Czym właściwie jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z ziemi, powietrza bądź wody, a następnie przetwarza ją na ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynku. Bazując na odnawialnych źródłach energii, jest ona niezwykle ekologicznym sposobem regulacji temperatury w pomieszczeniach, nie generującym szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Pompa ciepła jest w pełni bezobsługowa, a jej zautomatyzowana praca sprawia, że nie musimy pamiętać o uzupełnianiu opału czy regulacji ustawień. Może ona także współpracować z instalacją fotowoltaiczną, pokrywającą zapotrzebowanie tego urządzenia na energię. Choć koszt jej montażu nie należy do najmniejszych, w kolejnych latach użytkowania możemy liczyć na niemal całkowite ograniczenie wysokości rachunków za ogrzewanie domu oraz ciepłej wody użytkowej.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
W ofercie firm oferujących montaż pomp ciepła znajdziemy kilka podstawowych rodzajów urządzeń. Najtańszym z nich jest wersja powietrzna typu powietrze-powietrze (ogrzewająca wnętrza) lub powietrze-woda (zwiększająca również temperaturę wody użytkowej). Ten typ zazwyczaj wymaga zastosowania dodatkowego rodzaju ogrzewania, z którego będziemy korzystać w czasie największych mrozów. Drugim rozwiązaniem jest pompa gruntowa, w której źródłem ciepła jest grunt. To wysoce efektywne urządzenie, które sprawdzi się zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody. Trzecim typem jest pompa wodna, wykorzystująca energię nagromadzoną w wodzie. Jest niezwykle wydajna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania; generuje ona jednak wysokie koszty inwestycyjne.
Jak dopasować pompę ciepła do domu?
Prawidłowe dopasowanie pompy ciepła ma ogromny wpływ na jej efektywność i żywotność. Jej montaż warto zaplanować już na etapie budowy, co pozwoli uniknąć przeróbek oraz maksymalnie wykorzystać potencjał nowoczesnych instalacji grzewczych. Niektóre współczesne projekty domów z góry przewidują możliwość zastosowania pompy ciepła, z dopasowaniem tego typu ogrzewania do indywidualnych warunków panujących w obiekcie. Podczas doboru pompy do budynków już istniejących, istotny będzie stan i grubość ocieplenia budynku oraz typ istniejącej w nim instalacji. W nowych i starannie ocieplonych domach można zastosować urządzenie o nieco mniejszej wydajności, aniżeli w ich starszych i słabo zaizolowanych odpowiednikach. Zastanówmy się, czy pompa ma służyć wyłącznie ogrzewaniu wnętrz, czy też ich schładzaniu w sezonie letnim bądź przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Weźmy pod uwagę również typ źródła ciepła, z jakiego ma korzystać urządzenie, a które ma niebagatelny wpływ na koszt i sposób wykonania całej instalacji.
Pompa ciepła to funkcjonalne i ekologiczne urządzenie, które pozwoli nam znacząco obniżyć bieżące koszty utrzymania budynku. Aby móc maksymalnie wykorzystać oferowane przez nią możliwości, jej dobór i montaż zlećmy wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu zyskamy pewność, że jej działanie będzie możliwie najbardziej efektywne, a parametry – dostosowane do indywidualnych uwarunkowań występujących w obiekcie.