Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Taniec Sfer Niebieskich". Bilety w PROMOCYJNEJ cenie!

Kwiecień w Filharmonii Kaliskiej rozpoczniemy z muzyką polskich kompozytorów – poświęcony postaci i przełomowym odkryciom Mikołaja Kopernika „Taniec Sfer Niebieskich” oraz „Archaniołowie” Adama Wesołowskiego zabrzmią w kosmicznej harmonii obok dzieł Wojciecha Kilara – „Uwertury Uroczystej” i „Requiem dla Ojca Kolbe”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi sam kompozytor i dyrygent Adam Wesołowski, w rolach solistów usłyszymy dwoje światowej klasy flecistów – Agatę Kielar-Długosz i Łukasza Długosza.
"Taniec Sfer Niebieskich". Bilety w PROMOCYJNEJ cenie!

„Taniec Sfer Niebieskich” to symboliczny obraz życia i twórczości Mikołaja Kopernika skomponowany przez Adama Wesołowskiego. To efektowne podsumowanie przełomowych dokonań Kopernika zamknięte w dźwiękach symfonii, która jest w swym wyrazie pięknym balansem pomiędzy rozumem a emocją, nawiązującymi do życia wielkiego filozofa i astronoma. Utwór na orkiestrę symfoniczną został skomponowany na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. 

Wesołowski w swoim utworze odniósł się do wszystkich dziedzin działalności Kopernika, a temat główny kompozycji oparł na symbolach wydanego w roku 1543 dzieła astronoma „O obrotach sfer niebieskich”, które zawiera wykład o heliocentrycznej budowie świata. Kompozytor w swojej symbolice opisuje życie i dziedziny, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik: duchowny, doktor prawa kanonicznego – utwór opiera się na skalach kościelnych (modalnych) oraz wykorzystuje charakterystyczne brzmienie dzwonów rurowych; astronom – dźwięk „sol” (słońce) jako centrum i symboliczny główny temat; znajdziemy w utworze charakterystyczne daty: rok 1514 – dźwięki g-d-g-c (rozpoczęcie spisywanie Księgi I O obrotach sfer niebieskich”) oraz rok 1500 – dźwięki g-d-pauza-pauza (Kopernik wraz z bratem obserwuje zaćmienie Księżyca); lekarz – utwór opiera się na tańcu tarantella (według wierzeń ludowych taniec miał leczyć z jadowitego ukąszenia); matematyk – kompozycja oparta jest na charakterystycznych liczbach (datach), które to zamieniane są na odległości muzyczne (interwały) zarówno w melodyce, jak i harmonii. Cała kompozycja, mimo współczesnych barw, nawiązuje do okresu życia Kopernika poprzez skale modalne, taniec renesansowy (tarantella) oraz instrumentację (charakterystyczne wykorzystanie w tańcu tamburynu oraz bębenków).

Inspiracją do stworzenia drugiej kompozycji, która zabrzmi w wykonaniu kaliskich filharmoników – „Archaniołowie” na 2 flety i orkiestrę była chęć uchwycenia komunikacji człowieka z Archaniołami. Wesołowski obrazuje to w trzech częściach, w których człowiek komunikuje się za pomocą medytacji (część I), modlitwy (część II) i rytuału (część III). W utworze słyszymy dwa tematy (dwie melodie), których centrum jest w dźwięku „sol”, symbolu Słońca (z łac. Sol = Słońce). Tematy człowieka i światłości są podstawą dla tworzenia harmonii kompozycji, a poszczególne części trwają osiem minut i dwadzieścia sekund, a więc tyle, ile światło potrzebuje na dotarcie ze Słońca do Ziemi, gdyż Słońce (Sol) jest centrum Archaniołów Adama Wesołowskiego. Kompozycja po warszawskiej premierze zyskała świetne recenzje, a w jednej z nich czytamy „Koncert Wesołowskiego to z pewnością jeden z ciekawszych polskich utworów ostatnich lat …”.

W  koncercie na 2 flety i orkiestrę usłyszymy solowe występy dwojga znakomitych flecistów, Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza, którzy z sukcesami koncertują na całym świecie, rozsławiając też muzykę polskich kompozytorów, za co zebrali liczne laury w polskim i światowym środowisku krytyków i słuchaczy.   

Adam Wesołowski natomiast jest nie tylko kompozytorem i autorem ponad 60 utworów oraz ponad 100 opracowań muzycznych. Wielotorowa kariera artysty obejmuje także dziedziny teorii muzyki, zarządzania w kulturze oraz dyrygentury. Artysta jest ponadto dyrektorem Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a podczas koncertu 4 kwietnia poprowadzi w roli dyrygenta także Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, która obok jego dzieł zaprezentuje też interpretacje dwóch wybitnych kompozycji Wojciecha Kilara „Uwertury Uroczystej” oraz „Requiem dla Ojca Kolbe”.  

Pierwsza ze wspomnianych kompozycji powstała z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom i jest darem Wojciecha Kilara dla miasta, w którym mieszkał jako jego honorowy obywatel przez wiele lat. Partytura dzieła, swoisty hołd kompozytora dla miasta, któremu jak sam mówi, zawdzięcza całą swoją edukację, trafiła także do Muzeum Historii Katowic. „Requiem dla Ojca Kolbe” reprezentuje nurt religijny w twórczości Kilara. To muzyka z filmu "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", opisującego historię życia polskiego męczennika, który w obozie koncentracyjnym oddał życie za innego więźnia, nieznanego mu nawet z nazwiska. Głęboko przejmująca, silnie emocjonalna muzyka trafnie wyraża tragizm wydarzeń z dnia śmierci ojca Maksymiliana Kolbe. 

Koncert symfoniczny „Taniec Sfer Niebieskich” odbędzie się w piątek, 4 kwietnia 2025 r. o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM)

PROMOCYJNE CENY BILETÓW NA KONCERT  „TANIEC SFER NIEBIESKICH”!

Bilety na koncert symfoniczny — TANIEC SFER NIEBIESKICH, od teraz w cenie promocyjnej: 50 zł

Bilety na koncert są dostępne tutaj: https://bit.ly/Taniec-Sfer-Niebieskich

Zapraszamy do kasy Filharmonii Kaliskiej, przy Alei Wolności 2 w Kaliszu, miejsca rezerwować można także telefonicznie i mailowo: 

tel.: +48 62 757 07 48 | e-mail:[email protected]

Na stronie internetowej FK, w serwisie bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej obowiązuje jedna cena. Promocja obowiązuje do końca tygodnia, czyli aż do rozpoczęcia koncertu!

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

INFORMACJE

TANIEC SFER NIEBIESKICH

4  kwietnia 2025 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30

 

PROGRAM: 

 

Wojciech Kilar - Uwertura Uroczysta 

Adam Wesołowski - Archaniołowie na 2 flety i orkiestrę

 

Wojciech Kilar -Requiem dla Ojca Kolbe

Adam Wesołowski - Taniec Sfer Niebieskich

 

WYSTĄPIĄ:

 

Agata Kielar-Długosz – flet 

Łukasz Długosz - flet

 

Adam Wesołowski - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Filharmonia Kaliska: http://filharmoniakaliska.pl/info/bilety-on-line 

Bilety24.pl: https://bit.ly/Taniec-Sfer-Niebieskich 

Kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej: 

ul. Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz

tel.: +48 62 757 07 48

e-mail: [email protected]

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w godzinach otwarcia kasy.

Sprzedaż biletów: w kasie od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 17:00, w dniu koncertu w godz. 12:00 - 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia. 

 

Kontakt dla mediów: [email protected] | filharmoniakaliska.plFacebookInstagramYou Tube 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama