, fot. Sylwia Nowicka, int.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]