W akcję włączyło się Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej, które obejmie opieką kaplicę Rodziny Rephhanów, położoną na cmentarzu ewangelickim, I LO im. Adama Asnyka, które zajmie się pracami przy nagrobku powstańca styczniowego Henryka Mikołaja Millera pochowanego na Cmentarzu Miejskim oraz II LO im. Tadeusza Koiściuszki, któremu powierzony został obowiązek opieki nad Kaplicą Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska – zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa. Uczniowie V LO im. Jana III Sobieskiego czuwać będą nad grobowcem kaliskich rodzin Katasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich.
- Wierzymy, że uczniowie będą należycie troszczyć się o utrzymanie porządku przy tym obiekcie. Wszak dziedzictwo kulturowe jest źródłem tożsamości, na nim budujemy teraźniejszość, a pielęgnowanie pozostawionej przez minione pokolenia spuścizny jest naszym obowiązkiem wobec przyszłych generacji – mówi Mateusz Przyjazny, prezes zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK.
Grobem powstańca styczniowego Henryka Mikołaja Millera zajmą się uczniowie I LO
- Kaplicą Rodziny Rephhanów opiekujemy się już od dobrych kilku lat, dlatego propozycję przyjęliśmy bez zastanowienia. Sprzątamy kaplicę i teren wokół niej, tak by było tam czysto i by była gotowa do zwiedzania – mówi Izabela Kurek, dyrektor Gimnazjum nr 4, dodając, że dzięki temu zadaniu zyskują również uczniowie. – Zachowanie pamięci o osobach, które zasłużyły się dla Kalisza jest bardzo ważne, dzięki temu zaszczepiamy w młodych ludziach miłość do naszej ,,małej Ojczyzny’’. Przy okazji uczymy ich historii, która przecież jest nauczycielką życia - uważa.
W tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii zebrano ponad 12 tysięcy złotych. W sumie ciągu 15 lat trwania akcji kaliszanie ofiarowali na ten cel ponad 100 tysięcy złotych.
Katarzyna Krzywda, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze