Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prokuratura domaga się cofnięcia Grabarczykowi pozwolenie na broń

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wystąpiła do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o cofnięcie pozwolenia na broń byłemu ministrowi sprawiedliwości Cezaremu Grabarczykowi. Sprawa ma związek ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu pozwoleń VIP-om, w tym również  ministrowi, przez łódzką komendę policji..Cezary Grabarczyk nie zdawał egzaminu praktycznego.  
Prokuratura domaga się cofnięcia Grabarczykowi pozwolenie na broń

Sprawa dotyczy nie tylko Cezarego Grabarczyka (PO), ale także Zbigniewa Seligi, posła PiS. – Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim opracowała sprzeciwy do dwóch decyzji o wydaniu dwóch pozwoleń na posiadanie broni palnej. Sprzeciwy oparte o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zawierają zarzuty wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa – powiedział portalowi faktykaliskie.pl Janusz Walczak, wiceszef Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Wskazana ocena wynika z uznania, że egzaminy obu posłów nie zostały przeprowadzone w sposób wymagany przepisami. Sprzeciwy zostały przekazane Komendantowi Głównemu Policji za pośrednictwem Prokuratury Generalnej.

Na trop tej sprawy natrafiło Biuro Spraw Wewnętrznych, czyli "policja w policji", które prowadziło czynności związane z podejrzeniem korupcji w łódzkim Wydziale Postępowań Administracyjnych. Tamtejsi funkcjonariusze mieli wydawać zezwolenia na broń łódzkim VIP-om z pominięciem wymaganej procedury. W papierach członkowie komisji egzaminującej poświadczali nieprawdę, że osoby te stawiały się na egzaminach i je zdawały. Taki dokument wystawiono w 2012 r. także Cezaremu Grabarczykowi, który był wówczas wicemarszałkiem Sejmu. Grabarczyk miał nie podejść do  egzaminu praktycznego, a mimo to pozwolenie na broń otrzymał.

Śledztwo w tej sprawie zostało przekazane Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Zarzuty usłyszało do tej pory czterech funkcjonariuszy łódzkiej komendy: trzech członków komisji egzaminacyjnej oraz naczelnik jednego z wydziałów – mówi Janusz Walczak. Sam Cezary Grabarczyk został w kwietniu br. przesłuchany przez prokuratorów w charakterze świadka. Śledczy nie zdradzili treści jego wyjaśnień, ale jak przyznaje Janusz Walczak: „nie pozostają one w sprzeczności z dokonanymi wcześniejszymi ustaleniami”.

Po nagłośnieniu sprawy premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra sprawiedliwości.

MIK, fot. int.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama