Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przygotować dziecko na pobranie krwi? Praktyczne PORADY

Nie jest to proces bolesny, ale u wielu dzieci widok igły i sam fakt wizyty w gabinecie laboratoryjnym może budzić lęk. Dlatego ważne jest, by odpowiednio przygotować malucha do takiej wizyty.
  • Źródło: ogłoszenie płatne
Jak przygotować dziecko na pobranie krwi? Praktyczne PORADY

Autor: Canva, fot. ilustracyjne

Rozmowa z technikiem diagnostyki laboratoryjnej Małgorzatą Adamkiewicz z przychodnia KidsClinic w Kaliszu na temat przygotowania dziecka do badania krwi.


Punkt Pobrań KidsClinic  Centrum Zdrowia Dziecka https://kidsclinic.pl/laboratorium/
Kalisz, ul. A. Asnyka 25,  numer telefonu  573 928 100
 Godziny otwarcia Pon. - Pt. 7:00 - 12:00

W punkcie pobrań KidsClinic wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.


Jak można najlepiej przygotować dziecko do pobrania krwi, aby wszystko przebiegło spokojnie?

Małgorzata Adamkiewicz: Najważniejsze jest, by wcześniej porozmawiać z dzieckiem i w jasny, prosty sposób wytłumaczyć, po co wykonuje się to badanie. Warto podkreślić, że pobranie krwi to tylko mała próbka potrzebna do sprawdzenia zdrowia. Najlepiej mówić spokojnym tonem i dostosować słowa do wieku dziecka, unikając skomplikowanych terminów, które mogłyby wzbudzić niepokój.

 

Jak opisać dziecku, jak będzie wyglądał sam zabieg pobrania krwi?

MA: Można powiedzieć, że pielęgniarka lub technik założy na rękę specjalną opaskę, lekko uciskającą, żeby łatwiej znaleźć żyłę. Następnie użyje bardzo cienkiej igły, którą dzieci czasem nazywają „motylkiem”, żeby pobrać niewielką ilość krwi — tyle, co kilka łyżeczek. Trzeba szczerze zaznaczyć, że może to chwilowo zaboleć, ale to bardzo szybko mija. Warto dodać, że nawet dorośli się czasem boją, ale można podejść do tego jak do małej przygody.

 

Jak wyjaśnić dziecku, dlaczego podczas badania trzeba je przytrzymać, by się nie bało?

MA: Powinno się uprzedzić dziecko, że będzie trzeba je nieco przytrzymać, żeby nie poruszyło się podczas wkłucia i nie zrobiło sobie krzywdy. Można powiedzieć, że mama, tata lub pielęgniarka będą trzymać jego rękę i przytulać, by czuło się bezpiecznie. To nie jest żadna siła, tylko sposób na szybkie i bezpieczne wykonanie badania.

 

Jakie rady można dać rodzicom, by pomóc dziecku w trakcie i przed pobraniem krwi?

MA: Bardzo istotne jest, aby dziecko było dobrze nawodnione — około pół godziny przed badaniem powinno wypić wodę niegazowaną. To ułatwia znalezienie żyły i pobranie krwi. Ponadto na badanie warto przyjść bez pośpiechu, pozwolić maluchowi się chwilę pobawić lub przytulić rodzica. W trakcie pobrania dobrze jest być blisko dziecka, rozmawiać z nim, odwracać jego uwagę przez liczenie, opowiadanie lub pomaganie w głębokim oddechu.

 

Jak można sprawić, by dziecko miało pozytywne wspomnienia po badaniu?

MA: Po pobraniu ważne jest, by pochwalić dziecko i zapewnić mu wsparcie. Można przygotować drobną nagrodę albo zaproponować wspólną zabawę. Takie podejście pomaga oswoić się z doświadczeniem i zmniejszyć lęk przed kolejnymi badaniami.

Podsumowanie: Klucz do spokojnego i bezstresowego pobrania krwi u dziecka to otwarta, odpowiednio dostosowana rozmowa, odpowiednie nawodnienie, obecność rodzica oraz uczciwe przygotowanie malucha na to, co go czeka, w tym na konieczność delikatnego przytrzymania. Dzięki temu cała procedura przebiega łagodniej i mniej traumatycznie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PyrciaTreść komentarza: Pyralgina Max to słaby lek. Jedynym wytlumaczeniem tego czemu teraz jest na receptę to przekupienie lekarzy aby przepisywali pacjentom i mamy profit.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 09:13Źródło komentarza: Już tak łatwo nie kupisz. Dwa popularne leki przeciwbólowe tylko na receptęAutor komentarza: hikloTreść komentarza: Zapraszam na Stanczukowskiego - pełno wieczorami tej patologii! Nie tylko w nocy!Data dodania komentarza: 16.07.2025, 19:51Źródło komentarza: Uwaga, nocne kontrole policji. Będą łapać tych kierowcówAutor komentarza: 3635ddjhruTreść komentarza: witam ja z takim zapytaniem kiedy nastąpi zmiana księdza proboszcza w Chwaliszewie? obecny proboszcz jest chamski, arogancki, beszczelny, jedyne co ksiedza intersesuje to pieniadze i na każdym kazaniu o polityce i o swojej rodzinie mówi albo szpilkę wbija swojemu poprzednikowi. A wiernych coraz to mniej i nie ma się co dziwić że nawet dzieci nie ma jak ciągle słyszy sie jedno i to samo. Poprzednik jaki był to chyba wszyscy wiedzą głośna sprawa była ale nie można zarzucać że wiernych w Kościele nie miał było ich bardzo dużo aż Kościół pękach w szwach a tu tak pusto że można policzyć.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 19:42Źródło komentarza: Zmiany personalne w diecezji kaliskiejAutor komentarza: MaciejkaTreść komentarza: Trudno to sie piije wodę kiedy krowa nasra do studni.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 18:43Źródło komentarza: Kaliszaninowi grozi 20 lat więzienia! Prowadził nielegalną „fabrykę”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama