Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co to jest ubezpieczenie OCPD i ile kosztuje?

Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony, w tym także duża ciężarówka. Jednak musisz mieć świadomość, że w przypadku TIR-a ochroną należy objąć nie tylko sam pojazd, ale także przewożony przez niego ładunek. Tę zapewnia OCPD, czyli OC przewoźnika drogowego. Czym jest oraz ile kosztuje? Sprawdź już teraz!
  • 07.04.2022 11:48
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest ubezpieczenie OCPD i ile kosztuje?

Czym jest OCPD?

Ubezpieczenie OCPD zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia przewożonego towaru. Jest przeznaczona dla przewoźników, a więc firm świadczących usługi transportu ładunków w celach zarobkowych. Nie ma tutaj znaczenia, czy realizujesz zlecenia jedynie na terenie kraju, czy podróżujesz po innych państwach.

Biorąc towar od klienta, w pełni ponosisz za niego odpowiedzialność – od momentu przyjęcia do zdania. Jeśli w tym czasie dojdzie do szkody, na którą miałeś wpływ, będziesz zmuszony wypłacić odszkodowanie. Mając ubezpieczenie, obowiązek ten przejmie na siebie firma ubezpieczeniowa.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCPD?

W branży można spotkać się z tezą, że koszt polis OCPD mieści się w zakresie od 0,5% do 1% wartości obrotów firmy transportowej. Jest to jednak bardzo przybliżona wartość, gdyż koszt polisy może być bardzo zróżnicowany. Wpływa na niego wiele czynników, w tym m.in.:

- wysokość sumy gwarancyjnej – jest to kwota maksymalnego odszkodowania, jakie może wypłacić ubezpieczyciel,

- dodatkowe pakiety do OCPD, takie jak np. kradzież towaru,

- rodzaj przewożonych ładunków, zarówno pod kątem ich wartości, jak i ryzyka – transport niektórych towarów uznawany jest za bardziej ryzykowny, np. sprzętu komputerowego, alkohole czy leki,

- zakres działania – transport krajowy lub międzynarodowy.

Należy dodać, że cena OCPD zależy też od samego ubezpieczyciela. Różnice pomiędzy poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi mogą być ogromne, dlatego warto dobrze prześledzić rynek, zanim się na coś zdecydujesz.

Na jakich warunkach wykupuje się OCPD?

Gdy zdecydujesz się wykupić OCPD, będziesz musiał wskazać rodzaj przewożonych ładunków. Tworzy to pewną pułapkę, o której powinieneś pamiętać. Umowa trwa 12 miesięcy, a więc sporo czasu. Jeśli w tym okresie zaczniesz przewozić również inne towary, musisz mieć świadomość tego, że w razie szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Na podobnej zasadzie tworzy się pułapka związana z samochodem. W OCPD musisz wskazać pojazd, którym przewozisz ładunki. Jeśli np. zepsuje się w trasie i przeładujesz towary na inne auto, ochrona w ramach polisy może już nie obowiązywać.

Co zrobić, aby korzystnie kupić OCPD?

Przede wszystkim powinieneś wnikliwie porównać ze sobą oferty od wielu firm ubezpieczeniowych. Różnice w cenie oraz zakresie ochrony nierzadko są ogromne. Warto wspomagać się porównywarkami ubezpieczeń, które są całkowicie bezpłatne, czego doskonałym przykładem jest strona https://ubezpieczamy24.com

Do tego pamiętaj, że w przypadku OCPD masz spore możliwości w zakresie negocjacji warunków umowy. Wykorzystaj je najlepiej, jak tylko można. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w tej kwestii, najlepiej zdaj się na wsparcie dobrych doradców. Wyszukają dla Ciebie najlepsze i zajmą się ich dopasowaniem do konkretnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu OCPD?

Na koniec kilka porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci wykupić OCPD o szerokim, dopasowanym do potrzeb zakresie. Po pierwsze zwróć uwagę na sumę gwarancyjną – powinna w całości pokrywać wartość najdroższych ładunków. Koniecznie zapoznaj się także z warunkami tzw. franszyzy redukcyjnej oraz jej wartością. Jeśli przewozisz towary niebezpieczne, na koniec upewnij się, że polisa obejmuje je ochroną. Najczęściej na ładunki podwyższonego ryzyka, w tym ADR, trzeba wykupić dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe w ramach OCPD.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama