W czterech kamienicach przy ulicy Grodzkiej odnawiana jest elewacja, a od strony podwórka dodatkowo budynki są ocieplane. W trakcie prac remontowych na elewacji kamienicy od strony ulicy Chodyńskiego odkryto przedwojenny napis ,,Piwiarnia’’. Dzięki staraniom kaliskiego historyka Macieja Błachowicza zostanie on zachowany. - Mam nadzieję, że to będzie taki kolejny krok w kierunku przyjęcia takiej rutyny tu w Kaliszu, żeby takie elementy z historii miasta, które w trakcie prac nam się ujawniają były pokazywane, bo one między innymi budują tożsamość tego miasta – mówi Krzysztof Ziental, specjalista ds. rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Kaliszu.
O tożsamości miasta ma przypominać także kolorystyka budynków, która nawiązuje do historii ,,białego centrum Kalisza’’. Kiedy prace remontowe przy elewacji zostaną zakończone przeprowadzony zostanie drugi etap modernizacji. Będą nim prace na podwórku. W tej chwili opracowywany jest projekt, który opiniować będą mieszkańcy okalających je kamienic. - Jeszcze w grudniu pójdziemy do mieszkańców właśnie z propozycją, jak to podwórko zagospodarować i z nimi będziemy uzgadniać ostateczny wyraz tego podwórka – dodaje Ziental.
Modernizacja elewacji kamienic i podwórko, które przywrócone zostanie mieszkańcom to jednak dopiero początek prac zaplanowanych na kolejne miesiące. Kalisz jako jedno z 57 miast dostał się do drugiego etapu konkursu ,,Modelowa rewitalizacja miast’’ organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki temu urzędnicy z kaliskiego magistratu będą mogli liczyć na pomoc ministerialnego eksperta, który pomoże w pozyskaniu pieniędzy na dofinansowanie poprawy programu rewitalizacji i związane z nią działania modelowe. – Tym ekspertem będzie Hanna Gill-Piątek, pracownik biura rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi. Od początku jest ona bardzo blisko tej nowej perspektywy rewitalizacyjnej. Bardzo się cieszę, że to właśnie ona będzie naszym ekspertem, a ta współpraca rozpocznie się na przełomie grudnia i stycznia – dodaje Ziental.
Do końca stycznia Hanna Gill-Piątek będzie współpracować z urzędnikami kaliskiego magistratu przy tworzeniu wniosku o dofinansowanie. Kalisz ma szansę dostać dotację w wysokości od 100 tysięcy do 5 milionów złotych. W międzyczasie złożony zostanie wniosek do marszałka województwa wielkopolskiego o przyznanie środków w ramach programu poprawy rewitalizacji. W przyszłorocznym budżecie na ,,Kaliski Program Rewitalizacji’’ zaplanowano 8,5 miliona złotych; w tej kwocie znajdzie się m.in. połączenie Głównego Rynku z Parkiem Miejskim, rewitalizacja Głównego Rynku, modernizacja elewacji budynków podlegających zarządowi MZBM i klatek schodowych oraz rozwój terenów zielonych: plantów i Placu Kilińskiego. Na rozpoczęcie rewitalizacji samorząd już w tym roku miał zabezpieczone w budżecie 4 mln zł, jednak z kwoty tej nie wykorzystał ani złotówki i przesunął ją na przyszły rok.
Katarzyna Krzywda, mik, fot. KK
Napisz komentarz
Komentarze